۱۵۴ میلیون متر مکعب در مصرف آب کشاورزی در آذربایجان غربی صرفه جویی شد

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۱۷ هزار و ۸۵۰ هکتار از اراضی حوضه دریاچه ارومیه در ۶ سال گذشته به آبیاری نوین مجهز شده که با این اقدام در مصرف ۱۵۴ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی انجام شده است.

رسول جلیلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افزایش۴۰ درصدی راندمان آبیاری، صرفه جویی در مصرف آب، متوسط پتانسیل کاهش مصرف سم و کود شیمیایی تا ۲۵ درصد، متوسط پتانسیل افزایش عملکرد بیش از ۳۰ درصد محصول، حذف علف های و کاهش هزینه در آبیاری از مزایای این طرح است.

وی ادامه داد: اجرای پروژه های توسعه آبیاری تحت فشار در سال جاری در سطح استان به میزان ۲ هزار و ۹۸۱ هکتار انجام شده و مساحت اراضی در حال اجرا نیز به هزار و ۹۲۵ هکتار رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از مجموع ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان ۲۶۵ هزار هکتار برای اجرای طرح های آبیاری نوین مستعد است.

وی با بیان اینکه ۷۰ هزار هکتار از مجموع اراضی کشاورزی استان به شیوه های نوین آبیاری در کشاورزی تجهیز شده‌ است بیان کرد: تجهیز حدود ۳۳ درصد از کل اراضی آذربایجان غربی به شیوه های آبیاری نوین که ۲۵ هزار و ۲۲۱ هکتار بوده در هشت سال اخیر انجام شده است.

جلیلی ادامه داد: با توجه به کمبود بارش ها نسبت به دراز مدت و صرفه جویی در مصرف آب، اجرای طرح های آبیاری نوین یک راهکار مناسب برای استفاده بهینه از منابع آبی است.

بهره برداران آذربایجان غربی در شمال غرب کشور با ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به تولید سالانه ۶.۲ میلیون تن انواع محصولات اشتغال دارند؛ ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در این استان دیم و ۳۱۰ هزار هکتار آبی و ۱۲۰ هزار هکتار نیز باغات است.

از مجموع اراضی کشاورزی استان ۲۶۵ هزار هکتار برای اجرای طرح های آبیاری نوین مستعد هستند و ۷۰ هزار هکتار آن به شیوه های نوین آبیاری در کشاورزی تجهیز شده‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها