بزرگترین مجتمع دامپروی هرمزگان بادستور وزیر تعاون کار و رفاه افتتاح شد

بندرعباس - ایرنا - همزمان با افتتاح ۲۸۶ طرح تعاونی در سطح کشور، مرحله نخست مجتمع دامپروی پیشتاز دهنگ بستک به صورت ویدئو کنفرانسی با دستور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد.

استاندار هرمزگان روز سه شنبه در آیین افتتاح این مجتمع دامی گفت:طرح مجتمع دامپروری بزرگترین مجتمع دامی هرمزگان در زمینی به مساحت ۲۲هکتار با سرمایه گذاری ۲۵۰میلیارد ریال بهره‌برداری شد.

فریدون همتی افزود: ۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری این پروژه از محل تسهیلات پرداختی به تعاونی شامل ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی و ۳۰ میلیارد ریال از محل منابع داخلی بانک کشاورزی و مابقی توسط اعضا تامین شده و در روستای دهنگ شهرستان بستک به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: شرکت تعاونی پیشتاز دهنگ بستک در سال ۹۲ با عضویت ۲۰ نفر و با تولید شیر، گوشت و کود در روستای دهنگ شهرستان بستک به ثبت رسیده است.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: پروانه بهره‌برداری این تعاونی با ظرفیت نهایی پرورش یک هزار و ۳۰۰ راس دام است که در مرحله نخست با ۵۰۰ راس گاو شیری و با ظرفیت تولید سالانه چهارهزار تن شیر از طریق بهره‌گیری از بروز ترین دستگاه ها و تجهیزات مکانیزه شیر دوشی افتتاح شد.

همتی بیان داشت: این مجتمع با زیرساخت های فراهم شده، ظرفیت توسعه دامداری را تا دوهزار راس دام سنگین (گاو) دارد.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۹۷۰ تعاونی در هرمزگان وجود دارد که متوسط فرصت شغلی در هر شرکت تعاونی ۲۶ نفر است، اظهار داشت: تعاونی های فعال در بخش های مختلف اقتصادی، کشاورزی، صنعت، خدمات و بازرگانی در قالب ۱۴ گرایش مختلف فعالیت دارند و بیشترین تعاونی ها مربوط به بخش کشاورزی با ۹۰۴ تعاونی است که ۳۰درصد مجموع تعاونی ها را شامل می شود و بیش از هفت هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرده است.

مقام عالی اجرایی استان گفت: تعداد شاغلان تعاونی های استان بیش از ۷۷هزار نفر است که پنج درصد شاغلان کل تعاونی های کشور را شامل می شود و بیشترین تعداد شاغلان تعاونی های استان در بخش مسکن، کشاورزی، خدمات و صنعت است.

وی عنوان کرد: یکی از مهمترین اقدامات بخش تعاونی در دولت یازدهم و دوازدهم، واگذاری امور به بخش خصوصی است.

وی بیان داشت: همچنین از ابتدای دولت یازدهم تا کنون، یک هزار و ۱۴ تعاونی با بیش از ۱۸هزار عضو تشکیل شده که با راه‌اندازی این تعاونی ها، ۱۱ هزار و ۷۶۰شغل ایجاد شده است.

همتی با اشاره به صادرات ۸۲۴ میلیون دلاری تعاونی ها، گفت: تشکیل ۱۶۷ تعاونی بانوان از دیگر عملکردهای شاخص بخش تعاونی استان است.

وی خاطرنشان کرد: صید بیش از ۸۰ درصد آبزیان استان توسط اتحادیه تعاونی های صیادی شامل ۸۴ شرکت تعاونی با عضویت بیش از ۱۸هزار نفر و دارا بودن چهار هزار و ۵۰۰شناور صیادی کوچک و بزرگ و اشتغال مستقیم بیش از ۲۸ هزار نفر انجام می گیرد.

همتی افزود: در راستای کمک به توسعه صادرات غیر نفتی و افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی، حمل و نقل کلیه کالاهای صادراتی و وارداتی از بندرهای استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و بالعکس، توسط بخش تعاون به وسیله بیش از ۵۰۰ فروند شناور صورت می گیرد.

وی همچنین اظهار کرد: ۱۰۰درصد حمل و نقل دریایی مسافر و بار از آب های سرزمینی به قشم، هرمز و سایر جزایر خلیج فارس توسط بخش تعاون صورت می گیرد.

همتی عنوان کرد: ۷۰درصد مواد سوختی مورد نیاز استان توسط شرکت تعاونی نفت کش داران توزیع می شود و حجم وسیعی از حمل و نقل بار جاده ای اعم از داخلی و ترانزیت توسط شرکت تعاونی تریلی داران با تعداد ۴۵۰دستگاه تریلر انجام می شود.

استاندار هرمزگان با اشاره به احداث ۳۸ هزار واحد مسکن مهر در استان توسط بخش تعاون، اظهار داشت: اتمام و تعیین تکلیف واحدهای مسکونی شرکت های تعاونی مسکن مهر، تشکیل تعاونی های تامین نیاز تولیدکنندگان (باغداران، شیلات، آبزیان، دام و طیور)، تشکیل تعاونی های نوع جدید شامل تعاونی های دانش بنیان، تعاونی توسعه روستایی، تعاونی توسعه عمران شهرستان ها)، حمایت از توسعه بازار صادرات تعاونی ها، استمرار طرح تعاون روستا، واگذاری معادن استان در قالب انواع شرکت های تعاونی، شناسایی و ساماندهی مشاغل غیر رسمی در قالب تشکل های تعاونی (کارگران ساختمانی، پارکبان ها و غیره)، توانمندسازی تعاونی های بانوان، تشکیل واحد توسعه وکار آفرینی در دانشگاه ها، پیگیری اجرای ۱۷ مورد تفاهم نامه با دستگاههای اجرایی و حمایت از طرح های تحقیقاتی و پایان‌نامه های دانشجویی از جمله مهمترین برنامه های مدیریت بخش تعاون استان در سال جاری است.

استاندار هرمزگان افزود: در دولت دوازدهم تا کنون ۴۹۱تعاونی تشکیل شده که زمینه اشتغال بیش از چهارهزار و ۳۰۰نفر را فراهم کرده است و در دهه فجر سال جاری نیز شش تعاونی با مجموع سرمایه گذاری ۷۶۵میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای ۲۳۱نفر به بهره‌برداری رسید.

شهرستان بستک با ۸۰ هزار و ۴۹۲ نفر جمعیت در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha