حال ناخوش نماینده مازندران در لیگ برتر فوتسال بانوان

ساری – ایرنا - تیم فوتسال بانوان شهروند ساری که تنها نماینده فوتسال بانوان شمال کشور در لیگ برتر فوتسال به شمار می‌آید به دلیل عملکرد ضعیف در بازی‌های برگزار شده و وجود برخی حاشیه‌های درون تیم شرایط مناسبی در لیگ ندارد و به نظر می‌رسد در وضعیتی بحرانی قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، دختران فوتسالیست مازندرانی در تیم فوتسال شهروند که از ابتدای فصل زمزمه‌های تغییر نام آن به خزرپوشان نیز مطرح است و بر خلاف جدول لیگ روی لباس تیم نیز نام خزرپوشان دیده می شود، تا پایان هفته پنجم رقابت‌ها از چهار بازی برگزار شده‌ فقط یک امتیاز کسب کردند. عملکردی که با مروری بر بازی‌های این تیم نشان می‌دهد ناشی از ضعف مشهود تیمی و برخی مسائل مدیریتی است. مسائلی که در تیم‌های فوتبال و فوتسال بانوان مازندران مانند تیم فوتسال بانوان استقلال ساری یا تیم فوتبال بانوان سپیدار قائمشهر نیز طی سال‌های اخیر در لیگ‌های برتر دیده شد و امسال در تیم فوتسال بانوان شهروند ساری مشاهده می‌شود.

تیم‌های فوتسال شرکت ملی‌حفاری اهواز، سایپا تهران، مس کرمان، نامی‌نو اصفهان، هیأت فوتبال رودان، شهروند ساری و پویندگان فجر شیراز در گروه یک مسابقات حضور دارند و با همین ترتیب عنوان شده نیز در حال حاضر در رتبه‌های اول تا هفتم جدول قرار گرفته‌اند.

نماینده فوتسال بانوان مازندران در لیگ برتر فوتسال کشور در حال حاضر با یک امتیاز از چهار بازی رتبه ششم جدول هفت تیمی گروه یک مسابقات لیگ برتر فوتسال کشور را در اختیار دارد. ۲۰ گل خورده و هفت گل زده حاصل تلاش دختران فوتسالیست مازندران در چهار بازی بود.

 البته این تیم به دلیل تکمیل نبودن مدارک شرکت در مسابقات، مجاز به حضور در زمین برای مسابقه هفته نخست مقابل سایپا نبود و به همین دلیل نتیجه بازی ۳ – ۰ به سود سایپا اعلام شد. به عبارتی دیگر دختران فوتسالیست مازندران تا کنون فقط سه بازی را در لیگ برتر برگزار کردند که حاصل این مسابقات برگزار شده دو شکست سنگین و یک تساوی پرگل خانگی بود.

چهار بازی، یک امتیاز

شاگردان فائزه جعفرزاده در تیم فوتسال شهروند / خزرپوشان ساری پس از غیبت در دیدار هفته نخست، بازی هفته دوم را  در ساری مقابل پویندگان صنعت فجر شیراز برگزار کردند که حاصل این دیدار خانگی تساوی پرگل ۵ – ۵ بود. نتیجه‌ای که با توجه به بازگشت شهروندی‌ها در نیمه دوم و فرار از شکست ۲ – ۱ نیمه نخست برابر مهمان شیرازی، تا حدودی امیدوارکننده بود. اما عملکرد نماینده مازندران در دو دیدار بعدی تقریبا ناامیدکننده بود.

شاگردان جعفری در هفته سوم رقابت‌ها به کرمان رفتند و مقابل دختران مس کرمان قرار گرفتند. عملکرد تیمی نماینده مازندران در لیگ برتر فوتسال مقابل دختران مس کرمان طبق برخی پیش‌بینی‌ها بسیار ضعیف بود و این مسابقه با شکست سنگین ۶ – ۱ شهروند یا همان خزرپوشان مقابل مس کرمان به پایان رسید. کرمانی‌ها در این بازی همه گل‌های خود را در جریان بازی و با به هم ریختن و پشت سر گذاشتن بازیکنان شهروند به ثمر رساندند تا ضعف تیمی شهروند بیشتر به چشم بیاید. آن‌ها در مقابل مس کرمان نتوانستند روی تاکتیک تیمی و تکنیک فردی به گل برسند و تنها گل شهروند نیز در این دیدار از روی یک ضربه کاشته توسط الناز عبداللهی به ثمر رسید.

دختران فوتسالیست مازندران پس از این که هفته چهارم با قرعه استراحت مواجه شدند، در بازی‌های هفته پنجم که ۲۴ بهمن برگزار شد، میزبان صدرنشین قدرتمند این گروه یعنی شرکت ملی حفاری شدند. تیمی که همه رقبا را شکست داده و مدعی اصلی صعود به مرحله بعد و کسب عنوان قهرمانی است. شاگردان جعفری در این دیدار نیز با نتیجه ۶ – ۱ شکست خوردند. البته تنها نکته مثبت عملکرد شهروند در این دیدار را می‌توان باز کردن دروازه شرکت ملی حفاری دانست. چرا که در چهار بازی نخست لیگ دروازه این تیم پرقدرت اهوازی باز نشده بود و شهروندی‌ها در نیمه دوم توانستند قفل دروازه صدرنشین گروه را برای اولین بار در این دوره از مسابقات بشکنند.

راه سخت تا پایان فصل

شهروند ساری تا پایان نیم‌فصل دو مسابقه دیگر دارد که با توجه به شرایط کنونی این تیم، بعید است بتواند از سد این دو حریف بگذرد. این تیم یکم اسفند باید مهمان هیأت فوتبال رودان شود. تیمی که از چهار بازی دو برد کسب کرده و با ۶ امتیاز یک پله بالاتر از شهروند در رتبه پنجم جدول قرار دارد. ساروی‌ها قطعا مقابل این تیم جنوبی کار بسیار دشواری خواهند داشت.

 دختران فوتسالیست رودان هرچند که در هفته سوم یکی از سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ لیگ برتر را با دریافت ۲۱ گل به نام خود ثبت کردند و در مجموع چهار بازی ۲۹ بار دروازه‌شان باز شد، اما در دو مسابقه توانستند پیروز میدان باشند. آن‌ها پس از شکست عجیب‌شان مقابل سایپا، در هفته چهارم پویندگان صنعت فجر شیراز را ۴ – ۰ شکست دادند و در هفته پنجم هم بر خلاف پیش‌بینی‌ها مس کرمان را در زمین حریف ۳ – ۲ شکست دادند و ۶ امتیازی شدند. بنابراین رقیب سختی برای شهروند ساری خواهند بود.

دختران فوتسالیست مازندرانی در هفته هفتم هم ۸ اسفند باید از نام‌نو اصفهان میزبانی کنند. رقیبی که مانند هیأت فوتبال رودان از چهار بازی دو برد و ۶ امتیاز کسب کرده و انسجام تیمی بسیار بیشتری نسبت به شهروند ساری دارد. در صورتی که شرایط تیمی شهروند مانند بازی‌های برگزار شده این تیم در هفته‌های اخیر باشد و ضعف‌های تاکتیکی و عملکردی بازیکنان برطرف نشود، مقابل پنجم و ششم جدول نیز نتیجه‌ای نخواهد گرفت.

چالش‌ها و حاشیه‌ها

یکی از مشکلات جدی دختران فوتسالیست شهروند تغییر تقریبا کلی ترکیب بازیکنان این تیم نسبت به فصل گذشته است. از تیم فصل قبل شهروند ۹ بازیکن به عضویت سایر تیم‌ها درآمده‌اند و سه بازیکنی که معمولا روی نیمکت ذخیره‌ها حضور داشتند در این تیم ماندند. یکی از دلایل ناهماهنگی بازیکنان در بازی‌های اخیر نیز همین موضوع است.

اما چالش‌های تیم فوتسال بانوان شهروند سابق و خزرپوشان امروز ساری صرفا به مسائل مربوط به بازیکنان ارتباط ندارد. این تیم از ابتدای فصل درگیر برخی حاشیه‌های مدیریتی شده که سبب بروز ناهماهنگی‌هایی در مدیریت تیم شده است. البته بخشی از ریشه‌های وضعیت کنونی این تیم به حاشیه‌های شورای شهر ساری و برکناری مدیرعامل باشگاه شهروند همراه با سایر اعضای شورای شهر از عضویت در این شورا نیز برمی‌گردد.

در حالی که تیم فوتسال بانوان شهروند ساری یکی از تیم‌های باشگاه شهروند محسوب می‌شود، از ابتدای فصل زمزمه‌های تغییر نام باشگاه به خزرپوشان مطرح شد. موضوعی که نشان می‌دهد مدیریت باشگاه شهروند ساری این تیم را به شخص یا مجموعه‌ای دیگر واگذار کرد. البته رد ناهماهنگی‌های مدیریتی ناشی از این حاشیه‌ها را از همان هفته نخست می‌توان یافت که مدارک حضور تیم در مسابقات تکمیل نشد و به شهروند اجازه حضور در مسابقه با سایپا داده نشد.

هدررفت استعدادها زیر سایه کم‌توجهی

این رها شدگی و حمایت نشدن طی سال‌های اخیر بخشی از فوتبال و فوتسال بانوان مازندران بود که بارها تکرار شده و توجهی هم به آن نشده است. در حالی که در بین دختران مازندران استعدادهای فوتبالی زیادی حضور دارند و بسیاری از آن‌ها نیز به چهره‌های ملی تبدیل شده‌اند، اما حمایت نکردن از تیم‌های فوتبال و فوتسال بانوان طی سال‌های اخیر سبب شده که بسیاری از این استعدادها نادیده گرفته شوند و برخی دیگر هم در استان‌های دیگر به دنبال سرنوشت حرفه‌ای خود باشند.

از فوتبال بانوان مازندران، فاطمه گرائیلی که زمانی کاپیتان تیم ملی نوجوانان بود، اکنون عضو تیم ملی است. زهرا لطف‌آبادی دروازه‌بان نکایی هم یکی از بهترین‌های فوتبال بانوان کشور است و در چند تورنمنت مهم با لباس تیم ملی خوش درخشیده است.

بانوان فوتبال‌دوست مازندرانی با ۸ تیم در سه لیگ فوتسال کشور هم حضور پررنگی دارند. در لیگ برتر فوتسال بانوان تیم شهروند ساری حضور دارد که البته شرایط مناسبی از این تیم دیده نمی‌شود. در لیگ دسته یک فوتسال بانوان هم چهار تیم استقلال ساری، فاتحان ثریای آمل، کیای چالوس و سِوِن نوشهر امسال نماینده مازندران هستند. در لیگ دسته دو فوتسال هم مازندران سه نماینده دارد؛ هیات فوتبال دابودشت آمل، شگفتی‌سازان مقاومت جویبار و صدرای نکا.

نسرین قمی اهل نوشهر عضو تیم فوتسال شهروند ساری و تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال ایران، یکی از شاخص‌های فوتسال بانوان ایران است که تجربه قهرمانی با تیم ملی در چند تورنمنت خارجی را دارد. مازندران حتی از این قشر لژیونر هم داشت. نسترن مقیمی اهل بابل از بهترین‌های فوتسال کشور و تیم ملی بزرگسالان است که پیشینه بازی در لیگ کویت با تیم نادی‌البحری را دارد و با این تیم قهرمان کویت هم شد. مقیمی با تیم نامی‌نو اصفهان هم طعم قهرمانی لیگ برتر ایران را چشید.

آیدین عامری، سیده آذر موسوی، سیده نسیم موسوی، راضیه باقری و سمیه خزایی هم داوران مازندرانی فوتسال کشور هستند و فاطمه بوداغی و مرجان موحدی از مازندران به عنوان ناظر داوری فوتسال در رقابت‌ها حاضر می‌شوند.

مریم احمدی و سلاله جوادی هم داوران مازندرانی فوتبال بانوان کشور هستند. ضمن این که سمانه محسنی کیاسری که قبلا به کمک داور بین‌المللی در مسابقات مختلف فوتبال بانوان آسیا پرچم زده بود، اکنون به عنوان ناظر داوری فعالیت می‌کند.

تکرار تاریخ برای دختران شهروند

اما فوتبال و فوتسال بانوان مازندران با وجود همه این ظرفیت‌ها و بسیاری از ظرفیت‌های دیده نشده‌اش، به حق خودش در کشور نرسیده و به خاطر کم‌توجهی‌ها طی چند سال اخیر برخی نتایج ضعیف و ناامیدکننده از فوتبال و فوتسال بانوان مازندران در لیگ‌های مختلف دیده شد که توان فوتبالی بانوان مازندران را زیر سئوال برد.

 نتایج ضعیف استقلال ساری در دو فصل آخر حضورش در لیگ برتر فوتسال کشور، شکست‌های پیاپی و پرگل سپیدار قائمشهر در لیگ برتر فوتبال و تشکیل و انحلال چند تیم فوتسال بانوان در مازندران طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که برنامه جامع و درستی برای استفاده از ظرفیت‌های فوتبالی بانوان مازندران تدوین نشده و اگر هم موفقیت‌هایی به دست آمده، به خاطر همین کم‌توجهی‌ها موقتی بود و خیلی زود از دست رفت.

حالا نیز شهروند ساری در همین روند قرار گرفته و بلاتکلیفی‌های مدیریتی و ضعف‌های تیمی سبب شده تا کم‌کم به قعرنشینی در جدول عادت کند. این تیم در صورتی که مشکلاتش برطرف نشود در نیم‌فصل دوم نیز نمی‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

لیگ برتر فوتسال بانوان امسال با توجه به شرایط کرونایی کشور بدون مرحله پلی‌آف برگزار می‌شود و ۱۴ تیم لیگ برتری در دو گروه هفت تیمی قرعه‌کشی شدند که در پایان مرحله اول دو تیم از هر گروه راهی دور دوم می‌شوند و به صورت دوره‌ای مسابقه می‌دهند تا قهرمان لیگ تعیین شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =