واکنش خانه مطبوعات همدان به مصوبه «حذف الزام انتشار آگهی دولتی»

همدان- ایرنا- خانه مطبوعات استان همدان به مصوبه اخیر هیات وزیران درباره «حذف الزام دولتی ها به انتشار آگهی در روزنامه ها» واکنش نشان داد و با صدور بیانیه‌ای خواستار اصلاح و بازنگری این مصوبه شد.

در بیانیه خانه مطبوعات استان همدان که نسخه ای از آن روز دوشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: در حالی که بیش از یک‌سال است به دلایل مختلف از جمله شرایط اقتصادی حاکم، شیوع بیماری کرونا در سطح جامعه و حال و روز مطبوعات در کشور به‌ تبع آن در استان‌ها خوب نیست، هیات وزیران در مصوبه‌ای به تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۹، خبر از لغو الزام دستگاه‌های اجرایی برای انتشار آگهی‌های مزایده و مناقصه در مطبوعات می‌دهد، خبری که جامعه رسانه و به ویژه اهالی مطبوعات را با یک شوک بزرگ مواجه کرده است.

این بیاینه افزوده است: بی‌تردید نقش مطبوعات در فرآیند اطلاع‌رسانی بی‌بدیل بوده و اهمیت این موضوع بر هیچ‌کس به ویژه دولت‌مردان پوشیده نیست و قطعا تصمیمات کارشناسی نشده به رکن چهارم دموکراسی ضربه زده و تن نحیف مطبوعات را نزارتر خواهد کرد.

خانه مطبوعات استان همدان در ادامه بیانیه خود آوروه است: امروز دولت باید با حمایت از مطبوعات، اجازه ندهد چراغ این رکن رکین جمهوریت نظام به خاموشی بگراید، ضمن اینکه ابلاغ چنین بخش‌نامه‌هایی بذر ناامیدی را در دل اصحاب رسانه خواهد کاشت.

این بیانیه افزوده است: قطعاً در این برهه از زمان، اجرایی شدن چنین بخش‌نامه‌ای موجب تعطیلی بسیاری از روزنامه‌ها و بیکاری تعداد قابل توجهی از خبرنگاران، عکاسان مطبوعاتی و اصحاب رسانه خواهد شد و پاییز مطبوعات زودتر از آنچه فکر کنیم رقم خورده و پایانی تلخ در انتظار آنها خواهد بود. 

در این بیانیه تصریح شده، خانه مطبوعات استان همدان در راستای حمایت از حقوق صنفی جامعه رسانه‌ای، از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت محترم مطبوعاتی و امور اطلاع‌رسانی وزارتخانه درخواست دارد تا با جدیت تمام به دنبال لغو این بخشنامه باشند. 

خانه مطبوعات استان همدان در این بیانیه از استاندار و مجمع نمایندگان استان همدان خواسته  که ضمن پیگیری این موضوع تا رسیدن به نتیجه مطلوب برای رسانه‌ها و به ویژه مطبوعات، اجازه ندهند در این روزها خبرنگاران و اهالی رسانه دوران پرتلاطم‌تری را تجربه کنند.

به گزارش ایرنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی مصوبه هیات وزیران مبنی بر حذف الزام دولتی‌ها به انتشار آگهی در روزنامه‌ها، در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری نوشت: این مصوبه زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور بوده و نگرانی جدی و گسترده‌ای در میان اصحاب مطبوعات و رسانه ایجاد کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها