دسترسی معلولان به امکانات عمومی، حق اجتماعی است

مشهد- ایرنا- رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: قابل دسترس سازی امکانات عمومی برای معلولان، توانخواهان، مادران باردار، سالمندان و کودکان یک حق اجتماعی است که باید با فرهنگ سازی مناسب از راههای مختلف برای مدیران و همه مردم جامعه تبیین شود.

ابراهیم کاظمی مومن سرایی روز سه‌شنبه در مراسم پایانی جشنواره عکس فتومونتاژ (چشمان کاملا باز) با موضوع مناسب سازی و بیان مشکلات سر راه افراد معلول و کم توان که به صورت آنلاین در سالن بهزیستی مشهد برگزار شد افزود: گرچه بسیاری تصور می‌کنند دسترسی عده‌ای محدود از معلولان جامعه به امکانات اجتماعی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد اما باید در نظر داشت که علاوه بر معلولان طیف وسیعی از افراد جامعه شامل زنان باردار، کهنسالان، جانبازان، کودکان و افراد آسیب دیده از حواث نیازمند ایجاد این امکانات برای دسترسی راحت به خدمات اجتماعی هستند.

وی ادامه داد: گرچه در برخی استانهای کشور مثل استان خراسان رضوی در این زمینه کارهای خوبی با تکیه بر ظرفیتهای مختلف از جمله فرهنگ سازی با استفاده از هنرها، انجام شده اما هنوز مشکل بزرگ کشور ما فقر فرهنگ سازی در این زمینه است و بسیاری از مدیران و مردم جامعه ضرورت انجام اصلاحات برای سهولت دسترسی معلولان و توانخواهان احساس نمی کنند. 

رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: مبحث فرهنگ سازی برای سهولت دسترسی معلولان و توانخواهان به امکانات اجتماعی باید از ۲ منظر آگاهی بخشی به مدیران و عموم مردم مد نظر باشد، اگر مدیری به اهمیت مناسب سازی پروژه‌ها برای معلولان آگاه باشد، ساختمانها، پارکها و مکانهای مختلف را با رعایت اصول مناسب سازی می سازد و آگاهی عموم مردم و اصناف مختلف نیز می‌تواند به مناسب سازی امکانات و تاسیسات بخش خصوصی منجر شود که در دراز مدت می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی افزود: برگزاری برنامه‌های فرهنگی با طیف مخاطبان وسیع نظیر این جشنواره می‌تواند زمینه فکری خوبی را برای مردم و مسوولان و گروههای خاص و تاثیرگذار در جامعه نظیر عکاسان و نویسندگان ایجاد کند تا حق مسلم افرادی که در جامعه با محدودیت جسمی زندگی می‌کنند ادا شود.

مومن سرایی ادامه داد: این جشنواره می‌تواند فرهنگ مناسب سازی را ترویج کند زیرا ایجاد این امکانات باعث افزایش امید به زندگی در بین این افراد می‌شود، استان خراسان رضوی در کشور در این زمینه پیشرو است و در سالهای اخیر بسیاری از پیاده روها، اماکن و مسیرها مناسب سازی شده و شهر مقدس مشهد به سوی مطلوب‌تر شدن در حرکت است.

وی گفت: در سالهای اخیر اقدامات بسیار مهمی در کشور برای مناسب سازی و سهولت دسترسی معلولان و توانخواهان انجام شده که یکی از مهمترین آنها آغاز اجرای پروژه شهرهای بدون مانع و دسترس پذیر در ۵۷ شهر کشور است که عملیات اجرایی آن آغاز شده و در شهرهای مختلف کشور از میزان پیشرفت فیزیکی متفاوت برخوردار است و به زودی شهر یزد به عنوان اولین شهر بدون مانع و قابل دسترس برای معلولان و توانخواهان در کشور معرفی می‌شود.

سر پرست اداره کل بهزیستی استان خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: فرهنگ سازی در راستای احقاق حقوق اجتماعی معلولان و توانخواهان از دریچه هنر در بسیاری از موارد بسیار تاثیرگذارتر و کم هزینه تر از سایر راههاست، گاهی تاثیر یک عکس، یک نقاشی و یک تئاتر بسیار زیاد است چنانچه می تواند طیف وسیعی از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر مسعود فیروزی افزود: در برگزاری این جشنواره نیز از کمک هنرمندان معلول و آزاد فاقد معلولیت استفاده کرده‌ایم ، بسیاری از معلولان و توانخواهان برای مطالبه گری حقوق خود چشمشان به هنر هنرمندان است.

وی ادامه داد: به رغم انجام کارهای بزرگ در راستای مناسب سازی و سهولت دسترسی معلولان در شهر مشهد، هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله فراوان داریم ، برای مثال هنوز ۱۹۰ اتوبوس مشغول به کار در سیستم اتوبوسرانی مشهد به این منظور مناسب سازی نشده‌اند.

حمیدرضا علیزاده مسوول دبیر خانه مناسب سازی استان خراسان رضوی نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: فراخوان جشنواره ملی فتومونتاژ (عکاسی) با محوریت فرهنگ سازی در راستای مناسب سازی اماکن عمومی ، مبلمان شهری، منزل و خودرو در ۲ بخش افراد دارای معلولیت و بدون معلولیت، آذر ماه امسال انجام شد و ۱۳۶ اثر از سراسر کشور به این دبیرخانه رسید که پس از داوری آثار امروز به هفت  اثر در بخش‌های افراد دارای معلولیت و بدون معلولیت، از نفرات اول تا سوم به ترتیب ۲۰ ، ۱۵ و ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی و لوح تقدیر تعلق می‌گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =