ذوالنور راستی آزمایی را اساس ادامه همکاری ایران درقالب برجام عنوان کرد

باکو - ایرنا - «مجتبی ذوالنور» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، راستای آزمایی اجرای همه تکالیف از سوی آمریکا را اساس ادامه همکاری ایران در قالب «برجام» عنوان کرد .

  ذوالنور که روز سه شنبه در راس هیاتی از مجلس شورای اسلامی برای دیدار دو روزه وارد جمهوری آذربایجان شده، در گفت و گو با خبرنگاران در باکو افزود: ما همه تعهدات برجامی خود را انجام داده‌ایم و 16 گزارش مدیر کل آژانس همکاری صمیمانه و عمیق و انجام اقدامات ایران را تایید و اقرار داشته است، ولی متاسفانه ما از حقوق حقه خود در برجام بهره مند نشدیم .

وی افزود: بر اساس شرع، عرف و قواعد سیاسی و روابط بین‌الملل این حق جمهوری اسلامی است که در اجرای آن وظایف برجامی دگیر حرکت نکند تا طرف‌های مقابل به وظایف خود برگردند. بنابر این قانونی که اخیرا تحت عنوان «قانون راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از ملت ایران» در مجلس شورای اسلامی تصویب شده، قانونی بسیار جامع است که همکاری‌ها را در واقع کاهش می‌دهد و آن که در 5 اسفند اتفاق خواهد افتاد، اتفاقی بسیار مهمی است که دسترسی‌های آژانس بر اساس پروتکلهای الحاقی که ما آن را داوطلبانه بر اساس برجام اجرا کردیم، قطع خواهد شد .

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه سخنان خود گفت: ما در قالب پادمان و یا «ان پی تی» همکاری خود با آژانس را فعلا ادامه می‌دهیم و نظارتهای آژانس در چارچوب پادمان خواهد بود، ولی پروتکل الحاقی کاملا متوقف خواهد شد.

ذوالنور افزود: البته آن طوری که وزیر محترم امور خارجه و یا آقای رییس جمهوری می‌فرمایند که اگر طرف‌های برجامی ما برگردند و تعهدات خود را اجرا کنند، ما هم فورا برمی‌گردیم. از دید قانونی که مجلس تصویب کرد، به این سادگی نیست و مقام معظم رهبری هم خیلی سریع و قاطع فرمودند که اگر آمریکایی‌ها برگردند، ما باید انجام همه تکالیف برجامی و لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا را راستی آزمایی کنیم.

وی اضافه کرد: این بار نوبت ما است که راستی آزمایی کنیم و اگر دولت جمهوری اسلامی به مجلس شورای اسلامی گزارش داد، آمریکایی‌ها به وظایف خود عمل کرده، کمیسیون امنیت ملی و سیاسی خارجی باید راستی آزمایی کند و سهم مجلس است که به دولت اجازه اجرای مجدد وظایف برجامی را بدهد یا ندهد.

ذوالنور افزود: بنابر این جمهوری اسلامی ایران همیشه در اجرای تعهدات خود پیشقدم بوده و از این پس هم اگر آنها به تکلیف خود عمل کنند و صداقت آنها به اثبات برسد، جمهوری اسلامی می‌تواند راه گذشته را ادامه دهد .

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران امروز در راس یک هیات به منظور دیدار با مقامات پارلمان جمهوری آذربایجان وارد باکو پایتخت این کشور شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

سرخط اخبار جهان