پذیرش ۷۰ درصد خوداظهاری مودیان در عملکرد سال ۹۸

تهران- ایرنا- معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، از پذیرش ۷۰ درصد خوداظهاری مودیان در اجرای ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم و با فعال شدن موتور ریسک به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای طرح جامع مالیاتی خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان امور مالیاتی کشور« محمد مسیحی» با بیان اینکه برای اولین بار و با اجرای ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم در سال جاری و برای عملکرد سال ۹۸، نزدیک به ۷۰ درصد اظهارنامه های مالیاتی بدون رسیدگی و بر مبنای الگوی مدیریت ریسک و تمکین مالیاتی مورد پذیرش قرار گرفت، گفت: این دستاورد در سایه اجرای پروژه های طرح جامع مالیاتی و حرکت نظام مالیاتی به سمت هوشمندسازی به دست آمده است.

وی با اشاره به الگوی مدیریت ریسک و تمکین مالیاتی به عنوان الگوی مورد پذیرش همه نظام‌های مالیاتی اظهار داشت: رسیدگی تمامی اظهارنامه‌های مالیاتی به مفهوم هدر دادن منابع و افزایش هزینه‌های وصول مالیات است و از طرفی کشف فرار و تقلب مالیاتی را با مشکل جدی مواجه می‌کند. بنابراین روش جایگزین مشروط‌سازی رسیدگی‌های مالیاتی به میزان درجه ریسک مودیان و با استناد به اطلاعات قابل اتکا با رعایت اصل اهمیت ماست که این موضوع منجر به بهبود کیفیت گزارش‌های حسابرسی، ابراز صادقانه و افزایش تمکین مالیاتی می‌شود.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: همه نظام‌های مالیاتی با انجام بازی ریسک و تمکین مالیاتی به دنبال کاهش هزینه‌های وصول مالیات، افزایش رضایت‌مندی مودیان و وصول درآمدهای مالیاتی به صورت واقعی و عادلانه از فعالیت‌های اقتصادی هستند که منجر به بهبود تمکین مالیاتی به عنوان شاخص کارآمدی و اثربخشی نظام مالیاتی می‌شود.

مسیحی عنوان داشت: با پذیرش خوداظهاری نزدیک به ۷۰ درصد اظهارنامه‌های مالیاتی مودیان درمجموع اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی برای اولین بار در سال جاری به عنوان مهمترین دستاورد طرح جامع مالیاتی، صرفا حدود ۳۰ درصد از اظهارنامه‌های مالیاتی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد که برای رسیدگی به این ۳۰ درصد نیز دستورالعمل جامع حسابرسی تدوین و ابلاغ شده است.

وی اضافه کرد: بر مبنای دستورالعمل مذکور اولویت اول ادارات امور مالیاتی، رسیدگی به دفاتر و اسناد و مدارک ابرازی یا به دست آمده و متکی به بانک‌های اطلاعاتی سازمان است. بنابراین ادارات امور مالیاتی موظفند مادامی که مودیان مالیاتی در خصوص نگهداری و ارایه اسناد و مدارک مثبت همکاری کنند و امکان حسابرسی بر مبنای یاد شده وجود داشته باشد از اعمال سلیقه و برآوردهای غیرکارشناسی خودداری نموده و اولویت اول خود را در رسیدگی‌های مالیاتی، اسناد و مدارک قرار دهند.

گفتنی است، در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ نیز مالیات بالغ بر یک میلیون و ششصد هزار مودی بدون رسیدگی قطعی شده است که با لحاظ این تعداد از مودیان و با استفاده از هر دو ظرفیت قانونی ماده ۹۷ و تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، میزان پذیرش خوداظهاری مودیان در سال جاری، به حدود ۸۵ درصد می‌رسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha