بخش خصوصی بازار ویژه برای فعالان حوزه هوشمندسازی است

تهران- ایرنا –معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید براینکه، اصول تفکر دولتی با نوآوری بخصوص هوشمندسازی متناقض است، به فعالان حوزه هوشمندسازی توصیه کرد به دنبال بازار بخش خصوصی کشور باشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری عصر دوشنبه در ششمین نمایشگاه دستاورهای بومی اینترنت اشیا (Iotex۲۰۲۱) و رونمایی از دو طرح حوزه اقتصاد خلاق، دیجیتال و هوشمندسازی که در غرفه ۲۷ نمایشگاه بین المللی تهران دایر است با بیان اینکه، بحث اینترنت اشیا به توسعه هوش مصنوعی بسیار وابسته است افزود: در حال حاضر شرکت های بسیار خوبی در حوزه هوش مصنوعی شکل گرفته که توسعه بازار آنها به طور کامل متکی به  سخت افزارهای توسعه یافته در حوزه آی تی است.

 وی گفت: توسعه بیش از هر چیز یک مفهوم فرهنگی است  که بایستی درکشور اتفاق بیفتد. فرهنگ هوشمند سازی متاسفانه در سیستم های دولتی دنیا از جمله ایران با ویژگی اقتصاد نفتی با بدنه چاق و بروکراتیک بسیار سخت است.

رییس بنیاد نخبگان کشور در ادامه به فعالان حوزه هوشمندسازی توصیه کرد که بازار خود را در بخش خصوصی ببینند.

ستاری تاکید کرد: بخش خصوصی در کشور یک بازار فوق العاده برای بهره برداری فعالان هوشمندسازی  است.

وی همچنین گفت: اگر مدیری دولتی حاضر شد مشکلات موجود در پیاده سازی هوشمندسازی در سیستم خود را تحمل کند این بسیار خوب است و وظیفه ما نیز در معاونت علمی حمایت کامل از این دسته  مدیران همفکر و هم فرهنگ خودمان در هر جای دولت است.

ستاری در عین حال اضافه کرد: البته این انتظار که بخش دولتی با این همه ساختمان در بحث هوشمندسازی ساختمان های دولتی جلوتر از مردم باشند، انتظار صحیحی نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دهها میلیون ساختمان در کشور وجود دارد، بحث هوشمندسازی ساختمان های بخش خصوصی در کشور را بحثی جدی دانست و افزود:  اگر ما بتوانیم مدل های موفقی را ارائه بدهیم مردم به طور حتم استقبال خواهند کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهارکرد: در بحث تاکسی آنلاین نیز این مردم بودند که دولت را مجبور کردند که این حوزه را برای استفاده مردم به رسمیت بشناسد.

ستاری حمایت بخش های دولتی مرتبط با بخش های خصوصی از جمله شهرداری تهران برای حمایت هرچه بیشتر از حوزه هوشمندسازی را ضروری دانست و گفت: متاسفانه با وجود حمایت های ضمنی و برگزاری انواع همایش ها در عمل اتفاقی نمی افتد.
وی تصریح کرد: اگر مردم پشت یک تکنولوژی و سرویس بایستند به طور حتم در جامعه جا باز خواهد کرد، همچون حوزه سلامت که ساخت تجهیزات و انواع نرم افزارهای هوش مصنوعی فوق العاده بوده است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهارکرد: متاسفانه بخشی از پروژه های اصلی هوشمندسازی همچون پروژه های وزارت راه از سوی سیستم دولتی مصادره شده و تغییرناپذیر هم هستند، در آخر هم یکسری قوانین وضع می کنند که با شرکت های استارتاپی ما همخوانی ندارد. مثل اینکه به یک شرکت تاکسی آنلاین اعلام کنید که بایستی برای فعالیت این تعداد معین تاکسی داشته باشید به هرحال سرمایه اصلی این شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان، همان نرم افزار است.
به گفته ستاری، در هیچ کجای دنیا، شرکت های فعال در حوزه هوش مصنوعی قرار نیست انواع و اقسام اموال و سخت افزار فیزیکی داشته باشد.

طرح اپراتور تخصصی اینترنت اشیاه LOT و نخستین سامانه هوشمندسازی خدمات کشاورزی با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ششمین نمایشگاه دستاورهای بومی اینترنت اشیا (Iotex۲۰۲۱) رونمایی شد.

در این مراسم که عصر دوشنبه در غرفه ۲۷ نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، اپراتور تخصصی اینترنت اشیا  LOT  توسط یک شرکت داخلی به منظور تحت پوشش قراردادن کل شهر تهران به شبکه اینتزنت اشیا و همچنین نخستین سامانه هوشمند سازی خدمات کشاورزی مربوط به یک شرکت دیگر ایرانی رونمایی شد.
در ادامه این مراسم سه تفاهمنامه به امضا رسید که یکی از آنها راه اندازی نخستین  ۵G تست وب ایران بین  معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و اپراتور همراه اول به امضا رسید.
تفاهمنامه حمایت از استارتاپ های فعال در حوزه اینترنت اشیا بین معاونت علمی و شرکت لاوان پایش ونداده و همچنین تجاری سازی محصولات این نمایشگاه بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دو تفاهمنامه دیگر بود که امروز به امضا طرفین رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش