معاون استاندار بوشهر: ساماندهی و آموزش کودکان خیابانی ضروری است

بوشهر-ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: ساماندهی و آموزش کودکان خیابانی بومی در این استان اهمیت بیشتری نسبت به جمع‌آوری آنها دارد که اقدام عملی در این زمینه ضروری است.

محمد تقی ایرانی روز سه‌شنبه در نشست کارگروه اجتماعی استان بوشهر افزود: اچر جه امروز با کودکان خیابانی و بازمانده از تحصیل روبرو هستیم اما در صورت بی‌توجهی به غربالگری، ساماندهی و آموزش آنها، در آینده با جوانانی هنجار شکن، قانون‌گریز، بزهکار و دارای فقر فرهنگی مواجه می‌شویم که می‌تواند آسیب‌های بسیاری را در جامعه رقم بزند.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری و نگهداری کودکان خیابانی از وظایف شهرداری است، افزود: بهزیستی باید کودکان کار و خیابانی جمع‌آوری شده را غربالگری و متناسب با نیاز و مشکلات هر یک، از آنها حمایت کند تا به زندگی سالم در جامعه بازگردند.

ایرانی ادامه داد: شناسایی عامل آسیب‌های اجتماعی مهمتر از معلول آنها است که رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر شناسایی آن تاکید دارند، اکنون آسیب‌های اجتماعی و عوامل موثر در آن احصا شده و لازم است نهادهای دولتی و غیر دولتی به صورت شبانه روزی برای برطرف کردن آنها آن اقدام و همکاری کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر با بیان اینکه فقر، بیکاری و عدم اشتغال به عنوان عوامل بیشتر آسیب‌های اجتماعی مطرح شده‌است تاکید کرد: در کنار فقر مالی نباید فقر فرهنگی و آموزشی در ایجاد آسیب‌های اجتماعی نادیده گرفته شود زیرا کودک همسری به عنوان یکی از دلایل بازماندن از تحصیل در بیشتر موارد ریشه در فقر فرهنگی دارد.

ایرانی ادامه داد: با توجه به اینکه با شیوع کرونا آمار بازماندگان از تحصیل نسبت به سال‌های گذشته تا ۸۰ درصد افزایش داشته است اهمیت شناسایی و بازگرداندن آنها به تحصیل ضرورتی بدیهی است  و با توجه کردن و کمک به از سر گرفتن تحصیل این دانش‌آموزان، بسیاری از آسیب‌های آینده جامعه پیشاپیش مدیریت شده‌است.

وی افزود: کمیته امداد، بهزیستی و آموزش و پرورش اقدامات خوبی در زمینه شناسایی و اهدای تبلت به بازماندگان از تحصیل انجام داده‌اند و نهادهای دولتی باید بدانند در زمینه ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل و کودکان کار تنها نیستند و افراد شریف و نوع دوست بسیاری در استان بوشهر وجود دارد که به دنبال یاری رساندن به هم‌نوعان خود هستند و باید مشکلات شناسایی و برای رفع آن از این قشر کمک گرفته شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر اعلام کرد: این استان بوشهر نیز مانند بسیاری از استان‌ها با باندهای سازمان‌یافته تکدی‌گری و کودکان خیابانی روب‌رو است و کودکان و زنان بی‌سرپرست اتباع خارجی را در گروه‌های سازمان‌یافته به تکدی‌گری می‌گمارند و این آسیب بر چهره‌ شهر اثر گذار است و نمی‌توان از آن چشم پوشید.

ایرانی تاکید کرد: متدکدیان خارجی غیر قانونی باید با همکاری اداره کل اتباع خارجی با جدیت جمع‌آوری و تعیین تکلیف شوند و اتباع خارجی قانونی که فرزندان خود را برای تکدی‌گری روانه خیابان‌ها می‌کنند شناسایی و با هماهنگی فرمانداری و همکاری بهزیستی، شهرداری، کانون فرهنگی کودکان و نوجوانان و سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی ساماندهی شوند.

وی یادآور شد: کرونا با شرایط متفاوتی که ایجاد کرده‌است منجر به ایجاد فشار اقتصادی بر خانوار، نابردباری خانواده‌ها و بسته و غیر اجتماعی شدن افراد شده‌است و زمینه را برای افزایش برخی از آسیب‌های اجتماعی بازتر کرده است که این امر تنها گریبانگیر کشورهای جهان سوم نیست و کشورهای پیشرفته نیز با آن مواجهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها