تاسیس پایگاه اورژانس هوایی در مرز دوغارون به جریان افتاد

مشهد- ایرنا- فرماندار تایباد گفت: "پایگاه اورژانس هوایی" با توجه به فعالیت گسترده و انبوه ناوگان حمل و نقل ترانزیت، صادرات و واردات در پایانه مرزی دوغارون و همچنین رفت و آمد سالانه افزون بر یک میلیون مسافر از طریق این گذرگاه مرزی در این منطقه تاسیس و بکار گرفته می‌شود.

محسن سیاح روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: تاسیس پایگاه اورژانس هوایی مجهز به بالگرد و کادر امدادی متخصص در دوغارون، به عنوان یک تصمیم قطعی در پی حادثه آتش‌سوزی  وسیع و سنگین در گمرک مرزی اسلام‌قلعه افغانستان، پس از طی مراحل قانونی لازم صورت می‌گیرد. 

وی ادامه داد: این مهم در جریان سفر چند ساعته عصر شنبه گذشته استاندار خراسان رضوی به منطقه مرزی حادثه‌دیده ایران و افغانستان در شرق این استان با تماس و گفتگوی محمدصادق معتمدیان با پیرحسین کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور مطرح و با رایزنیهای صورت گرفته این مسوولان قطعی شد. 

فرماندار تایباد گفت: اقدام فوری برای  تقویت و تجهیز نیروی انسانی و ادوات تخصصی تشکیلات سازمانی و ایستگاه آتش‌نشانی در دوغارون و تایباد دیگر دستور استاندار خراسان رضوی به مسوولان ذیربط در جریان بازدید اضطراری وی از این منطقه مرزی بود. 

وی افزود: سفر اضطراری استاندار خراسان رضوی در نخستین ساعات آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه به نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان تاثیر شایانی بر مدیریت مناسب این بحران با شتابدهی امدادرسانی بهنگام داشت که بخش اعظم آن در کشور همسایه صورت گرفت. 

ترخیص مجروحان و ساماندهی ناوگان حمل و نقل

وی در ادامه گفتگو با خبرنگار ایرنا به کمکهای آتش‌نشانی و امدادی ایران به افغانستان در جریان حادثه اسلام‌قلعه اشاره و بیان کرد: علاوه بر مهار حریق در خاک افغانستان، پنج نفر از مجروحان افغان این سانحه در بیمارستان خاتم‌الانبیاء تایباد بستری شدند.

سیاح ادامه: چهار نفر از این مجروحان افغانستانی پس از دریافت خدمات درمانی لازم و مداوا امروز ۲۸ بهمن ماه از بیمارستان تایباد مرخص شدند .

وی گفت: یک مصدوم افغان دیگر حادثه همچنان در بیمارستان تایباد تحت مراقبت قرار دارد که حال عمومی وی نسبتا مساعد است.

فرماندار تایباد افزود: هنوز هیچ آماری از میزان خسارتهای وارده به رانندگان و خودروهای ایرانی و خارجی در جریان آتش‌سوزی گمرک اسلام‌قلعه افغانستان گزارش نشده است.

وی ادامه داد: هم‌اینک عملیات ساماندهی خودروهای باربری ناوگان حمل و نقل به ویژه تانکرهای حمل مواد سوختی که در پی حادثه اسلام‌قلعه در منطقه مرزی دوغارون متوقف شده‌اند در جریان است. 

سیاح گفت: افزون بر دو هزار دستگاه کامیون حامل کالا و برخی نیز خالی هم‌اینک در مسیرهای جاده‌ای منتهی به گمرک دوغارون و توقفگاههای مرزی توقف کرده لذا با همکاری موثر نهادهای خدماتی رانندگان آنها و همچنین جمعی از اتباع افغانستان تا تعیین تکلیف نهایی وضعیتشان در محلی مناسب اسکان داده شده‌اند.

وی همچنین بدون ذکر آمار مشخص ادامه داد: برخی بازرگانان و همچنین رانندگان ایرانی کامیونهای باری در جریان حادثه مرزی ۲۵ بهمن ماه خسارت دیده‌اند لذا دستگاههای متولی در ایران پیگیر این موضوع برای برآورد دقیق و جبران خسارت شده و هم‌اینک منتظر دریافت پاسخ از دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای اجرای تعهدات مربوطه هستند. 

گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و رفت و آمد مسافر بین دو کشور ایران و افغانستان فعالیت دارد در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد واقع است. تایباد نیز در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد. این شهرستان از سمت شرق و جنوب شرق با کشور افغانستان هم‌مرز است.

ساعت ۱۳ روز ۲۵ بهمن ماه انفجار بزرگی در تاسیسات گمرکی اسلام ‌قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی رخ داد. انفجار اولیه بخاطر حضور تانکرهای حامل سوخت و گاز در منطقه به دهها انفجار پی در پی و آتش سوزی بسیار گسترده انجامید لذا والی هرات از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کرد. 

گمرک اسلام‌قلعه در خاک افغانستان و فاصله ۲۵ کیلومتری از شرق شهر تایباد قرار دارد. 
استاندار خراسان رضوی علاوه بر دستور سریع به نهادهای امدادی برای گسیل به منطقه آسیب‌ دیده، عصر همان روز به بازدید مرز دوغارون رفت.

۱۰۰ آتش‌نشان زبده اعزامی از شهرهای مشهد، تایباد، تربت‌جام، باخرز، فریمان و خواف با بکارگیری ۴۰ دستگاه خودروهای سنگین آتش‌نشانی عملیات مهار آتش‌سوزی گسترده را در اسلام‌قلعه افغانستان به دست گرفته و آن را ظرف کمتر از ۲۰ ساعت با موفقیت به پایان رساندند. همچنین ۱۰ نیروی آتش‌نشان افغانستان با دو خودروی آتش‌نشانی در جریان مهار حریق گسترده اسلام‌قلعه حضور و مشارکت فعال داشتند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha