فرماندار گناباد بر هوشیاری نسبت به تبعات موج چهارم کرونا تاکید کرد

گناباد- ایرنا- فرماندار گناباد بر افزایش هوشیاری آحاد مردم و خانواده ها نسبت به تبعات موج چهارم شیوع کرونا تاکید کرد.

حامد قربانی روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: عادی انگاری مردم و خانواده ها و رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی تبعات ویروس کرونا را افزایش می دهد لذا همه باید نسبت به رعایت این پروتکلها احساس مسوولیت کنند.

وی ادامه داد: عادی انگاری مردم یکی از آسیبهای مهم و تشدید کننده تبعات این ویروس است و رعایت موارد بهداشتی، پرهیز از حضور در اجتماعات و دورهمی های خانوادگی و خودداری از حضور غیرضروری در معابر عمومی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

فرماندر گناباد با انتقاد از رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی در برخی صنوف از جمله میوه فروشی‌های این شهرستان گفت: به اندازه کافی به این کسبه فرصت داده شده است ولی از این پس بطور قاطع و بدون اغماض با اشخاصی که موازین پیشگیرانه را رعایت نکنند، برخورد می شود. 
وی بر افزایش نظارت فرماندهی انتظامی و مجامع امور صنفی گناباد بر طرح منع تردد شبانه تاکید کرد و افزود: برخی صنوف این مصوبه را رعایت نمی کنند و در مناطق پر تردد و محدوده هایی که تعدادی واحدهای خواروبار فروشی و سوپرمارکت فعالیت دارند باید بر اساس لیست نوبت بندی از طریق مجامع امور صنفی فعالیت داشته باشند و بقیه واحدها در این ساعات تعطیل شوند. 

قربانی میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در ادارات گناباد را ۹۰ درصد ذکر کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه بازار و صنوف مکانهای پرتردد شهری هستتد باید نظارتها بر روند رعایت پروتکلهای بهداشتی در این بخش افزایش یابد.
وی گفت: باید با افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ که قرنطینه خانگی را رعایت نمی کنند، به عنوان تهدید کنندگان سلامت عمومی برخورد نمود و به مراجع قضایی معرفی کرد.
فرماندار گناباد با بیان اینکه جمعه بازار گناباد به دلیل رعایت نکردن موازین و پروتکلهای بهداشتی تا اطلاع بعدی تعطیل است افزود: بر اساس اعلام مرکز بهداشت، جمعه بازار فاقد حداقلهای بهداشتی است و ۹۰ درصد غرفه داران آن موازین بهداشتی را رعایت نمی کنند.
وی ادامه داد: حفظ سلامت عمومی از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار است لذا جمعه بازار تا اطلاع بعدی تعطیل است و باید مکانهایی در سطح شهر برای توزیع میوه در نظر گرفته شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گناباد هم طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا با هشدار نسبت به افزایش تعداد بیماران مبتلا و بستری شده با تست مثبت کرونا در مناطق زیرپوشش این دانشگاه گفت: عادی انگاری توسط مردم و اصناف تبعات شیوع این ویروس را افزایش می دهد.
دکتر جواد باذلی افزود: افزایش مجالس عروسی و دورهمی های خانوادگی در این منطقه از آسیبهای مهم و موجب تشدید شیوع کرونا می شود که باید از آن پرهیز کرد.
وی ادامه داد: از مجموع شش هزار و  ۷۳۹ بیمار با تست مثبت کرونا در شهرستانهای گناباد و بحستان طی حدود یکسال گذشته، سه هزار و ۲۱۴ نفر در بیمارستان علامه بهلول گنابادی بستری و سه هزار و ۵۲۵ نفر سرپایی تحت درمان قرار گرفتند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: از ابتدای شیوع کرونا ۵۶۵ نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گناباد به این ویروس مبتلا شدند و در مجموع  ۲۶۹ بیمار در مناطق زیرپوشش این دانشگاه با تست مثبت کرونا جان خود را از دست دادند و ۲۰ نفر نیز در بیمارستان بستری هستند.
سه بخش با گنجایش ۱۷۰ تخت و یک بخش مراقبت‌ ویژه در بیمارستان علامه بهلول گنابادی برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ فعال است.

بیمارستان دوم تخصصی درمان بیماران کرونایی در گناباد نیز با ظرفیت ۶۰ تخت طی دهه فجر در شهر بیدخت این شهرستان به بهره برداری رسید.

مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۴ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۵۹ هزار و ۱۱۷ نفر را در کشورمان گرفته است. تاکنون یک میلیون ۳۱۰ هزار و ۸۲۱ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا هم در ایران بهبود یافته‌اند.  

بر اساس آخرین تحلیلهای آماری اعلام وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی شیوع ویروس همه‌گیر قرار دارند.

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۰۹ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۶۴۹ نفر را بیمار کرده و جان دو میلیون و ۴۲۰ هزار و ۳۳۸ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۸۴ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۴۴ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان، تاکنون درمان شده‌اند. 

در این میان آمریکا با ۲۸ میلیون ۳۱۷ هزار ۷۰۳ بیمار کووید ۱۹ و ۴۹۸ هزار و ۲۰۳ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان پاندمی کرونا جایگاه پانزدهم را در میان کشورهای جهان دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها