فرماندار اسفراین از تعلل در واگذاری زمین به اهالی روستای دنج انتقادکرد

بجنورد- ایرنا- فرماندار اسفراین گفت: پیگیری‌ها برای واگذاری زمین به اهالی روستای «دنج» شهرستان، که با آبگیری سد بیدواز زیر آب رفته بود، نتیجه‌بخش نبوده و این در حالی است که مسوولان نسبت به اهالی این روستا تعهد دارند.

طاهر رستمی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با آبگیری سد بیدواز از بیش از ۲ دهه پیش، زمین های روستای دنج در بالادست سد به زیر آب رفت، و هنوز شمار زیادی از اهالی این روستا که زمین های خود را در اختیار شرکت آب منطقه ای قرار داده بودند، برای دریافت زمین جایگزین با مشکل روبه رو هستند.

وی افزود: با آبگیری سد بیدواز،  تمام محدوده روستای دنج زیر آب رفت که برای جبران در روستای «ایزی» زمین برای اسکان آنان داده شد و روستای دنج جابه جا شد.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب منطقه ای کار خرید زمین های کشاورزی را انجام داده است، گفت: این شرکت بابت زمین های کشاورزی زیر آب رفته هم اعتبار تامین و به روستاییان پرداخت کرد اما چند نفر از اهالی به اعتراض به پایین بودن قیمت زمین، آن را دریافت نکردند که مقرر شد به آنان زمین در قبال اجاره واگذار شود.

فرماندار اسفراین افزود: ۲۰۲ هکتار زمین کشاورزی به شرکت آب منطقه ای واگذار شد تا در اختیار کشاورزان قرار گیرد، اما این زمین با توجه به مشکلات حقوقی، هنوز واگذار نشده است.

وی تصریح کرد: ۱۳۴ هکتار از ۲۰۲ هکتار زمین مزبور، در عرصه های زیر مدیریت حفاظت محیط زیست است و شرکت آب منطقه ای با وجود داشتن سند، کار واگذاری را انجام نداده و حفاظت محیط زیست هم سند را ابطال نکرده است.

رستمی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای به دلیل داشتن سند باید نسبت به واگذاری این زمین ها اقدام می کرد، گفت: در این زمینه پیگیر هستیم تا منطقه دنج، از عرصه های زیر مدیریت حفاظت محیط زیست خارج شود و مقرر شده تا اداره کل حفاظت محیط زیست استان از طریق شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور خروج منطقه دنج از منطقه حفاظت شده را پیگیری کند.

فرماندار اسفراین افزود: این زمین های کشاورزی در قالب اجاره به کشاورزان واگذار می شود.  

بخش زیادی از کشتزارها و باغ‌های روستای دنج اسفراین در دره بالادست سد بیدواز واقع بود که سال ۷۵ با آبگیری این سد، به زیر آب رفت.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها