مرمت سقاخانه ۱۱۰ساله عزیز محمد در تهران آغاز شد

تهران-ایرنا- شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: در راستای اجرای پروژه های محرک توسعه محله‌ای، مرمت سقاخانه ۱۱۰ ساله عزیز محمد در خیابان فروزش از امروز آغاز شده و تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، نصراله آبادیان در این باره توضیح داد: در راستای اجرای پروژه های محرک توسعه محله ای و کوچک مقیاس در محله های مرکزی شهر تهران  از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه طرح مرمت سقاخانه عزیز محمد که بیش از ۱۱۰ سال قدمت دارد؛ آماده و عملیات اجرایی آن امروز  با نظارت سازمان میراث فرهنگی آغاز شد.

آبادیان افزود: سقاخانه عزیز محمد به دلیل قدمت بنا دچار آسیب هایی از جمله شکستگی کاشی ها و تزئینات بنا، نمای فرسوده، الحاق زوائد، فرورفتگی ستون های آبخوری به زیر آسفالت و وجود سر در تابلوی مغازه ها که منجر به پوشاندن نمای فاخر سقاخانه شده است؛ که در این عملیات به طور کامل مرمت خواهند شد.

وی عنوان کرد: حذف زوائد و پاکسازی جداره، برگرداندن جداره سقاخانه به حالت اولیه بنا، مرمت کاشی های شکسته، مرمت آینه کاری ها، حذف سر در تابلوی مغازه ها و استفاده از تابلوهای سنتی متناسب با بنا و تزئینات آن از برنامه های عملیات مرمت سقاخانه تاریخی عزیز محمد است.

به گفته شهردار منطقه ۱۱ طرح مرمت این سقا خانه در راستای ماده ۴۶ برنامه ۵ ساله سوم شهرداری تهران با موضوع احیای بافت و بناهای تاریخی شهر تهران سال گذشته از سوی اداره زیباسازی این منطقه تهیه شد.

به گزارش ایرنا، سقاخانه عزیز محمد که همواره با نور سبز، روشن است توسط حاج عباسعلی، فرزند مرحوم عزیزمحمد در سال ۱۲۵۶ شمسی ساخته شد و در دوران قاجار یکی از منابع تأمین مهم آب مردم بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها