رونمایی آزمایشی سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان

تهران - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارائه آزمایشی سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان (سایه) را فرصت مغتنمی برای توجه ویژه به تجمیع اطلاعات هویتی و مالی اهالی هنر در این شرایط بسیار حائز اهمیت عنوان کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از صندوق اعتباری هنر، «لادن حیدری» روز دوشنبه در نشست با هیئت مدیره این صندوق ضمن تقدیر از اقدام آنها در طراحی این سامانه گفت: نبود بانک اطلاعات یکپارچه از هنرمندان کشور، سبب می شود اقدامات حمایتی با کیفیت مورد نظر به جامعه فرهنگ و هنر کشور ارائه نشود.

وی افزود: دسترسی نهادهای حمایتی زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تحقق اهداف در قالب این سامانه بسیار مهم و موثر است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات قابل توجه این صندوق در حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، گفت: افزایش اعتبارات این مجموعه با توجه به عملکرد آن مدنظر است.

وی ابراز امیدواری کرد تا موانع موجود در این مسیر برطرف تا اقدامات خوب این مجموعه تداوم یابد.

در ادامه این نشست مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ارائه آزمایشی سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان (سایه) گفت: سامانه سایه اقدام موثر در تحقق دولت الکترونیک، یکپارچه سازی ارائه خدمات و همچنین ایجاد شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات به شمار می رود.

سیدحسین سید زاده ادامه داد: صندوق اعتباری هنر در ۳ سال اخیر در ذیل پروژه عمومی سازی دسترسی فرهنگی اقدام به طراحی سامانه پروانه و هنرکارت نمود که هردو پروژه در سالجاری به مرحله اجرایی رسید.

وی با اشاره به طراحی سامانه سایه گفت: امروز نسخه آزمایشی سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان که به مرحله اجرایی رسیده است، بصورت آزمایشی رونمایی می شود.

به گفته وی، جامعه فرهنگی هنری ما نیاز داشت هویت یکپارچه بگیرد که خوشبختانه در قالب این پروژه اعضای صندوق اعتباری هنر در سراسر کشور در یک ارتباط پیوسته قرار می گیرند.

مدیرعامل صندوق هنرمندان، نظام مندسازی و شفاف سازی تمامی خدمات را بعنوان یکی از مهمترین سیاست های صندوق برشمرد و گفت: تجمیع و یکپارچه سازی اطلاعات هنرمندان تحت پوشش، برای دسترسی به آمار رسمی یکی از مهمترین دغدغه های این نهاد حمایتی در سال های اخیر بوده است. با شیوع کرونا و ضرورت حمایت از جامعه فرهنگی و هنری کشور، نبود بانک جامع اطلاعاتی از هنرمندان و اصحاب رسانه کشور، مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در ارائه اقدامات حمایتی با مشکل مواجه کرد.

سید زاده افزود: با این نگاه سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان با عنوان (سایه) بر بستر وب، به منظور ایجاد بستر جامع اطلاعاتی هنرمندان در سطح کشور با محوریت عضویت در صندوق اعتباری هنر، برنامه ریزی و طراحی شد.

وی تصریح کرد: شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات، کاهش زمان و چرخه مکاتبات اداری برای ارائه خدمات در این سامانه مدنظر قرار گرفت تا اطلاعات به صورت طبقه بندی شده در اختیار ذینفعان قرار گیرد. براساس دسترسی های طبقه بندی شده  معاونت های تخصصی، ادارات کل فر هنگ و ارشاد اسلامی در استان ها و دیگر صنوف تخصصی می توانند از طریق اتصال به این سامانه از امکانات آن بهره برداری نمایند.

تمامی اطلاعات هویتی، بیمه ای و حمایتی اعضای صندوق اعتباری هنر همچنین سوابق دریافت و پرداخت های اعضا در این سامانه قابل مشاهده است. این سامانه می تواند کمک شایانی به برنامه ریزی های آتی در ارائه خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر خصوصاً در زمان های خاصی مانند شیوع کرونا باشد.

در ادامه این نشست معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت مدیره صندوق نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار فرهنگ