وزیر خارجه آمریکا خواستار حل و فصل سیاسی بحران سوریه شد

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا خواستار گفت‌وگوی ترکیه و یونان برای حل اختلاف شد و بر حمایت از راه حل سیاسی برای پایان درگیری سوریه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه با اعلام تماس تلفنی آنتونی بلینکن با مولود چاووش اغلو افزود: وزیر خارجه بر اهمیت روابط طولانی مدت دو جانبه ایالات متحده و ترکیه، علاقه مشترک در مقابله با تروریسم و اهمیت نهادهای دموکراتیک، حاکمیت فراگیر و احترام به حقوق بشر تأکید کرد.

وی ادامه داد: دو طرف متعهد شدند که همکاری و پشتیبانی از یک حل و فصل سیاسی را برای درگیری در سوریه تقویت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: وزیر خارجه درگذشت گروگان‌های ترک در شمال عراق را تسلیت گفت و دیدگاه ما را در مورد مسئولیت‌پذیری تروریست‌های پ.ک.ک تایید کرد.

پرایس اظهار کرد: بلینکن از ترکیه خواست تا سیستم موشکی زمین به هوای روسی اس-۴۰۰ را حفظ نکند. همچنین از گفت‌وگوهای حقیقت‌جویانه مداوم بین ترکیه و یونان به عنوان متحدان ناتو حمایت کرد.

وی همچنین از تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با نیکولاس دندیاس وزیر خارجه یونان هم سخن گفت و افزود دو طرف بر تعهد خود برای تقویت بیشتر روابط دو جانبه ایالات متحده و یونان ، از جمله از طریق گفت‌وگوی استراتژیک ایالات متحده و یونان و روند ۱ + ۳ با قبرس و اسرائیل، همکاری نزدیک در زمینه دفاعی و تنوع انرژی و ثبات در منطقه وسیعتر مدیترانه شرقی تاکید کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: وزیر خارجه آمریکا از رهبری پایدار یونان در پیشبرد ادغام ترانس آتلانتیک و اروپا در بالکان غربی استقبال کرد. دو طرف اهمیت تاریخی الحاق مقدونیه شمالی به ناتو را هم مورد تأیید قرار دادند.

پرایس اضافه کرد: وزیر خارجه از گفت‌وگوهای حقیقت‌جویانه بین یونان و ترکیه متحدان ناتو حمایت کرد و جشن‌های دوسالانه یونان را به آنها تبریک گفت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =