کرونا سلامت کودکان خیابانی را تهدید می‌کند

اصفهان- ایرنا- رییس اداره امور اجتماعی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه اغلب کودکان کار در شهر اصفهان غیربومی و مهاجر هستند گفت: شیوع ویروس کرونا سلامت این کودکان را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش ایرنا مسعود مهدویان‌فر روز سه شنبه در نشست هم‌اندیشی با محوریت تحلیل وضعیت کودکان خیابانی افزود: پژوهش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از کودکان کار در کلانشهرهای کشور همچون اصفهان، متعلق به خانواده‌های مهاجری هستند که با انگیزه کسب درآمد و اشتغال مناسب‌تر، راهی این شهرها شده‌اند که از این میان حدود ۶۴ درصد متعلق به روستاها و حدود ۳۶ درصد نیز از اتباع سایر کشورها هستند.

وی به کار گماشتن کودکان نابالغ را پدیده‌ای شوم و از جمله آسیب‌های اجتماعی شایع در کشور برشمرد و تصریح کرد: اجبار و الزام کودکان و نوجوانان نابالغ به فعالیت‌های اقتصادی سلامت جسمی و روانی آن‌ها را به مخاطره انداخته و تبعات جبران ناپذیری همچون رشد نامتعادل، سوء تغذیه، بازماندن از تحصیل، عدم یادگیری مهارت‌های ارتباطی و کلامی، تباه شدن استعدادهای فردی و کاهش عزت نفس را در آن۲‌ها به همراه دارد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه کودکان و نوجوانان کمتر از ۱۸ سال، باید از تفریح و سرگرمی، آموزش مهارت‌های عمومی و حمایت‌های عاطفی و اجتماعی کافی بهره‌مند شوند تا به شخصیتی سالم و متعادل دست یابند تصریح کرد: کودکان کار بیشتر ساعات روز را در خیابان به سر می‌برند و از نظر تغذیه و بهداشت در شرایط نامناسبی قرار دارند.

وی اظهارداشت: ممکن است خطراتی مانند ابتلا به کرونا و سایر بیماری‌های عفونی، آسیب دیدن در حین انجام فعالیت‌های جسمانی دشوار و غیرایمن و یا در موارد نادر همدستی با گروه‌های مجرم و بزهکار و مشارکت در اعمال سارقانه یا توزیع مواد مخدر آن‌ها را به شدت تهدید کند.

مهدویان‌فر با اشاره به اینکه اغلب کودکان کار به دلیل بازماندن از تحصیل دانش و نیاموختن مهارت‎های حرفه‌ای و شغلی، امکان رقابت با همسالان خود را از دست می‌دهند خاطرنشان کرد: تعداد قابل توجهی از خانواده‌های کودکان کار، علاوه بر فقر اقتصادی از مشکلات اجتماعی همچون اعتیاد، متارکه پدر و مادر و اختلالات خلقی و روانی والدین نیز رنج می‌برند به همین دلیل کودکان آن‌ها ترجیح می‌دهند زندگی خود را به جای خانه در محیط خیابان سپری کنند.

وی از هم گسیختگی خانواده‌ها، تورم و فقر اقتصادی، بیکاری، شیوع مهاجرت از روستا به شهر و ورود گسترده اتباع خارجی به کشور را از جمله دلایل شکل‌گیری پدیده کودکان کار در سال‌های اخیر دانست.

رییس اداره امور اجتماعی شهرداری اصفهان بیان کرد: براساس اعلام سازمان جهانی کار هر ساله در جهان، حدود ۱۲۰ میلیون کودک در سنین ۵ تا ۱۴ سال به دلیل شرایط حاکم بر خانواده و جامعه به کودکان کار تبدیل می‌شوند.

وی با بیان اینکه در مطالعات مختلف انجام گرفته حدود ۳۵ تا ۸۵ درصد از کودکان کار، به مشکلات عاطفی و رفتاری همچون احساس حقارت و نداشتن اعتماد به نفس، افسردگی و ارتباطات اجتماعی ضعیف مبتلا بودند افزود: انتفاع مالی حاصل از فعالیت اقتصادی کودکان کار ممکن است برخی افراد سودجو را تطمیع کند تا با ارائه جای خواب و خوراک اندک به این کودکان، درصدد سوء استفاده مالی از آن‌ها باشند.

مهدویان‌فر خشونت، کودک آزاری و سوء استفاده‌های جسمی و روانی را از جمله مشکلات محتمل برای کودکان خیابانی ذکر و تصریح کرد: تکدی‌گری، دست‌فروشی و شستن شیشه خودروها از جمله فعالیت‌های معمول در کودکان کار است اما گاهی ممکن است برخی افراد سودجو از آنها برای انجام فعالیت‌هایی نظیر توزیع اقلام قاچاق و ممنوع مانند قرص‌های روانگردان و مواد مخدر نیز سوء استفاده کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری اصفهان در کنار سازمان‌های متولی همچون بهزیستی برای ارتقای شرایط زندگی این کودکان تلاش‌های فراوانی کرده است گفت: بهره‌مندی از توان و ظرفیت خیران و مراکز مردم نهاد، ارجاع این کودکان به مراکز نگهداری و بازتوانی، تشکیل جلسات مشاوره گروهی و آسیب‌شناسی مشکلات کودکان در بستر خانواده و تشکیل کلاس‌های آموزشی و مهارتی از جمله این اقدامات است.

رییس اداره امور اجتماعی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه اغلب شهروندان در مواجهه با کودکان کار، به نوعی سردرگمی و تعارض درونی برای نحوه کمک رساندن مواجه می‌شوند تاکید کرد: تماس با اورژانس اجتماعی به شماره ۱۲۳ درصورت مشاهده کودکان خیابانی و اعطای کمک‌های خود به خیریه‌ها و مراکز مردم نهاد دارای مجوز، بهترین شیوه برای سامان بخشیدن به شرایط این کودکان است.

این پژوهشگر و مدرس سیاست‌گذاری اجتماعی نداشتن مهارت‌‏های لازم شناختی، هیجانی، انگیزشی و رفتاری،  طرد شدن از سوی والدین، همسالان و محیط‌های آموزشی، افت تحصیلی و ترک مدرسه را از جمله مشکلات کنونی کودکان کار برشمرد که نیاز به مشاوره و اصلاح دارد.

وی ابراز امیدواری کرد: حمایت اقشار نیکوکار و گروه‌های مردم نهاد در کنار فعالیت بیش از پیش سازمان‌های متولی می‌تواند شدت این آسیب اجتماعی را در جامعه کاهش داده و از تباه شدن آینده این قشر جلوگیری کند.

نشست هم اندیشی با محوریت تحلیل وضعیت کودکان خیابانی و کمک به حل این معضل اجتماعی با حضور نمایندگانی از اداره امور اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها