۷۵ درصد جمهوریخواهان خواستار نقش پررنگ ترامپ در حزب هستند

تهران – ایرنا – حزب جمهوریخواه آمریکا پس از تبرئه و مجرم شناخته نشدن دونالد ترامپ در جریان دومین استیضاح، اکنون با استناد به تازه ترین نظرسنجی ها، خواهان ایفای نقش پررنگ تر او در این حزب شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، نظرسنجی تازه ای که از سوی دانشگاه «کوینیپیاک» (Quinnipiac University) انتشار یافته، حاکی از آن است که پس از پایان یافتن این محکمه ۷۵ درصد از اعضای حزب جمهوریخواه یعنی دو سوم از جمهوریخواهان خواستار ایفای نقش پررنگ ترامپ دراین حزب شده اند؛ این  درحالی است که تنها ۲۱ درصد ازجمهوریخواهان با این موضوع مخالف هستند.

تا پیش از  تبرئه شدن مجدد ترامپ در محکمه ۲۵ بهمن ماه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران مسائل داخلی امریکا ، از نگرانی اعضای حزب جمهوریخواه در مورد ترامپ و هواداران  وی سخن می گفتند و درباره وابستگی نمایندگان و سناتورهای حزب جمهوریخواه به آرا هوداران ترامپ در انتخابات بعدی هشدار می دادند.

اکثر آمریکایی ها مخالف ایفای نقش ترامپ در حزب جمهوریخواه

بخش دیگری از نظرسنجی این دانشگاه آمریکایی واقع در ایالت «کنتیکت» حاکی از آن است که در کل،  ۶۰ درصد از آمریکایی ها مخالف ایفای نقش مهم ترامپ در حزب جمهوریخواه هستند که در از این میان دموکرات ها با ۹۶ درصد در راس این مخالفت قرار دارند.

اکثر آمریکایی ها مخالف بازگشت ترامپ به کاخ سفید

نتایج این نظرسنجی حاکی از آن است که ۵۵ درصد از مجموع آمریکایی های پرسش شونده ،مخالف بازگشت دوباره ترامپ به مسند ریاست جمهوری دراین کشور هستند، درحالی که برعکس این موضوع،  ۸۷ درصد از جمهوریخواهان حاضر دراین نظرسنجی خواهان بازگشت مجدد ترامپ به کاخ سفید می باشند.

نظرسنجی دانشگاه کوینیپیاک از یکهزار و ۵۶ شهروند آمریکایی در بازه زمانی ۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۹ با خطای سه درصد به عمل آمد.

ترامپ بعنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا تنها فردی است که در این منصب دوبار محاکمه شد، بار نخست به اتهام  «سو استفاده از قدرت» و «کارشکنی در تحقیقات کنگره» از  ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹  تا پنجم فوریه ۲۰۲۰ محاکمه و درنهایت تبرئه شد. وی برای دومین بار در دادگاهی که از ۲۱بهمن ماه آغاز و تا روز جمعه ۲۵ بهمن به درازا کشید برای دومین بار و به اتهام "تحریک به شورش" محاکمه و بار دیگر با ۵۷ رای به محکومیت و ۴۳ رای به مجرم شناخته نشدن از سوی سناتورهای مجلس سنا، مجددا تبرئه شد.

«ران براون اشتاین» (Ron BrownStein) تحلیلگر سیاسی و سردبیر ارشد رسانه خبری آمریکایی «آتلانتیک» هشتم بهمن ماه در مصاحبه با سی ان ان،  جمهوریخواهان را به نقض اصول دموکراسی در آمریکا متهم کرد و اینکه آنها بواقع از ترامپ واهمه دارند و خود را در لوای وی قرار داده اند.

ران براون اشتاین - تحلیلگر مسائل سیاسی سی ان ان - سردبیر ارشد رسانه آمریکایی آتلانتیک

اشتاین درانتقاد از حزب جمهوریخواه به سی ان ان گفته بود: ترامپ طی ۴ سال گذشته نشان داد که هیچ حد و مرزی برای پیشبرد کارهای خود نمی شناسد و جمهوریخواهان نیز طی این مدت اجازه دادند وی هرآنچه می خواهد، انجام دهد.

اشتاین در آن زمان به سی ان ان گفت: جمهوریخواهان هنوز خود را در سایه ترامپ می بینند، اگر خود را از سیطره ترامپ خارج نسازند، باید چهارسال توام با هراس را تجربه کنند، البته  آنها خواهان قرار گرفتن در سایه و سیطره ترامپ هستند.

یورش ۱۷ دی ماه  هواداران چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا به عمارت کنگره، از سوی بسیاری از کارشناسنان بعنوان یک «شبه کودتا» و واقعه ای همانند «پرل هاربر» در دسامبر ۱۹۴۱ و حوادث «یازده سپتامبر» ۲۰۰۱ قیاس  شد، در واقع ضربه ای تکان دهنده و شوک آور به شاکله و نظامی سیاسی آمریکا که سناتورهای جمهوریخواه حاضر در دومین محکمه ترامپ وی را  مجرم نشناختند.

۱۳۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =