مشارکت مردم و بیماریابی فعالانه رمز موفقیت برای گذر از کرونای انگلیسی

شیراز-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر لزوم مشارکت مردم و بیماریابی فعالانه برای گذر از کرونای انگلیسی تاکید و بیان کرد: رمز موفقیت در برابر این گونه شناسایی شده کرونا، همچنان مشارکت مردم در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی حتی پس از توزیع واکسن کروناست.

دکتر مهرزاد لطفی، سه‌شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: شناسایی افراد در معرض تماس با بیماران مبتلا به کرونا و بیماریابی فعالانه، یکی از اولویت‌های کنونی مجموعه سلامت استان فارس است.

وی، با اشاره به ورود کرونای انگلیسی به کشور، بر جدی گرفتن توصیه‌های بهداشتی، به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی از دیگران تاکید کرد.

لطفی، موارد شناسایی شده از گونه جدید این ویروس در کشور را به منزله زنگ هشداری جدی دانست که تمام افراد جامعه را تهدید می‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه پیگیری افراد دارای تماس با مبتلایان شناسایی شده در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است، کاهش تماس در جامعه و پرهیز همگان از حضور در تجمع‌ها را در رفع خطر مواجهه با بحرانی سخت در جامعه، موثر دانست.

لطفی، همچنین از مردم استان فارس نیز خواست تا در صورت تماس با بیماران مثبت شناسایی شده، نسبت به انجام تست اقدام کنند.

وی با اشاره به تغییر رنگ شهرستان‌های این استان گفت: با توجه به قدرت سرایت بالای ویروس جهش یافته انگلیسی، تنها راه مقابله با آن، همکاری و مشارکت مردم در رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، پرهیز از دورهمی‌ها، اجتناب از حضور در تجمع‌ها و سفرهای غیر ضروری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همچنین با اشاره به سفر روز گذشته (بیست و هفتم بهمن ماه ۹۹) به تهران و دیدار با جمعی از مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: در این سفر، مواردی از جمله سرانه و مطالبات پزشکان خانواده و مراقبان سلامت فارس، راهکارهای پیشرفت پروژه‌های نیمه تمام بیمارستانی در فارس، تامین اعتبارات موردنیاز برای پیشبرد طرح‌های عمرانی و خرید تجهیزات و ملزومات پزشکی پیگیری شد.

آمار جان باختگان کرونا در فارس از مرز ۳۲۰۰ نفر فراتر رفت 

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۶۱۸ هزار و ۷۸۵ مورد تست تشخیصی به روش مولکولی در آزمایشگاه‌های استان فارس انجام شده که با بررسی این نمونه‌های، ۱۷۲ هزار و ۱۱۰ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

دکتر اورنگ ایلامی افزود :همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تا کنون، ۲۶ هزار و ۸۸۴ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد، ۲ هزار و ۳۲۷ بیمار مثبت نیز به این روش شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۷۴ هزار و ۴۳۷ نفر بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده‌اند.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اضافه کرد: هم اکنون ۵۸۵ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که از این تعداد، ۹۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌های فارس خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

به گفته ایلامی، از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون در استان فارس، ۱۶۶ هزار و ۹۳۸ نفر بهبود یافته و از بیمارستان‌ها ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

وی بیان داشت: با جان باختن چهار نفر در اثر کروناویروس در روز گذشته (بیست و هفتم بهمن ماه ۹۹) از ابتدای شیوع بیماری تا کنون، شمار قربانیان ناشی از کووید۱۹در فارس به سه هزار و ۲۰۲ نفر رسیده است. 

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به گسترش گونه‌های جهش یافته کرونا در دنیا و شناسایی مواردی از آن در کشورمان، نسبت به خطر جایگزینی نوع‌های جهش یافته به جای گونه فعلی هشدار داد.

ایلامی با بیان اینکه این ویروس خطرات سرایت پذیری و شدت بیشتری دارد، از مردم خواست با دقت و حساسیت بیشتری دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا با خیز بعدی مواجه نشویم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها