وزیر علوم: گردهمایی‌ ریاضی در کاشان تبادلات بین‌المللی به همراه دارد

کاشان - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی به گردهمایی بین‌المللی ریاضی ایران در کاشان تاکید کرد: این گردهمایی‌ها هم‌افزایی علمی، پویایی، تبادل اندیشه‌های نو، تبادلات بین‌المللی و در نتیجه رونق علوم ریاضی را به دنبال دارد.

پنجاه و یکمین گردهمایی بین‌المللی ریاضی، مهم‌ترین رویداد علمی ریاضیات ایران از ۲۷ بهمن تا اول اسفند با توجه به شرایط کرونایی به طور مجازی در دانشگاه کاشان برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی با ارسال پیامی به این گردهمایی نوشت: دانشگاه کاشان واقع در این شهر خاستگاه غیاث‌الدین جمشیدهاست، یکی از دانشگاه‌های موفق کشور، به ویژه در ریاضی و علوم پایه بوده است.

وی ادامه داد: گرچه مجازی برگزار شدن پنجاه و یکمین گردهمایی ریاضی ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا، فرصت گرد هم آمدن را از ما گرفت اما در عین حال فرصت‌های جدیدی را  ایجاد کرد و ما موفق شدیم جمع قابل توجهی از دانشمندان در زمینه‌های مختلف ریاضی را در این گردهمایی داشته باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار امیدواری کرد که برگزاری این کردهمایی بزرگ که شاید به عنوان نخستین کنفرانس مجازی با این وسعت باشد، اندوخته‌ای برای استفاده فضای مجازی و برگزاری رویدادهای بزرگ با محتوای بیشتر در مرکزهای علمی کشور محسوب شود.

وی یکی از گرایش‌های اصلی ریاضی یعنی جبر را از دستاوردهای ریاضی‌دانان مسلمان و به خصوص ایرانیان دانست و ادامه داد: در دوران تمدن باشکوه اسلامی زمانی که فردی از دنیا می‌رفت به دلیل قوانین جامع و در عین حال پیچیده شرع مقدس اسلام در مورد ارث، گاهی بازماندگان دچار تنش و اختلاف می‌شدند. موسی خوارزمی برای حل این مشکل به حل معادلات درجه اول پرداخت و از این طریق به جبر رسید.

در پیام وزیر علوم، تحقیقات فناوری همچنین آمده است: معماران مسلمان به دلیل تحریم مجسمه‌سازی برای زیبایی بناها به هندسه اسلامی و نقش و نگارهای جذاب به کمک شکل‌های هندسه ریاضی پرداختند. ابولفا بوزجانی از آن دسته دانشمندانی بود که زندگی خود را وقف چنین مسایلی کرد و ساختن نقوش هندسی که بعدها در حرم‌های مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س) و سایر مکان‌های مقدس یافت می‌شوند، حاصل این نگاه به هندسه است.

غلامی اضافه کرد: غیاث‌الدین جمشید کاشانی عمر خود را در محاسبات ریاضی گذراند، وی محاسبات خود را با چنان دقتی انجام می‌داد که الکندی مورخ مشهور، غیاث‌الدین جمشید را کامپیوتر قرن پانزدهم نامید، وی عدد پی را تا ۱۶ رقم اعشار صحیح و سینوس یک درجه را تا ۱۱ رقم اعشار صحیح محاسبه کرد.

در ادامه این پیام آمده است: هدف غیاث‌الدین از این محاسبات، مسایلی در معماری شهر کاشان بود؛ در واقع وی برای محاسبات سردرها و قبه‌ها به این محاسبات رسید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: در سال‌های اخیر نیز ریاضی‌دانانی چون مریم میرزاخانی نقش بسزایی در عرصه‌ ریاضی‌ جهان و افتخارآفرینی برای جامعه علمی کشور ایران ایفا کردند.

میرزاخانی نخستین ایرانی و اولین زنی است که به دریافت جایزه فیلدز (Fields Medal) مفتخر شد.

در پنجاه و یکمین گردهمایی بین‌المللی ریاضی ایران محققان و دانشمندان برجسته ریاضی از دانشگاه‌های ایران شامل شهید چمران، دانشگاه شهید بهشتی، صنعتی شریف، دانشگاه تهران و اصفهان و کشورهای آمریکا، ایتالیا، کانادا، روسیه، هلند، فرانسه، سوییس، آرژانتین، چین، صربستان، کروواسی، ترکیه، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، عمان، عربستان سعودی،  هند، رومانی، عراق و جمهوری چک سخنرانی می‌کنند.

این گردهمایی چهار روزه با محورهای جبر، آنالیز، هندسه و توپولوژی، آنالیز عددی، بهینه‌سازی، نظریه کدگذاری، رمزنگاری، معادلات دیفرانسیل و دستگاه‌های دینامیکی، ریاضیات بین رشته‌ای، تاریخ، فلسفه و آموزش ریاضی، ریاضیات فازی، آمار، احتمال و فرآیندهای تصادفی، منطق و علوم کامپیوتر و نظریه گراف و ترکیبیات برگزار می‌شود. 

برگزاری کارگاه‌های آموزشی مجازی با موضوع های مختلف از دیگر برنامه‌های جنبی این گردهمایی مجازی است.

مجموعه مقاله‌های این گردهمایی در مجله‌های علمی کشورهای ایران، روسیه، گرجستان و به چاپ خواهد رسید.

نزدیک به ۹ هزار نفر دانشجو در ۲۰۰ رشته گرایش در ۱۱ دانشکده و ۱۲ پژوهشکده دانشگاه کاشان به تحصیل اشتغال دارند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha