۲۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۲
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84231498
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه: تحریم های آمریکا در دستورکار مذاکرات سوچی قرار دارد

مسکو - ایرنا - الکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه اعلام کرد که شرکت کنندگان در مذاکرات در روند آستانه در سوچی مسائل مربوط به پیامدهای مخرب تحریم های یکجانبه آمریکا و کشورهای غربی علیه سوریه را بررسی می کنند.

به گزارش ایرنا، لاورنتیف روز سه شنبه در سوچی جمع خبرنگاران گفت: در نشست امروز، ما قصد داریم مسائل مربوط به تدابیر تحریمی ظالمانه آمریکا و کشورهای غربی علیه سوریه را بررسی کنیم.  

وی افزود: سوریه در زمان حاضر در انزوای سیاسی و اقتصادی شدید قرار دارد که عرصه را برای برگزاری روند مذاکرات کاری یکسان و برابر با دولت سوریه، تنگ می کند.

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه تصریح کرد: نباید اجازه داد تا مجازات جمعی مردم سوریه ازجمله آن عده که حامی دولت قانونی این کشور است، ادامه بیابد.  

روسیه با معارضان سوری درباره جداشدن از تروریست ها گفت و گو می کند 

لاورنتیف در ادامه سخنان خود گفت: طرف روسی قصد دارد در نشست سوچی با هیات معارضان سوری درباره جدا شدن معارضان از تروریست ها در منطقه ادلب گفت و گو کند.  

 وی افزود: ما با هیات معارضان سوری گفت و گوی بسیار مشروحی خواهیم داشت و در مورد ضرورت فاصله گرفتن معارضان از گروه های رادیکال بویژه در منطقه امن ادلب که عملا این منطقه را تحت کنترل دارند و مانع اجرای توافق های روسیه و ترکیه برای تثبیت اوضاع در خطوط حائل می شود، صحبت خواهیم کرد.

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه گفت: من فکر می کنم زمان آن فرا رسیده است که معارضان سوری اوضاع (منطقه ادلب) را تحت کنترل بگیرند و این منطقه را از گروه های تروریستی پاکسازی کنند.  

امروز مذاکرات در روند آستانه برگزار می شود و هیات های روسیه، ایران و ترکیه، معارضان سوری و دولت سوریه برای شرکت در این مذاکرات   وارد شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه شدند.

هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست "علی اصغر خاجی" دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی به منظور شرکت در پانزدهمین نشست بین المللی کارشناسان ارشد کشورهای عضو روند آستانه شامگاه دوشنبه وارد مسکو شد.  

بررسی آخرین تحولات سوریه در عرصه های مختلف محور اصلی گفت وگوهای نمایندگان کشورهای ایران، روسیه و ترکیه طی دو روز نشست خواهد بود که در شهر سوچی برگزار می شود.

در پانزدهمین نشست مذاکرات آستانه نمایندگان کشورهای ضامن شامل ترکیه، روسیه و ایران و نمایندگان دولت سوریه و مخالفان و همچنین نماینده سازمان ملل متحد در  سوریه شرکت می‌کنند.  

جمهوری اسلامی ایران و روسیه از بیش از ۵ سال پیش مذاکرات در روند آستانه را آغاز کردند و در این مدت ۱۴ دور مذاکرات در این چارجوب برگزار شد که در آن نمایندگان دولت سوریه و برخی کشورهای منطقه نیز شرکت کرده اند.

از مهم ترین دستاوردهای این مذاکرات امضای تفاهم نامه ایجاد مناطق امن در سوریه است که در دور چهارم مذاکرات آستانه به دست آمد.

در چارچوب مذاکرات در روند آستانه، روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه سه دیدار در تهران، سوچی و آنکارا با یکدیگر برگزار کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha