فلسطین‌ خواستار مداخله بین المللی برای واردات واکسن کرونا به غزه شد

تهران - ایرنا - تشکیلات خودگردان فلسطین و جنبش «حماس» پس از ممانعت رژیم صهیونیستی از ورود محموله واکسن کرونا به نوار غزه خواستار مداخله بین المللی به این موضوع شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای «القدس العربی»، «ابراهیم ملحم» سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین امروز (سه شنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی در رام الله گفت که ممانعت رژیم اسرائیل از انتقال ۲ هزار دوز واکسن کرونا از نوع «اسپوتنیک» روسی به غزه، اقدامی خودسرانه و نقض قوانین بین‌ المللی بشردوستانه است.  

وی  مقامات رژیم صهیونیستی را مسئول خسارات ناشی از ادامه ممنوعیت ورود واکسن کرونا دانست و از سازمان‌های بین المللی به ویژه سازمان بهداشت جهانی خواست تا بر رژیم اسرائیل برای اجازه ورود واکسن کرونا به نوار غزه، فشار بیاورند. 

در این پیوند جنبش «حماس» نیز رژیم اسرائیل را مسئول عواقب جلوگیری از ورود واکسن کرونا [به غزه] دانست و خواستار ورود فوری بین المللی به این موضوع شد.  

«حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس به خبرنگاران در غزه گفت که جلوگیری از ورود واکسن کرونا و ادامه محاصره طولانی مدت این منطقه یکی از بدترین مظاهر تبعیض نژادی است که توسط رژیم اشغالگر علیه ساکنان غزه انجام شده است. 

وی جلوگیری از ورود واکسن کرونا به غزه را جنایت رژیم اسرائیل دانست و افزود: همه طرف‌های بین المللی باید فعالانه تلاش کنند تا رژیم اسرائیل را از ارتکاب این جنایت و جلوگیری از نقض حقوق اساسی ساکنان غزه منصرف کنند. 

وزارت بهداشت فلسطین دیروز (دوشنبه) اعلام کرد که ۲ هزار دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را برای ورود به نوار غزه منتقل کرده است، اما مقامات رژیم صهیونیستی از ورود این محموله جلوگیری کردند.  

این وزارتخانه اظهار داشت که این دوزها برای کارکنان پزشکی که در اتاق‌های مراقبت ویژه و تیم هایی که در بخش‌های اورژانس مشغول درمان بیماران کرونا هستند در نظر گرفته شده است.  

از سوی دیگر، رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که تشکیلات خودگردان فلسطین محموله‌ای از واکسن‌های کرونا را به گذرگاه «بیتونیا» انتقال داده که آماده انتقال به نوار غزه است، اما در صورت اجازه ندادن انتقال آن‌ها از سوی اسراییل، این واکسن‌ها بازگردانده می‌شوند.  

وزارت بهداشت فلسطین در دوم ماه جاری میلادی کار تزریق واکسن کروما به کارکنان پزشکی در کرانه غربی را آغاز کرد در حالی که تاکنون هیچ واکسنی به غزه نرسیده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار جهان