سرپرست موزه ورزش: تاکنون ۳۴ تندیس مدال‌آوران رونمایی شده است

تهران- ایرنا- سرپرست موزه ملی ورزش المپیک و پارالمپیک گفت با رونمایی ۶ تندیس دیگر از قهرمانان المپیک طی امروز در مجموع ٣۴ تندیس در تالار مشاهیر جانمایی شد.

«سیدمحسن میر» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تلاش وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک برای راه‌اندازی تالار مشاهیر ورزش ایران اظهار داشت: آیین رونمایی از تندیس ۶ قهرمان المپیک، مرحوم ناصر گیوه‌چی، مرحوم توفیق جهانبخت، عبدالله موحد، عباس جدیدی، حسین رضازاده و علی کشفیا با حضور «سیدرضا صالحی‌امیری» رییس کمیته ملی المپیک و «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان  امروز در آکادمی کمیته ملی المپیک برگزار می‌شود. با این ۶ سردیس شمار تندیس قهرمانان ایران در تالار مشاهر ورزش به عدد ۳۴ رسید.  

وی افزود: این تندیس‌ها حاصل حضور ۶۸ ساله ایران در ادوار مختلف المپیک است و چند هفته پیش نیز از سردیس چهار زن پارالمپیکی ایران نیز رونمایی شده بود. نحوه ساخت این سردیس‌ها به ترتیب از ابتدای حضور ایران در المپیک ۱۹۴۸ آغاز شد که ملاک آن رعایت عدالت است و در مجموع تندیس ۵۵ مدال‌آور المپیکی در تالار مشاهیر ورزش جانمایی می‌شود.

میر همچنین اضافه کرد: در میان این ۳۴ تندیس ۹ تندیس مربوط به ورزشکاران پارالمپیکی و یک تندیس هم به شهید ورزشکار اختصاص دارد. در بخش پارالمپیکی‌ها مرحوم «سیامند رحمان»، «نیره عاکف»، «قادر مدبر» دارنده طلای پارالمپیک ۱۹۹۶ آتلانتا در دوومیدانی، «اعظم خدایاری» دارنده برنز پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن، «مختار نورافشان» دارنده طلا و ۲ نقره دوومیدانی پارالمپیک ۱۹۹۶ آتلانتا، «زهرا نعمتی» دارنده طلای پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن، «علی کشفیا» دارنده طلای پارالمپیک در والیبال، «ساره جوانمردی» دارنده مدال طلای پارالمپیک ریو و برنز پارالمپیک لندن و «محمدرضا رضایی‌جابری» دارنده ۴ طلای پارالمپیک در دوومیدانی قرار داد و تندیس شهید «ابراهیم هادی» نیز در تالار مشاهیر نصب شده است.  

وی در پایان گفت : همچنین از بین ۵۵ مدال‌آور المپیک طی ۶۸ سال ۱۳ قهرمان و از پارالمپیک هم تنها سیامند رحمان فوت کردند.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =