شفافیت؛ انتظار مدعیان از مسابقات انتخابی کشتی

تهران - ایرنا - مسابقه انتخابی وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد در حالی روز دوشنبه با پیروزی «یونس امامی» همراه شد که فرصت دیگری به «جمال عبادی» داده نشد.

به گزارش ایرنا، براساس اعلام کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد برای حضور نماینده وزن ۷۴ کیلوگرم ایران در پیکارهای قهرمانی آسیا و همچنین گزینشی المپیک مقرر شد ۲۷ بهمن ماه مسابقه انتخابی بین «یونس امامی» و «جمال عبادی» برگزار شود. این مسابقه روز دوشنبه بدون پوشش تصویری و تنها با تک کشتی برگزار شد که امامی با نتیجه ۶ بر ۳ حریف خود را شکست داد.

هر چند کادر فنی پیش از این اعلام کرده بود که مسابقات درون اردویی بر سر وزن قانونی با آخرین قوانین و مقررات اتحادیه جهانی و سه ساعت پس از وزن‌کشی برگزار و در صورت صلاحدید کمیته فنی این امکان نیز وجود دارد که برنده این رقابت‌ها پیروز ۲ مسابقه از سه کشتی باشد.  کسی منکر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های «یونس امامی» نیست اما اگر قرار است مسابقه انتخابی برگزار شود باید عادلانه باشد، برگزاری تک کشتی آن هم بعد از برگزاری ۴ مرحله اردوی فشرده و سنگین به طور حتم می‌تواند در مبارزه هر ۲ مدعی تاثیرگذار باشد و شاید عبادی از این حیث بیشتر متضرر شد. امامی خود محصول مسابقات انتخابی است که توانسته در میادین مختلف جهانی در رده‌های سنی مدال کسب کند و آخرین آن مدال برنز پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۹ در وزن ۷۰ کیلوگرم بود.

با این وجود کادر فنی می‌توانست ۳ مسابقه بین این ۲ نفر برگزار می‌کرد تا دیگر حرف و حدیثی باقی نمی‌ماند.  کادر فنی تیم ملی که در برنامه‌ریزی برای انتخابی تیم ملی جهت حضور در پیکارهای جهانی ۲۰۲۰ نیز انتقاداتی را نسبت به عملکرد خود باقی گذاشته بودند، اکنون با این شیوه، این شائبه را به وجود آورده که قصد دارد تا نفرات مورد نظر خود را در پیکارها داشته باشد.

ضمن آنکه شرایط «مصطفی حسین‌خانی» نیز برای حضور در ۲ مسابقه پیش رو مشخص نشده و شاید او دیگر جایی در تفکرات کادر فنی نداشته باشد.

از سوی دیگر شرایط در ۳ وزنی که سهمیه بازی‌های المپیک گرفته شده نیز به همین صورت است. در ۲ وزن ۵۷ کیلوگرم «رضا اطری»  و «رحمان عموزادخلیلی» و در وزن ۸۶ کیلوگرم «حسن یزدانی» و «کامران قاسم‌پور» با برگزاری مسابقه انتخابی در روز ۱۹ اسفند، نفرات نخست تیم ملی در المپیک را مشخص خواهند کرد.  

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم نیز کادر فنی اعلام کرد که مشخص شدن فرد منتخب اعزامی به المپیک توکیو پس از اعزام کشتی‌گیران مدنظر این وزن به رقابت‌های بین‌المللی و قهرمانی آسیا در قزاقستان و نحوه عملکرد کشتی‌گیران، کادر فنی در مورد چگونگی انتخاب ملی‌پوش این وزن تصمیم‌گیری و آن را به اطلاع می‌رساند.

در مورد اوزان ۵۷ و ۸۶ کیلوگرم کادر فنی بهتر بود شائبه‌ای که در وزن ۷۴ کیلوگرم ایجاد شد را در این ۲ وزن و سایر وزن‌هایی که قرار است سهمیه بگیریم را خیلی صریح و روشن بیان می‌کرد که نفر نخست انتخابی با تک کشتی مشخص می‌شود یا با ۳ مسابقه. در وزن ۱۲۵ کیلوگرم نیز قرار بود «امین طاهری» در جام متئو پلیکونه ایتالیا مورد ارزیابی قرار گیرد که با توجه  به مصدومیتی که برایش به وجود آمده، اعزام نخواهد شد.  

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به غیر از امین طاهری آزادکارانی همچون امیرحسین زارع، یدالله محبی و پرویز هادی حضور دارند که در ۴ اردوی اخیر تیم ملی محبی و هادی به اردوی تیم ملی دعوت نشدند.

با توجه به شرایط انتخابی ۳ وزن ۵۷، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم به نظر می‌رسد که کادر فنی با محدودکردن تعداد حضور آزادکاران در دایره انتخابی تیم ملی، سایر مدعیان دیگر شانسی برای حضور نخواهند داشت و حال باید دید که برنامه‌ریزی کادر فنی تیم ملی برای سه وزنی که هنوز سهمیه المپیک نگرفته‌ایم به چه صورت است و کدامیک از آزادکاران راهی مسابقات گزینشی المپیک و قهرمانی آسیا در قزاقستان خواهند شد.

البته ذکر این نکته ضروری است که بعد از بازی‌های المپیک، تیم ملی کشتی آزاد باید در رقابت‌های قهرمانی جهان در نروژ و همچنین تیم ملی زیر ۲۳ باید در رقابت‌های جهانی حضور یابد و کادر فنی بهتر است استراتژی و برنامه خود تا پایان این مسابقات اعلام می‌کرد تا مدعیان تیم ملی بهتر بتوانند برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.

رقابت‌های گزینشی قاره آسیا روزهای ۲۰ تا  ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ و رقابت‌های قهرمانی آسیا روزهای ۲۳ تا ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ در شهر آلماتی قزاقستان برگزار خواهد شد.

در کشتی آزاد نیز رضا اطری، حسن یزدانی و یدالله محبی در پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۹ موفق به کسب سهمیه در وزن‌های ۵۷، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم شدند و نمایندگان کشورمان باید در وزن‌های ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم در پیکارهای گزینشی حضور یابند.

ملی‌پوشان کشتی آزاد و فرنگی در صورتی که نتوانند سهمیه‌های کامل را کسب کنند باید اردیبهشت ماه و در پیکارهای جهانی کسب سهمیه المپیک در صوفیه بلغارستان حضور یابند.

رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی «ماتئو پلیکونه» ایتالیا روزهای ۱۴ تا  ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ در رُم پایتخت کشور ایتالیا برگزار خواهد شد. این رقابت‌ها دارای سیستم رنکینگ برای بازی‌های المپیک توکیو نیست و البته سیستم رنکینگ برای پیکارهای جهانی سال ۲۰۲۱ اعمال خواهد شد.

این پیکارها قبل از رقابت‌های قهرمانی آسیا برگزار خواهد شد و قرار است «بهنام احسان‌پور» در وزن ۶۵ کیلوگرم، «علیرضا کریمی» در وزن ۹۷ کیلوگرم و «امیر طاهری» در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به همراه «ابراهیم مهربان» مربی تیم ملی کشتی آزاد عازم این رقابت‌ها شوند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =