بیانیه ائتلاف بین المللی درباره حمله به اطراف فرودگاه اربیل

بغداد – ایرنا- ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش بامداد سه شنبه از کشته شدن یک پیمانکار و  زخمی شدن شش نفر دیگر از جمله یک نظامی آمریکایی در حمله راکتی به اطراف فرودگاه بین المللی اربیل در شمال عراق خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری موازین نیوز، «واین ماروتو» سخنگوی ائتلاف بین المللی ضد داعش در بیانیه ای اعلام کرد: گزارش های اولیه از اصابت آتش غیرمستقیم به نیروهای ائتلاف در اربیل در دوشنبه شب حکایت دارد که به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی و زخمی شدن پنج فرد طرف قرارداد و یک نظامی آمریکایی منجر شد.

به نوشته برخی رسانه ها، وزارت دفاع آمریکا نیز با اعلام کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی و زخمی شدن پنج نفر دیگر گفت که این پیمانکار، آمریکایی است.

کاخ سفید نیز بامداد سه شنبه اعلام کرد که وقوع این حمله به اطلاع «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا رسیده است.

همزمان «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق دستور تشکیل کمیته های تحقیقاتی درپی حمله موشکی به نزدیک فرودگاه اربیل را صادر کرد.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق نیز به نوبه خود در توییتی نوشت: "حمله به اربیل که قربانی برجای گذاشت، تنشی خطرناک و اقدامی تروریستی علیه تلاش های ملی برای پاسداری از امنیت کشور و سلامت شهروندان است".

«مسرور بارزانی» رئیس دولت اقلیم کردستان عراق نیز گفت که به "دستگاههای امنیتی دستور تحقیقات همه جانبه را داده و با الکاظمی درباره راههای همکاری برای یافتن افراد قانون شکنی که این اقدام تروریستی را مرتکب شدند، تلفنی گفت وگو کرده است".

وزارت امور داخلی اقلیم کردستان عراق پیشتر در بیانیه کوتاهی اعلام کرد: ساعت ۹ و نیم دوشنبه شب به وقت محلی چندین فروند موشک به سمت شهر اربیل و نواحی آن شلیک شد و به چند نقطه اصابت کرد.

این بیانیه افزود: براساس اطلاعات اولیه، چند نفر زخمی شده اند و مراجع ذی ربط تحقیقات خود در این زمینه را ادامه می دهد.

در همین حال، وزارت بهداشت اقلیم کردستان عراق شمار زخمی های این حمله را سه نفر از جمله نگهبان یک کنسولگری اعلام کرد.

درحالی که برخی منابع خبری شمار راکت ها را دو فروند و برخی نیز پنج راکت اعلام کردند، منابع خبری دیگر، حمله را ناشی از اصابت سه فروند خمپاره دانستند.

خبرنگار شبکه تلویزیونی دجله عراق گفت که نیروهای امنیتی فرودگاه را به عنوان اقدامی پیشگیرانه بستند و مسیرهای منتهی به آن نیز بسته شد.

وی افزود: نیروهای امنیتی نیز به طور گسترده اقدام به گشت زنی در اطراف فرودگاه اربیل کردند.

این خبرنگار گفت که به احتمال زیاد، حمله خمپاره ای علیه پایگاه نظامی «الحریر» آمریکا صورت گرفته باشد که در مجاورت فرودگاه اربیل واقع است.

درپی این حمله، برخی منابع خبری از پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز فرودگاه خبر دادند.

همزمان پایگاه خبری «المعلومه» عراق به نقل از برخی منابع خود دوشنبه شب نوشت که آتش از پایگاه آمریکا در نزدیک فرودگاه اربیل زبانه کشیده است.

برخی منابع خبری گفتند که یک راکت به داخل پایگاه الحریر، یک راکت به نزدیک شرکت مرسدس در نزدیک فرودگاه و سه راکت دیگر به مناطق نزدیک فرودگاه از جمله محله وزیران اصابت کرده و راکت ها از نوع کاتیوشا بوده است.

«هوشیار زیباری» از مسئولان ارشد حزب دموکرات کردستان عراق نیز دوشنبه شب در توییتی شمار راکت ها را "پنج عدد و از نوع کاتیوشا" عنوان کرد و گفت که این راکت ها "به شهر اربیل و برخی تاسیسات دیپلماتیک و مناطق مسکونی" اصابت کرده است.

برخی رسانه های نیز از به صدا درآمدن آژیر خطر در ساختمان کنسولگری آمریکا در اربیل نیز خبر دادند.

در همین حال، یک منبع امنیتی عراقی به شبکه تلویزیونی العهد عراق گفت که راکت ها از داخل استان اربیل شلیک شده است.

در همین ارتباط، «نجم الجبوری» استاندار نینوا تاکید کرد که موشک ها از هیچ منطقه ای در مرزهای اداری این استان شلیک نشده است.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =