نگاهی بر اخبار مناطق؛ آغاز پروژه ممیزی املاک محدوده قلب طهران

تهران- ایرنا- معاون مالی و اقتصاد شهری منطقه ۱۲ تهران، از آغاز پروژه ممیزی املاک محدوده این منطقه از ۲۱ بهمن‌ماه خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، محمدحسین حیدریان گفت: ممیزین دارای کارت شناسایی و کاور متحدالشکل ممیزی شهر تهران‌اند و مشخصات آنها نیز به مراکز انتظامی تحویل داده شده که از ۲۱ بهمن‌ماه با مراجعه حضوری به املاک، آماده انجام وظیفه در این حوزه خواهند بود.

وی خواستار همکاری کسبه و ساکنان منطقه با ممیزین در مورد ثبت و به‌روزرسانی اطلاعات دقیق املاک خود که شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی و شماره همراه مالک است، شد و افزود: شهروندان عزیز می‌توانند در صورت وجود هرگونه سؤال، ابهام یا اعتراض با شماره تماس ۹۶۰۲۸۹۴۶ که مربوط به ناظر ممیزین است، تماس حاصل فرمایند یا به صورت حضوری به ستاد ممیزی منطقه ۱۲ یا اداره درآمد به نشانی میدان شهدا، ساختمان شهرداری منطقه ۱۲، طبقه همکف مراجعه کنند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری منطقه ۱۲ تهران با بیان این نکته که ممیزی املاک مستند به ماده ۲ و ۹ قانون نوسازی و عمران شهری باید هر ۵ سال یک‌بار انجام گیرد، ادامه داد: با توجه به توسعه شهر و افزایش تغییرات کاربری شامل اداری، تجاری، آموزشی، صنعتی، تولیدی به‌روزآوری اطلاعات در مورد وضع موجود ملک و مساحت‌های سندی برای حفظ حقوق کسبه و شهروندان ضروری است.

 وی افزود: در صورت نبود همکاری، مالکان هنگام نقل و انتقال یا دریافت پایان کار و مفاصا و یا محاسبه عوارض به دلیل ثبت‌نشدن اطلاعات درست و دقیق، با مشکل روبه‌رو می‌شوند که باید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک، پرداخت هزینه و تحمل طولانی‌شدن زمان اصلاح اطلاعات، آن را جبران کنند؛ حال آنکه پروژه ممیزی این موضوع را برای شهروندان تسهیل می‌کند و خدمات مناسبی برای حل مشکلات و مغایرت‌های ملکی به شمار می‌رود.

استفاده از ظرفیت مجتمع های مسکونی برای آموزش حقوق شهروندی

«علی توکلی» شهردار منطقه ۱۹ در نشست دبیرخانه منطقه ای طرح ارتقاء فرهنگ آپارتمان نشینی بر استفاده از ظرفیت مجتمع های مسکونی در احساس مسئولیت به محیط زندگی و رعایت حقوق شهروندی تأکید کرد.

  وی با قدردانی از انتخاب این منطقه برای اجرای طرح افزود: متأسفانه یکی از آفت های جامعه کنونی بی تفاوتی و عدم شناخت همسایه ها از یکدیگر در زندگی آپارتمان نشینی است، در حالی که با خبر شدن از حال همسایه جزء آموزه های دینی محسوب می شود.

توکلی با اشاره به انتخاب مجتمع گلسار  و مشارکت خوب ساکنان آن در اجرای این طرح بیان کرد:  با توجه به اینکه محیط آموزشی برای ساکنین این مجتمع در نظر گرفته نشده است، زمینی به مساحت هزارو ۲۰۰ متر مربع برای احداث مدرسه اختصاص داده شده که در آینده با مشارکت خیرین احداث و در اختیار آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت.  

وی به مجاورت شهرک گلسار با محدوده خلازیر و اختصاص بخش زیادی از زباله های تولیدی به این محدوده اشاره کرد و افزود: با اقدامات خوب انجام شده از جمله مقابله با آتش افروزی ها، آلودگی های این محدوده به حداقل رسانده شده است.

شهردار منطقه ۱۹ همچنین بر اجرای طرح کاپ و تسریع تفکیک زباله ها با مشارکت ساکنان آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی و نیز استفاده از مشارکت ظرفیت های محلی برای تسهیل اجرای این طرح تأکید کرد.  

اقتصاد شهر دیگر با فروختن تراکم ممکن نیست

تورج فرهادی، شهردار منطقه ۶ تهران، عملیاتی شدن رویکردهای جدید مدیریت شهری مبنی بر هوشمندسازی، TOD محور شدن شهر و انسان‌محوری شهر را نیازمند آموزش کارکنان شهرداری و شهروندان دانست و گفت: اقتصاد شهر دیگر با فروختن تراکم ممکن نیست و لازم است اقتصاد شهر را بازتعریف کنیم و با استفاده از اقتصاد فرهنگ و سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت عمومی و خارجی، رویکردمان را در مسائل شهر تغییر دهیم.

وی گفت: دانایی موجب توانایی می‌شود و این دانایی با آموزش مستمر و درک درست از واقعیت‌های روز به دست می‌آید؛ چه بسا اگر درک درستی از واقعیت‌ها نداشته باشیم، به حقیقت هم نخواهیم رسید.

فرهادی عملیاتی شدن رویکردهای جدید مدیریت شهری مبنی بر هوشمندسازی، TOD محور شدن شهر و انسان‌محوری شهر را نیازمند آموزش کارکنان شهرداری و شهروندان دانست و افزود: برای حاصل شدن شرایط بهتر در حوزه مدیریت منابع انسانی، لازم است چارچوب‌های آموزشی‌مان را به صورت هدفمند و مستمر به‌روز کنیم و نیروهای انسانی شهرداری، کار در این مجموعه را بشناسند و به لحاظ کلان و خرد ضمن شناخت جایگاه خود، بدانند که چطور رفتار و عمل کنند.

شهردار منطقه  ۶ تهران ادامه داد: در دوران کرونا، رفتارها تغییر پیدا کرده و مراجعات شهروندان به شهرداری و نحوه تعاملات مردم و مدیریت شهری تغییر پیدا کرده است بنابراین لازم است خودمان را منطبق با این شرایط آماده کنیم.

فرهادی با یادآوری اینکه منطقه ۶ تهران یکی از مناطق پایلوت شهر هوشمند است، گفت: در حوزه شهرسازی به سمت هوشمندسازی و آرشیوها و فرآیندهای الکترونیکی حرکت می‌کنیم.  

به گفته وی، در چشم‌انداز، تهران شهری هوشمند و روان دیده شده است و تحقق آن در گام اول نیازمند به‌روز کردن و آموزش کارکنان شهرداری است.  

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم شهر را از طریق فروش تراکم اداره کنیم، با مشکلات جدی روبرو می‌شویم و شهر به لحاظ سرانه‌ها و ساختارها با چالش روبرو می‌شود.  

وی افزود: بنابراین لازم است اقتصاد شهر را بازتعریف کنیم و با استفاده از اقتصاد فرهنگ و سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت عمومی و خارجی، رویکردمان را در مسائل شهر تغییر دهیم.

وی افزود: اینکه شهر تهران باید انسان‌محور باشد، نیاز به آموزش دارد. در تهران غلبه خودرو به انسان بیشتر است و شهری نیست که انسان بتواند با فراغ بال در فضای عمومی شهری زندگی کند. برای ایجاد زیرساخت‌های این زندگی نیاز است که رویکردهای‌مان به شهری انسان‌محور به جای شهری خودرو محور تغییر کند. اگر قرار شد طرح تفصیلی و طرح جامع شهر تهران را با محور TOD و با نگاه انسان‌محور کردن شهر بازنگری کنیم، نگاه کاربردی و زیرساختی به شهر باید در همکاران ایجاد شود که این نیاز به آموزش‌های مستمر دارد.

آغاز مجدد طرح پایش سلامت در مراکز پرتردد منطقه ۱۵

«اکبر مختاری» معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه ۱۵ از آغاز مجدد اجرای طرح غربالگری در مراکز پر تردد منطقه همزمان با موج چهارم کرونا خبر داد.  

وی گفت: این طرح با هدف قطع زنجیره بیماری، بیماریابی و اتخاذ پروتکل های درمان برای بیماران شناسایی شده با همکاری مرکز بهداشت شرق از اواخر بهمن دوباره کلید خورد.

به گفته وی، اکیپ های بهداشت با استقرار در اماکن پرتردد نظیر مراکز تجاری، میادین میوه و تره بار، اسکان های کارگری و ایستگاه های مترو اقدام به پایش سلامت شهروندان می کنند.

مختاری با اشاره به اینکه در ابتدا شرح حال شهروندان دریافت می شود افزود: در صورت وجود علامت یا مشکوک بودن به بیماری همان جا از فرد تست PCR  به صورت رایگان اخذ می شود که در صورت مثبت بودن پاسخ تست شخص به نزدیکترین مرکز درمانی معرفی می شود و همه افرادی که با فرد مبتلا در ارتباط بوده اند نیز شناسایی و از  آنان نیز تست PCR گرفته می شود.

معاون اجتماعی و فرهنگی در ادامه گفت: همچنین به منظور اطمینان و مراقبت از سلامت کارکنان شهرداری منطقه ۱۵، پایش سلامت پرسنل منطقه و نواحی از امروز آغاز شد.

مختاری ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح پایش سلامت در مراکز پر تردد سطح منطقه، گام مؤثری در راستای کاهش شیوع بیماری کرونا برداریم.

حصار کارگاه‌های ساختمانی منطقه۲  یکپارچه و زیباسازی می‌شود

«علی اکبر کریمی پور»، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۲ گفت: به منظور ایجاد ارامش بصری، طرح یکپارچه سازی حصارهای کارگاهی ساختمان ها با شعار تهران شهری برای همه زیباسازی می شود

وی با بیان اینکه  حصارهای ساختمانی  به عنوان یکی از المان های شهر هستند که منظر و نماهای شهری را تحت الشعاع قرار داده اند گفت: با عنایت به ضرورت توجه به نماهای شهری، حصارهای کارگاهی به عنوان نقاط خاکستری شهر با نصب شعار " تهران شهری برای همه" زیباسازی  حصارهای کارگاهی به عنوان نقاط خاکستری شهر با نصب شعار " تهران شهری برای همه" زیباسازی می شود.

وی با بیان اینکه با هماهنگی لازم با مالکین و ذی نفعان، یکپارچه سازی حصارهای کارگاهی  در دستور کار قرار گرفت، افزود: با اجرای این طرح ساختمان های درحال احداث نظم و انسجام خوبی پیدا کرده و عاملی برای مزاحمت و مخدوش کردن سیما و منظر شهری محسوب نمی شود.

کریمی پور در ادامه از ساماندهی تابلوهای صنوف خبرداد و گفت:  با توجه به تاکید سازمان زیباسازی شهرداری تهران مبنی بر ساماندهی نماهای شهری، حذف زوائد و یکسان سازی سردر واحد های صنفی، ساماندهی تابلو های واحدهای صنفی در دست اجرا قرار گرفت.
وی افزود: با اجرای این طرح زوائد نمای ساختمانها و اصناف با همکاری مالکین جمع آوری و یکپارچه سازی  تابلوها مطابق  با استاندارد و شیوه‌نامه مشخص  اجرا شد.  
به گفته معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۲ این طرح در حال حاضر در خیابان های گیشا، ستارخان، دادمان، فرحزادی و... اجرا شده است.

طرح واگذاری مخازن جدید پسماند در منطقه ۳
 
«مهدی هوشیار» معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۳ تهران گفت: در راستای اجرای طرح واگذاری مخازن جدید و مدیریت ذخیره سازی موقت پسماند به مبادی تولید و حذف مخازن مکانیزه شهری موجود پس از تایید مدیریت سازمان پسماند شهرداری تهران در منطقه ۳ انجام می شود.

وی افزود: این طرح در دو محله قلعه ارامنه و شهرک سئول به صورت پایلوت اجرا می شود و در حال حاضر در مرحله تشکیل کارگروه، آموزش و نیازسنجی قرار دارد.

وی، کاهش و حذف زباله گردی و آسیب های اجتماعی، افزایش میزان تفکیک پسماند در مبدا، کنترل و نظارت مستمر بر نحوه مشارکت شهروندان در تفکیک پسماند، واگذاری مدیریت ذخیره سازی موقت پسماند به تولید کننده آن، کاهش هزینه های تهیه، تامین و نگهداری مخازن مکانیزه و کاهش مخاطرات زیست محیطی و بهداشتی و اجتماعی مربوط به ذخیره سازی موقت از اهداف این طرح است.

هوشیار اظهار داشت: بررسی، انتخاب و گردآوری اطلاعات مربوط با محدوده، اطلاع رسانی، آموزش و نظرسنجی اجرای طرح، تحویل مخازن ذخیره سازی موقت پسماند، استفاده از موارد تشویقی و قانونی برای اجرای طرح، عملیات اجرایی، نظارت و کنترل بر اجرا و تحلیل و ارزیابی عملکرد و ارائه گزارش به دستگاه نظارت عالی، مراحل اجرای واگذاری مدیریت ذخیره سازی موقت پسماند به مبادی تولید و حذف مخازن مکانیزه شهری موجود است.

برگزاری نخستین همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی در شمال تهران

محمد رضا پارسیان مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه یک تهران، گفت: نخستین همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی مدل بومی برنامه اروپایی مهارت سنجی حرفه ای ESCO در ایران با شعار «در افق جهانی، روی پای خود بایستیم» با معرفی اولین‌های اسکو در ایران با حمایت شهرداری منطقه یک و مشارکت نهادها، انجمن های داخلی روابط عمومی و ارتباطات، دانشگاه MGU فرانسه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: توسعه روزافزون شهرها و مسایل و مشکلات ناشی از آن، شهرداری‌ها را از یک سازمان صرفاً خدماتی، تبدیل به سازمانی گسترده با ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نموده است و روز به روز به نقش اجتماعی این نهاد مردمی رونق بیشتر می‌دهد، از این بین مدیریت شهری منطقه یک با توجه به اهمیت روابط عمومی در شفاف سازی عملکرد سازمان و پیوست‌های اجتماعی با جلب مشارکت‌های مردمی در اجرای پروژه‌های شهری از ایجاد فرصت‌های مناسب برای تبادل تجربیات و نظرات در حوزه دانش روابط عمومی و بهره مندی بیشتر سازمان در این حوزه، همیشه حمایت نموده است.

پارسیان گفت: منطقه یک با وجود ادارات، نهادها، سفارتخانه‌ها و مراکز گردشگری نیازمند روابط عمومی پر توان در همه حوزه‌ها است بر همین اساس اجرای برنامه‌های مدون و علمی در حوزه روابط عمومی در شمال تهران می تواند در ارتقاء دانش روابط عمومی در همه ادارات و سازمان‌های خدمات رسان منطقه یک موثر باشد.

پارسیان ادامه داد: با ایجاد تعامل مناسب بین روابط عمومی‌های این سازمان‌ها و افزایش سطح خدمات رسانی به شهروندان به منطقه ای شهروندمدار دست پیدا کنیم، بر همین اساس شهرداری منطقه یک به منظور اعتلای این جایگاه و فراهم نمودن زمینه‌های هوشمندسازی برای ایجاد روابط عمومی راهبردی از یک سو و تقویت نظام و باورهای شایسته‌سالاری در روابط عمومی‌های کشور و آشنایی هرچه بیشتر فعالان این حوزه با استانداردهای بین‌المللی حرفه روابط عمومی از نخستین همایش استانداردهای جهانی روابط عمومی حمایت می‌کند.

طراحی بیش از ۵ هزار متر طول شبکه آبرسانی در منطقه ۱۳

«مجتبی شکری» شهردار منطقه ۱۳ تهران از طراحی شبکه آبرسانی در محدوده نواحی چهارگانه به متراژ پنج هزار و ۸۰۰ مترطول در ادامه اجرای طرح مکانیزه کردن شبکه آبیاری و حذف سیستم سنتی خبر داد.

وی گفت : در ادامه اجرای این طرح، توسعه شبکه آبرسانی فضاهای سبز معابر شهری منطقه به متراژ ۵ هزار و ۸۰۰ متر طول با هدف مدیریت مصرف انرژی و حفظ و نگهداری بهینه فضای سبز در دستور کار قرار گرفت.  

به گفته وی  تعداد هفت حلقه چاه‌ موجود در فضای سبز منطقه نیز مجهز به سیستم مدیریت هوشمند می شوند.

وی با بیان اینکه طرح توزیع و کاشت نهال رایگان در باغچه منازل شهروندان منطقه اجرا می شود، گفت : بر اساس این طرح شهروندانی که در حیاط منزل شان باغچه دارند، می توانند از طریق تماس با سامانه ۱۳۷، کاشت نهال رایگان را درخواست دهند.

شهردار منطقه افزود : پس از اعلام شهروندان، کارشناسان فضای سبز منطقه برای ادامه روند کار و بررسی حیاط منزل شهروندان مراجعه می کنند 
شکری  اضافه کرد : بر اساس اجرای طرح کاشت نهال رایگان در حیاط منزل شهروندان، انواع نهال درختان مثمر و غیر مثمر در باغچه خانه شهروندان  تا اوایل اسفند ماه کاشته خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها