گشایش دریچه‌های هنری سرآغاز تفاهم ملت هاست

تهران- ایرنا- دبیر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر جشنواره‌های هنری از جمله جشنواره موسیقی فجر را گشایش دریچه‌های هنری سرآغاز تفاهم ملت دانست.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، ، حسن ریاحی در پیامی به سی‌وششمین جشنواره‌ی موسیقی فجر، آورده است: بیماری کرونا محدودیت‌های جدیدی را رقم زده است و چاره‌ای نیست جز پذیرش موقعیت کنونی و رعایت به اقتضای شرایطِ زمان. از اینرو، اجرای برنامه‌هایی که بایستی با حضور مخاطبان و علاقه‌مندان موسیقی و اجرای هنرمندان از شهرهای مختلف کشور، که خواهان  مشارکت در جشنواره هستند، به‌روی صحنه برود، در این وضعیت خاص، از جهت سرایت بیماری، به‌آسانی میسر نیست؛ معذالک، کوشیده‌ایم تا آنجا که در توان است پاسخگوی علاقه‌مندان این رویداد مهم باشیم.

این جشن، که به‌مناسبت آغاز چهل‌وسومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران برگزار می‌شود، یادآور تحولی است که ملت ایران با انقلاب خود و جانفشانی‌های بسیار آفریده و بازتاب تلاش مردم در سراسر کشور برای دستیابی به استقلال و تعیین سرنوشت خویش. طی این سال‌ها، ایران اسلامی موفق شده است تا ملل مختلف را متوجه توان و جایگاه خود در جهان کنونی کند و توانمندی خود را برای به‌دست‌گرفتن سرنوشت خویش نشان دهد. در این چهار دهه، بسیاری از کشورهای دیگر نیز دریافته‌اند که با آزادکردن توان و ظرفیت خود برای پیشرفت و ترقی ملت‌هایشان می‌توانند بر سرنوشت خویش حاکم شوند و از امکانات و استعداد مردمان خود به نحوی شایسته بهره برند. ایران، در سال‌هایی که گذشت، کوشیده است تا به‌عنوان کشوری مستقل، با برقراری روابط سیاسی مناسب و متوازن با کشورهای مختلف در جهت ارتقای روابط خود با دیگر ملت‌ها گام بردارد. پیچیدگی‌های روابط سیاسی در جهان امروز بیانگر ضرورت یک دیپلماسی مناسب و مطلوب در مراوده با هر یک از کشورها در بلوک‌های مختلف سیاسی است تا  این مجال دست یابد که دریچه‌ی تفاهم و همکاری در حوزه‌های فرهنگی گشوده شود.

 در ادامه پیام دبیر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر آمده است: در واقع، گشایش دریچه‌های فرهنگی و هنری سرآغاز تفاهم و دوستی و هم‌سویی ملت‌هاست که امکانِ برقراری روابط مطلوب میان کشورها و گسترش و توسعه‌ی همکاری و همراهی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و نهایتاً سیاسی و ایجاد ادراک متقابل را فراهم می‌آورد و سرآخر سبب می‌شود تا هر کشور، در عین پایبندی به آرمان‌های خود، از چنین شرایطی منتفع شود. در این مسیر، جشنواره‌های هنری می‌تواند پلی باشد میان ملت‌ها برای نیل به آرمان‌های انسانی و تقویت تبادلات و پیوندهای فرهنگی تا، در سایه‌ی آن، آینده‌ای روشن برای نسل‌های گوناگون در جهانی که در آن زندگی می کنیم تحریر شود.

سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در یک نگاه

به گزارش ایرنا، در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر و در بخش غیر رقابتی ۱۰۰ گروه موسیقی در حوزه موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک و تلفیقی برای حضور در جشنواره از طریق فراخوان ثبت نام کردند که در مرحله نخست ۶۱ گروه انتخاب شدند و در نهایت ۱۰ گروه برای اجرا به جدول جشنواره راه یافته اند.

با توجه به وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا و اضافه شدن بخش رقابتی، جدول برنامه ها تغییرات اجرایی نسبت به جشنواره های قبل دارد. بر اساس تقسیم‌بندی هیات انتخاب در هر بخش، ۴۰ درصد گروه‌ها از بخش فراخوان و ۶۰ درصد گروه‌ها با تایید هیات انتخاب به جشنواره دعوت شدند.

تجلیل از چهار هنرمند موسیقی کشورمان بانو ملیحه سعیدی و آقایان احمد علی راغب، حسن ناهید و محمدرضا اسحاقی گرجی از جمله برنامه‌های جنبی این دوره از مهم ترین رویداد موسیقی کشورمان خوهد بود.

همزمان با این جشنواره و در بخش جنبی، دومین دوره مسابقه موسیقی و رسانه و بخش پژوهشی   به دبیری حسن ریاحی برگزار خواهد شد. و این رویداد  موسیقی که از امروز  کار خود را آغاز خواهد کرد،  چهارم اسفندماه، همزمان با پخش آخرین اجراها در فضای مجازی، با معرفی برگزیدگان بخش رقابتی، جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه به کار خود پایان خواهد داد.

اجراهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از امشب تا ۴ اسفند در سایت های سایت رسمی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر،انجمن موسیقی ایران و تیوال پخش می‌شود.

نشست‌های بخش پژوهش این دوره جشنواره به دبیری رضا مهدوی، پژوهشگر موسیقی با همکاری رادیو گفت‌وگو برگزار می‌شود و هر نشست در برنامه گفت‌وگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو ساعت ۲۰ تا ۲۱ پخش می‌شود.

پیش از پیام دبیر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی و رئیس جشنواره سی و ششم موسیقی فجر نیز پایمهای خود را به همین مناسبت منتشر کرده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

سرخط اخبار فرهنگ