نگهداری اثر ملی "مدرسه هدایت" نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

ارومیه- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: مزایده اراضی و املاک متعلق به شرکت بازآفرینی شهری ایران از جمله "مدرسه هدایت" در چارچوب ضوابط و مقررات مزایده و فروش املاک و مستغلات انجام می‌شود و هدف آن زمینه‌سازی برای بهره‌برداری بهینه از این اثر ملی تعیین شده است.

سیدمحسن حمزه‌لو روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: واگذاری مدرسه هدایت تنها در مالکیت قانونی اثر انجام می‌شود و هیچ‌گونه تغییری در ظاهر و اصل بنا انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: باید مالکان چنین آثاری ضوابط حفاظتی عرصه و حریم اثر را که از سوی میراث فرهنگی اعلام شده، رعایت کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: عدم رعایت ضوابط حفاظتی آثار ملی ثبت‌شده، جرم محسوب و مرتکبان مشمول مجازات های مقرر می‌شوند.

حمزه‌لو افزود: هرگونه اقدام به تعمیر، مرمت، تغییر و تجدید بنا باید با کسب مجوز از  میراث فرهنگی انجام شود.

وی با اشاره به این‌که افرادی که برنده این مزایده می‌شوند جهت بهره‌برداری فرهنگی و اقتصادی، مسوولیت مرمت و احیای مدرسه هدایت را به عهده می‌گیرند، بیان کرد: درآمد حاصل از واگذاری مدرسه هدایت در پیشبرد طرح‌های بازآفرینی شهری استان هزینه می‌شود. 

طرح مدرسه هدایت با مساحت یک‌هزار و ٢٨٠ مترمربع عرصه و یک هزار و ١٢٠مترمربع اعیان، داری طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول است که در چند سال گذشته به شکل مستمر توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران مرمت شده است.

مدرسه هدایت به عنوان یکی از آثار برجسته معماری ایرانی اسلامی، ظرفیت‌های کم‌نظیری برای گسترش برنامه‌های فرهنگی و هنری دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha