۲روستای تاریخی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲ روستای تاریخی استان در شهرستان های چرام و کهگیلویه در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مجید صفایی روز سه شنبه در این باره به ایرنا اظهار داشت: این اقدام حاصل تلاش چندین ماهه مجموعه کارشناسان حوزه میراث فرهنگی استان برای ثبت مناطق روستایی در زمره آثار ملی بوده است.

وی افزود: برای ثبت این اقدام چندین بار همراه با مسئولان استانی و کشوری از نزدیک قابلیت های این دو روستا بررسی شده است و ۲ روستای ثبت شده ملی در استان قلعه تاریخی روستای آرند در شهرستان چرام و بافت تاریخی روستای الگن در شهرستان کهگیلویه است.

صفایی تصریح کرد: در کنار  این ۲ روستای تاریخی آثار دیگری از جمله محوطه کاروانسرای روستای چم کره در تنگ سرخ شهرستان بویراحمد،قلعه بندی در روستای ضرغام آباد شهرستان کهگیلویه و محوطه هراری آب کاسه در روستای فیلگاه شهرستان کهگیلویه نیز ثبت ملی شده است.

وی تصریح کرد: با قرار گرفتن این روستا ها در فهرست آثار ملی ، زمینه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی فراهم می شود.

صفایی ادامه داد: شناسایی قابلیت های حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در روستاهای استان از برنامه های مهم این اداره کل در سال جاری بوده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد را به دیار آریوبرزن سردار نامی ایران در دوره هخامنشی می‌شناسند.

این استان بخشی از تمدن عیلام بوده و در دوره بعد از اسلام و همچنین بعد از ورود آرایی‌ها جزئی از خاک تمامی حکومت‌های ایران بود.

این استان در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته شده است.

کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۷۲۳ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد . این استان بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =