استفاده از فنون مداخله روانی برای کاهش استرس امدادگران در انواع حوادث

تهران - ایرنا - رئیس جمعیت هلال‌احمر از استفاده فنون مداخله روانی برای کاهش استرس امدادگران هلال‌احمر پس از سوانح بزرگ مانند زلزله‌ها، حوادث و تصادفات که فوتی دارد و تاثیرات روحی و روانی برای نیرو ها ایجاد می‌کنند، خبر داد.

کریم همتی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای پرداختن به ترومای پنهان ناشی از بحرانها مانند مشکلات ذهنی، روحی و روانی نیروهای امدادرسان هلال احمر بعد از وقوع انواع حوادث وجود دارد، اظهار داشت: در جمعیت هلال احمر طرحی با عنوان «پرونده سلامت امدادگران و نجاتگران» وجود دارد که بر این اساس، آنان در مراحل قبل از ارتقای درجات توسط پزشک معتمد و روانشناس مورد ویزیت قرار می گیرند و مقرر شده که پس از سوانح بزرگ مانند زلزله ها که فوتی دارد و تاثیرات روحی و روانی برای نیروها ایجاد می کند و یا شدت حادثه بالاست، نیروهای امدادی دخیل در عملیات برای تخلیه فشارهای روانی و کاهش استرس در جلساتی با حضور روانپزشک حضور پیدا کنند.

وی توضیح داد: بحران زمانی روی می دهد که شخص با شرایطی خطرناک و به شدت استرس زا مواجه می شود و مکانیسم های معمول حل مشکل، برای او موثر و کار ساز نباشد، در این زمان، فرد دچار اضطراب، ترس، گناه و شرم، احساس درماندگی و ناامیدی و آشفتگی یا خشم می شود. خود بلا نیز برای بسیاری از قربانیان و امدادگران و نجاتگران، منشاء بروز بحران است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: قربانیان و امدادگران ممکن است روزها، هفته ها و ماهها پس از بلایا دچار بحران های دیگری نیز شوند، برخی بلایای غیر منتظره یا ایجاد استرس در طول زمان می تواند وقوع بحران را در پی داشته باشد.

همتی با بیان اینکه شناخت اجزای بحران، به تنهایی می تواند احساس توانایی را در هر یک از امدادگران و نجاتگران و قربانیان بلایا ایجاد کند، گفت: تخلیه احساسات و آگاه ساختن آنان از این که بروز احساسات شدید دلیل «روان پریشی» بودن آنها نیست. ممکن است مفید باشد، اما روند بروز احساسات، باید به نحوی باشد که آنان به خاطر از دست دادن کنترل خود وحشت زده نشده و در نتیجه افکار آن بیش از پیش پریشان نشود. مرحله بعد کمک به آنان در کشف راه حلها، دسترسی به شبکه های حمایتی، منابع و خدمات موجود است.

وی اظهار داشت: استفاده از روش تنش زدایی به عنوان یک روش غیر رسمی برای کمک به تیم های امداد و نجات برای سازگاری و مواجهه با واکنش های ناشی از یک رویداد خاص می تواند در خلال ۲۴ ساعت پس از رویداد در تخلیه فشارهای روانی و کاهش استرس امدادگران و نجاتگران مفید و حائز اهمیت باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: این روش ممکن است پاسخ به حوادث غیر منتظره در هنگام انجام عملیات نجات باشد، به عنوان مثال مشاهده بدن متلاشی شده ای در طول عملیات نجات، یا کشمکش بین امدادگران، یک امدادگر و یک مسئول، یک امدادگر و یک قربانی، تنش زدایی برای افراد تحت تاثیر رویداد، این امکان را فراهم می آورد که بر شناخت مشکل، بکارگیری روش برطرف کردن آن و برای حفظ واحد عملیاتی تمرکز کنند.

وی گفت: تبادل روانشناختی مرتبط به یک واقعه استرس زا به عنوان روش سازماندهی شده برای کمک به امدادگران و نجاتگران برای تطبیق و خاتمه دادن به تجربه ناشی از بلایا است نیز می تواند در ابتدا به عنوان بخشی از برنامه وسیعتر مداخله و با هدف پیش بینی بروز علائم ناتوان کننده و کاهش تاثیرات مشقت آور آنها بکار گرفته شود.

همتی با بیان اینکه تبادل روانشناختی یک واقعه استرس زا، یک گفت وگوی سازماندهی شده گروهی است که با هدف جلب توجه به تجربیات تروماتیک و جلوگیری از ایجاد عواطف و احساسات شدید ناشی از قرار گرفتن در معرض تغییرات ناتوان کننده تشکیل می شود، اظهار داشت: تبادل روانشناختی به نیروهای امدادی پس از حضور در انواع حوادث امکان می دهد که احساسات تشدید شده ای همچون خشم، درماندگی و ترس را به طریقی که باعث از بین رفتن آثار آنها شود، با یکدیگر در میان بگذارند.

«ایجاد آسیب های روحی و روانی حاد و مزمن در نیروهای امدادی، آسیب دیدگان سوانح و عوامل عملیاتی از جمله عواقب بروز سوانح می باشند که نیازمند برنامه ریزی لازم در راستای، پیشگیری، کاهش و درمان مناسب می باشد.»

به گزارش ایرنا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده‌ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.

این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر اکنون در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه‌های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، چهار معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، آموزش و پژوهش، پشتیبانی و منابع انسانی، معاونت امور بین الملل، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است.

همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می‌کند.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه‌ای نزدیک به یک قرن در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفت‌گانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha