۲۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84231959
۰ نفر

برچسب‌ها

چین در سال ۲۰۲۰ اصلی ترین شریک تجاری اتحادیه اروپا بود

تهران- ایرنا- گزارش ها حاکی است چین به اصلی ترین شریک تجاری اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ میلادی تبدیل شده و صادرات و واردات دو طرف با وجود همه گیری کرونا با روندی افزایشی همراه بوده است.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین،  اداره آمار اروپا موسوم به «یورواستات» روز سه شنبه اعلام کرد ارزش واردات این اتحادیه از چین در سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۹، با افزایش ۵.۶ درصدی، به ۳۸۳.۵ میلیارد یورو برابر با ۴۶۵ میلیارد دلار رسید و صادرات از اتحادیه اروپا به چین نیز با رشد ۲.۲ درصدی به ۲۰۲.۵ میلیارد یورو رسید.

این گزارش می افزاید: در عین حال، تجارت اتحادیه اروپا با آمریکا که تا اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی در جایگاه برتر فهرست شرکای تجاری اتحادیه اروپا قرار داشت، سال گذشته کاهش چشمگیری را در حوزه واردات و صادرات تجربه کرد.

اتحادیه اروپا همچنین در دسامبر ۲۰۲۰، ‌ شاهد حجم تجارت به مراتب بالاتری با سایر کشورهای جهان بود و نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۱۹، با افزایشی ۶.۶ میلیارد یورویی همراه شد که از زمان تحت تاثیر قرار گرفتن حجم تجارت اتحادیه اروپا توسط همه گیری کرونا، اواخر سال ۲۰۲۰ اولین روند افزایشی این حجم تجارت را به ثبت رساند.

بازار واحد اروپا نیز کاهش ۹.۴ درصدی صادرات و کاهش ۱۱.۶ درصدی واردات کالا در سال ۲۰۲۰ را تجربه کرد؛ از طرف دیگر، بدنبال تاثیرات شدید ناشی از اقدامات مهار کننده کرونا در سال ۲۰۲۰ بر صنایع، ‌بخش انرژی شاهد شدیدترین افت درآمدی بوده است و بعد از آن افت درآمد در بخش غذا و نوشیدنی، مواد اولیه و مواد شیمیایی اروپا به ثبت رسیده است.

این گزارش می افزاید: نتایج به دست آمده به طور کامل نشان دهنده انعطاف پذیری پرقدرت و اهمیت همکاری های اقتصادی و تجاری بین چین و اتحادیه اروپا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =