سفر هیاتی از مجلس شورای اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان

باکو - ایرنا - "مجتبی ذوالنور" رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در راس یک هیات پارلمانی از جمهوری اسلامی ایران وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد .

به گزارش ایرنا، هیات مجلس شورای اسلامی ایران در این سفر با  "جیهون بایرام اف" وزیر امور خارجه، "حکمت حاجی اف" مسوول روابط بین المللی ریاست جمهوری آذربایجان، روسای کمیسیون امنیت ملی و دفاعی و نیز کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی این کشور دیدار خواهد کرد .

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در حین ورود به باکو به خبرنگاران گفت: جمهوری آذربایجان از جهات مختلف برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد و همسایه بسیار خوب ما است و از نظر مذهبی با کشور ما نزدیک و در حقیقت وحدت دارد.

ذوالنور با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از نظر اقتصادی ارتباطات خوبی دارند، در عین حال سطح این روابط را با توجه به ظرفیت‌های موجود رضایت کننده ندانست و افزود: زمینه‌های خوبی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور وجود دارد .

وی آزادسازی سرزمینهای اشغالی جمهوری آذربایجان در «قره باغ» را نیز به دولت و ملت این کشور تبریک گفت و افزود: باید خدا را شکر کنیم که پاره بدنه کشورهای اسلامی به این کشورها برگردانده شد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به هدف این سفر گفت: موضوعات مختلفی هم داریم که در زمینه فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با مسوولان جمهوری آذربایجان مطرح خواهد شد .

وی با اشاره به این که در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان از جمله مسوولان مجلس ملی این کشور ملاقات و  از سرزمینهای آزاد شده بازدید می‌کند و نیز دیدارهایی در  نخجوان خواهد داشت، ابراز امیدواری کرد که این دیدارها هم به رفع موانع گسترش روابط بین دو کشور کمک کند و هم در تقویت ارتباطات پارلمانی که می‌تواند زمینه لازم برای دو کشور در رسیدن به اهداف توسعه روابط را فراهم نماید. وی برطرف شدن مشکلات قانونی در راه فعالیت دولت‌های دو کشور  را برای تعمیق روابط را ضروری دانست .

ذوالنور اضافه کرد: با توجه به ریشه برادری و اشتراکات فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، باید رفت و آمدهای مقامات دو طرف افزایش و تقویت شود، گفت که این سفر می‌تواند زمینه‌ساز عمیق‌تر شدن ارتباطات تهران و باکو باشد .  

هیات مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه این سفر، روز چهارشنبه از نخجوان دیدار و با "واصف طالب اف" رییس مجلس عالی این جمهوری خودمختار ملاقات خواهد کرد .

بررسی آخرین وضعیت همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه سیاسی و پارلمانی، توسعه و تقویت تعاملات سیاسی و پارلمانی، همکاری‌های دو کشور در نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اسلامی، طرح ابتکاری منطقه‌ای رییس جمهوری آذربایجان و برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان در قره باغ، از موضوعات مورد بررسی در این هیات مجلس شورای اسلامی ایران در سفر به جمهوری آذربایجان اعلام شده است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

سرخط اخبار جهان