دغدغه امام خمینی (ره) همیشه خودسازی بود

تهران- ایرنا- دبیر علمی همایش اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره) گفت: امام (ره) همیشه دغدغه خودسازی و تهذیب نفس را داشتند. 

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا حجت الاسلام محمدعلی خسروی روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه اجلاس تبیین اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) که به صورت وبیناری برگزار شد، گفت: حضرت امام (ره) در طول زندگی همواره به تهذیب نفس و خودسازی توجه داشت به گونه ای که اولین کتاب را در ۲۸ سالگی به نام شرح دعای سحر نوشت که موضوع آن اخلاق و عرفان است و سپس کتاب ۴۰ حدیث و در همان زمان شرح حدیث جنود عقل و جهل را به رشته تحریر در آورد.

اگر امام قیام کردند، در همه مراحل این هدف را دنبال می کردند که با از بین بردن موانع و تشکیل جمهوری اسلامی، زمینه تعالی رشد انسان ها را فراهم کرده و همه را به این هدف برسانند. اگر ما در زمینه های خودسازی و تهذیب عقب هستیم باید بدانیم اندیشه های امام خمینی (ره) را به خوبی نشناختیم.ژ

خسروی از ضرورت توجه مدیران و کارگزاران به خودسازی برای رسیدن به توحید و لقای الهی سخن گفت و افزود: امام خمینی (ره) در تمام مراحل زندگی خود نه راه را گم کردند و نه هدفشان را فراموش کردند. یعنی راه امام تهذیب بود و هدفش رسیدن به  لقای الهی.
وی افزود: اگر اخلاق فاسد ریشه کن نشود و در اقتصاد وارد شود نتیجه آن اختلاس می شود و اگر در مدیریت اجرایی وارد شود نتیجه آن تبعیض خواهد بود و اگر در قانونگذاری ورود پیدا کند نتیجه آن وضع قانون به نفع خود می شود. بنا بر این ریشه همه مفاسد این است که به دنبال خودسازی نیستیم، باید توجه کرد که ماه رجب ماه خودسازی و مناجات با خداست. 
دبیر علمی همایش اندیشه های امام خمینی (ه) با بیان خاطراتی از توجه بنیانگذار جمهوری اسلامی به قانون تاکید کرد: رعایت حرمت قانون در منظومه فکری امام (ره) یک اصل بود. 
در پایان سخنان خسروی، محمد سلگی رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گزارشی از نحوه شکل گیری این همایش ارائه کرد.

اجلاس اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و در راستای تفاهمنامه‌ همکاری مشترک میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تولیت حرم حضرت امام خمینی(ره) برگزار می شود و تا بعد از ظهر ادامه دارد. معرفی اندیشه‌های امام (ره) در چهار حوزه «رسانه و مطبوعات»، «فرهنگ عمومی»، «هنر و سینما» و «فضای مجازی» از محورهای موضوعی این اجلاس است. اجرایی‌شدن خط‌مشی امام در حوزه فرهنگ و هنر و تجدید میثاق معاونان، روسای سازمان‌ها و مدیران ستادی و استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس است.

مراسم اختتامیه این اجلاس به‌صورت نیمه‌حضوری در حرم امام خمینی (ه) برگزار می‌شود و قرار است حجت الاسلام سیدحسن خمینی، تولیت حرم مطهر امام خمینی (ره)، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ‌آن سخنرانی کنند.

همچنین دبیران چهار محور «رسانه و مطبوعات»، «فرهنگ عمومی»، «هنر و سینما» و «فضای مجازی» گزارشی از مباحث مطرح‌شده در اجلاس را ارائه خواهند داد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =