تدریس کشوری رشته زیست‌شناسی اقتصادی از دانشگاه سمنان آغاز می‌شود

سمنان- ایرنا- دبیر بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران گفت: انجمن زیست شناسی کشور در حال تدوین رشته زیست شناسی اقتصادی با هدف عمومی‌سازی دانش است تا این رشته در سمنان به عنوان اولین دانشگاه تدریس شود.

به گزارش ایرنا، محمد نبیونی روز سه‌شنبه در آیین افتتاح بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران گفت: نقش انجمن‌های علمی در عمومی‌سازی دانش و ورود دانش به زندگی مردم نقش مهم و موثری است.

وی افزود: اعتماد مردم به عالمان و دانشمندان برای انتخاب مسیر زندگی از سایر اقشار بیشتر است و برخلاف تغییراتی که امروز در جوامع و مسیرهای زندگی ایجاد شده، همچنان دانشمندان مسیر زندگی را برای مردم تعیین می‌کنند.

دبیر بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران  بیان کرد: هنوز بسیاری از استان‌ها امکان برگزاری دوسالانه کنگره زیست شناسی  را نداشتند اما دانشگاه سمنان به دلیل ظرفیت بالا و حضور دانشمندان و بزرگان در حوزه علوم پایه و زیستی میزبان برگزاری این کنگره شد.

نبیونی گفت: شعار یکپارچگی در حوزه دانش و علوم زیستی، یعنی از همه شاخه‌های علوم متعدد به سوالات اصلی هستی شناسی بپردازیم و در حوزه عمومی سازی دانش نیازمند استفاده از ابزارهای مختلف هستیم.

وی با اشاره به اینکه انجمن زیست شناسی در فهرست ۱۶ انجمن برتر بین  ۳۰۰ انجمن علمی کشور قرار دارد گفت: این انجمن زمینه‌ تهیه، تدوین و تصویب سند زیست شناسی کشور را فراهم می‌کند.

وی گفت: آمار سال گذشته کنگره نشان می دهد برخلاف شاخه های مختلف و انشعاب بیش از ۱۴ انجمن علمی از انجمن زیست شناسی در ۲ دهه گذشته، همچنان شرکت در کنگره دو سالانه زیست شناسی علاقه مندان زیادی دارد.

دبیر بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران بیان کرد: عمومی سازی دانش و ورود دانش به زندگی مردم و بیان پیشرفت‌های محققان در دوسال گذشته از اهداف برگزاری این کنگره است.

علم زیست شناسی با فراگیری کرونا در جهان دوباره مورد توجه قرار گرفت

رئیس دانشگاه سمنان نیز در این آیین گفت: معیار مهم سنجش کیفیت پژوهش‌های دانشگاهی، درصد استناد به مقالات آن دانشگاه در پایگاه‌های استنادی بین‌المللی است که رتبه دانشگاه سمنان در این زمینه ۱۰.۱۳ و میانگین کشوری ۹.۷۱ است.

مسعود نصیری زرندی بیان کرد: بر اساس نظام رتبه‌بندی موضوعی بین‌المللی شانگهای ۲۰۲۰ دانشگاه سمنان در حوزه مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و علوم و مهندسی انرژی رتبه ۲۰۱ تا ۳۰۰ جهانی را کسب کرد.

وی افزود: در رده بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۱ در رشته مهندسی و فناوری، ۹ دانشکده دانشگاه سمنان رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰ را کسب کردند.

رئیس دانشگاه سمنان ادامه داد: دلیل این پیشرفت‌ها توجه ویژه به کیفیت، نفوذ و گسترش مقالات علمی به عنوان اهداف مهم دانشگاه و جذب اعضای هیات علمی پرتلاش و توانمند است.

نصیری بیان کرد: پیشرفت‌های مهم در علوم دانشگاهی و رشد و تکامل نگرش‌های جدید در تمام مقیاس‌ها و زمینه‌ها به قدری وسیع است که توجه به آن از نظر دور نمی‌ماند.

وی فزود: علم زیست شناسی با فراگیری ویروس کرونا در جهان دوباره مورد توجه قرار گرفت که شاید راهکار رهایی از این ویروس را پژوهشگران علوم زیست شناسی بیابند و این نشان از اهمیت و کاربرد بالای این علم که پایه پزشکی، کشاورزی و محیط زیست است دارد.

به گزارش ایرنا، بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست‌شناسی ایران امروز با حضور پژوهشگران تخصصی این رشته از داخل و خارج کشور به میزبانی دانشگاه سمنان آغاز شد و تا یکم اسفند ۹۹ ادامه دارد.

۸۰۰ مقاله از داخل و خارج از کشور به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که از این تعداد، ۷۰۰ مقاله پذیرش شد که حدود ۲۰۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۵۰۰ مقاله هم به صورت پوستر در مدت برگزاری این کنگره بین المللی ارائه می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha