پل تاریخی پلدختر مرمت می‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: پل تاریخی شهرستان پلدختر با اعتبار بیش از یک میلیارد ریال مرمت می‌شود.

به گزارش ایرنا  سید امین قاسمی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش های حساسی از پل تاریخی پلدختر در جریان سیل فروردین ماه ۹۸ آسیب دید و در معرض خطر فرسایش قرار گرفته است، مرمت و استحکام بخشی می‌شود.

وی افزود: هدف از این عملیات، حفظ اصالت طاق های بخش غربی بدنه و سنگ های پایه های سطح گذر پل تاریخی پلدختر است که در مجاورت رودخانه کشکان قراردارند.

" پل دختر" از سازه‌های دوره ساسانیان است که بر بقایای پلی قدیمی تر که متعلق به دوران هخامنشیان است بر روی رودخانه کشکان ساخته شده‌است.

 برخی دلیل نام‌گذاری آن به پل‌دختر را منتسب دانستن پل به نام ایزد بانو آناهیتا می‌دانند، این پل تاریخی در ورودی شهر پلدختردر جنوب استان لرستان قرار دارد و بنای آن در قرن چهارم هجری قمری مورد مرمت قرار گرفته‌است اما هم‌اکنون تنها یک دهانه از طاق‌های آن برجا مانده و جاده شماره ۳۷ از زیر آن عبور می‌کند.

این پل بی تردید در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور قرار داشته و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده ‌است.

ارتفاع تنها طاق برجای مانده پل ۱۸ متر از سطح آسفالت جاده و ۳۰ متر از آب رودخانه و عرض آن ۱۱٬۳۰ متر،جهت پل شرقی، غربی و طول آن ۲۷۰ متر است که سازه آن  در سیل ۹۸ دچار آسیب شد.

این اثر تاریخی به شماره ۱۶۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

بیش از پنج هزار اثر تاریخی در لرستان وجود دارد که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ اثر از این مجموع در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha