چهارمین برنامه معرفی مفاخر خراسان جنوبی برگزار شد

بیرجند - ایرنا - آیت الله سید حسن تهامی در چهارمین برنامه "دوشنبه‌ها با مفاخر خراسان جنوبی" از طریق فضای مجازی معرفی شد.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی روز سه‌شنبه گفت: این برنامه شب گذشته ۲۷ بهمن ساعت ۱۹ از طریق صفحه اینستاگرامی khjfarhang منتشر شد.

محمود رمضانی افزود: آیت الله سید حسن تهامی یکی از مراجع بزرگ عالم تشیع و از مفاخر برجسته حوزه علمیه نجف بود که به تقاضای مردم برای ترویج دین مبین اسلام و خدمت به مردم از نجف به بیرجند بازگشت.

وی اظهار داشت: این عالم بزرگوار با تاسیس مدرسه معصومیه و تقویت حوزه علمیه، نقش ارزنده‌ای را در تربیت طلاب ایفا کرد.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: آیت الله تهامی در رشته‌های مختلف فقه، اصول، رجال، درایه، تفسیر، حدیث، منطق، فلسفه و حکمت و شعر متبحر بود و عالم برجسته منطقه به شمار می‌رفت.

وی افزود: دوشنبه‌های با مفاخر، با هدف معرفی مفاخر خراسان جنوبی به مردم استان و کشور همچنین نسل جوان و در راستای پاسداشت علم، فرهنگ و فرهیختگان برنامه‌ریزی شده است و طی این برنامه، ۱۲ نفر از مفاخر استان معرفی خواهند شد.

رمضانی بیان کرد: تاکنون در این برنامه ابن حسام خوسفی، آیت الله محمدباقر آیتی، آیت الله سید مهدی عبادی و آیت الله سید حسن تهامی معرفی شده‌اند.

آیت الله سید حسن تهامی سال ۱۳۱۴ قمری برابر با سال ۱۲۷۶ شمسی در روستای سندادان (سیدان) خراسان جنوبی متولد شد و به دلیل هوش و استعداد خاصی که داشت در ۶ سالگی قرائت قرآن را صحیح و فصیح فرا گرفت.

این عالم ربانی علاوه بر تحصیل و تدریس علوم دینی، در بیرجند اقدامات ارزشمندی انجام داد که از آن میان به تاسیس کتابخانه‌ای برای محصلین و تاسیس سه مسجد به نام‌های مسجد خیرآباد نو، مسجد رضوی و مسجد خضر علی می‌توان اشاره کرد.

آیت الله تهامی سرانجام در شب ۱۴ صفر سال ۱۳۸۵ قمری برابر با سال ۱۳۴۴ شمسی به سرای باقی شتافت و بنابر وصیتش در مسجد صاحب الزمانی خیرآباد نو به خاک سپرده شد.

برنامه معرفی مفاخر خراسان جنوبی به دلیل محدودیت‌های کرونا در فضای مجازی پخش می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند ساعت ۱۹ هر دوشنبه از طریق صفحه اینستاگرامی khjfarhang این برنامه را مشاهده کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha