رزمایش مرکب دریایی در تقویم سالیانه کشورهای شرکت کننده قرار گرفت

تهران- ایرنا- سخنگوی رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه ۲۰۲۱ گفت: این رزمایش در تقویم سالیانه کشورهای شرکت کننده قرار گرفت و مهمترین پیام رزمایش مرکب دریایی صلح و دوستی است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش،  دریادار دوم غلامرضا طحانی روز سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با فرمانده ناوگروه کشور روسیه با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رجب اظهار کرد: رزمایش مرکب دریایی در تقویم سالیانه دریای کشورهای شرکت کننده به ویژه جمهوری اسلامی ایران و روسیه درج شده و خوشحالیم که امسال برای دومین بار میزبان یگان‌های نیروی دریایی کشور روسیه هستیم.

سخنگوی رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه ۲۰۲۱ با اشاره به اهمیت منطقه شمال اقیانوس هند افزود: شمال اقیانوس هند بین سه تنگه راهبردی از پنج تنگه راهبردی دنیاست، تنگه هرمز در شمال، تنگه مالاکا در شرق و تنگه باب‌المندب در غرب منطقه شمال اقیانوس هند واقع شده است که در حقیقت بیضی انرژی دنیا را احاطه کرده است و با توجه به تردد شناورهای تجاری و نفتکش در این منطقه حساس ضرورت برقراری امنیت تجارت دریایی را دوچندان کرده است.

طحانی تصریح کرد: امنیت تعطیل‌بردار نیست و تمرینات در جهت ارتقای امنیت نیز تعطیل‌بردار نیست و با وجود شرایط که بیماری کرونا بر دنیا تحمیل کرده است ما تمرینات را تعطیل نکردیم و امیدواریم با رعایت همه شرایط بهداشتی سناریوهای از پیش تعیین شده رزمایش را با ایمنی کامل در دریا انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: منطقه شمال اقیانوس، منطقه عاری از تهدید است و ما در این منطقه که امنیت در آن برقرار است این تمرینات را انجام می‌دهیم که برای مناطق ناامن مهارت‌آموزی کارکنان نیروهای دریایی به حداکثر برسد.

سخنگوی رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه ۲۰۲۱ ادامه داد: یگان‌های شناور نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران و یگان‌های منتخب نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در دومین سال متوالی میزبان شناورهایی از کشور روسیه هستند و با توجه به طرح‌ریزی‌های منسجم و فشرده‌ای که در طول یکسال گذشته انجام شده، امیدواریم در این چند روز رزمایش سناریوهای از پیش تعیین شده را به بهترین شکل اجرا کنیم.

طحانی یادآور شد: امروز جلسه توجیهی کل رزمایش انجام و در این جلسه جزییات کار در دریا برای شرکت‌کنندگان در رزمایش تشریح شد امشب در لنگرگاه برنامه دفاع زیر آبی انجام می‌شود و به طور رسمی از این لحظه رزمایش مرکب دریایی جمهوری اسلامی ایران و روسیه به طور رسمی کار خودش را شروع می‌کند.

وی گفت: منطقه انجام این رزمایش منطقه شمال اقیانوس هند به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع است و با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است امروز استقرار شناورها را در لنگرگاه داشتیم، امشب برنامه‌های پیش‌بینی شده در لنگرگاه در ساعت مشخص شده جهت عزیمت شناورها به سمت منطقه تمرین انجام خواهد شد.

سخنگوی رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه ۲۰۲۱ یکی از اهداف این رزمایش را مهارت افزایی کارکنان در حوزه امداد و نجات دریایی عنوان کرد و افزود: تعامل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه دریاهای بین‌الملل و برقراری امنیت تجارت دریایی با تمرین فرماندهی و کنترل و بهره‌گیری از تمرینات مخابراتی و عملیاتی از نکات قابل توجه و حائز اهمیت است که در این رزمایش اجرا می‌شود.

طحانی با اشاره به پیام‌های رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه ۲۰۲۱ گفت: مهمترین پیام این رزمایش صلح و دوستی برای کشورهای همسایه و کشورهای منطقه‌ است و اینکه جمهوری اسلامی ایران در حالی که در آستانه چهل و سومین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است، با وجود تحریم‌های ظالمانه به حدی از بلوغ فناوری تجهیزاتی و علمی در صحنه دریا و دریانوردی رسیده که برای دومین بار میزبان قدرت‌های جهانی برای برگزاری رزمایش مرکب می‌شود.

در ادامه فرمانده ناوگروه نیروی دریایی کشور روسیه گفت: از طرف ناوگروه روسی و فدراسیون روسیه برگزاری این رزمایش را به شما تبریک می‌گوییم و امیدواریم این رزمایش به نحو احسن انجام شود ما با ۲ یگان در این رزمایش مرکب شرکت کردیم، فریگت Stoiky و ناو سوخت رسان kola.

وی با اشاره به برگزاری جلسه توجیهی رزمایش مرکب دریایی ایران و روسیه در بندر شهید بهشتی چابهار گفت: این جلسه بسیار جلسه خوبی بود و تمامی طرح‌ها و سناریوهای چیده شده انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =