سامانه قطبی در بیشتر ایالت های آمریکا همراه با کاهش بی سابقه دمای هوا

تهران – ایرنا – سازمان ملی هواشناسی آمریکا روز دوشنبه هشدار داد که در چند روز آینده سامانه بی سابقه طوفان زمستانی به همراه هوای قطبی که موجب کاهش شدید و غیرعادی دمای هوا خواهد شد، سراسر ایالات متحده را خواهد پیمود که پیش بینی می شود رکورد دمای کمینه را در این کشور بشکند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ هوای سرد موجب بارش برف سنگین و طوفان یخ شده که به نوبه خود تقاضا برای مصرف برق و قطع جریان برق را به شدت افزایش داده است.

جبهه هوای سرد تاکنون با گذر از کانادا، وارد بیشتر خاک ایالات متحده و حتی بخش هایی از شمال مکزیک شده است و ساکنان این نقاط از چند روز پیش هوای بسیار سرد و یخ زده را احساس می کرده اند، به گونه ای که اکنون حدود نیمی از شهروندان ایالات متحده در گونه ای از هشدار آب و هوای زمستانی زندگی می کنند.

سازمان ملی هواشناسی آمریکا اعلان کرد که بیش از ۱۵۰ میلیون شهروند ایالات متحده با ادامه هوای زمستانی در سراسر کشور، اکنون در شرایط هشدارهای طوفان زمستانی، هشدار توفان یخ، آماده باش طوفان زمستانی یا توصیه آب و هوایی زمستانی، قرار دارند.

شبکه سی ان ان نیز گزارش داد که دستکم هفت ایالت آمریکا شامل آلاباما، اورگون، اوکلاهما، کانزاس، کنتاکی، و می سی سی پی و تگزاس وضع اضطراری مرتبط با آب و هوا اعلان کرده اند.  تنها بخش هایی از جنوب شرقی و جنوب غربی ایالات متحده توانسته اند از سقوط سراسری دمای هوای بگریزند.

پدید آمدن یخ روی سطح بزرگراه ها و جادها موجب چندین حادثه مرگبار مانند برخورد زنجیره ای بیش از ۱۰۰ خودرو در ایالت تگزاس شده که دستکم ۶ قربانی گرفته است.  

با اینکه پیش بینی می شود دمای هوا در بخش های گسترده شناخته شده به سرزمین های جنوبی شامل بخش هایی از تگزاس، اوکلاهما و کانزاس، تا ۲۵ درجه پائین تراز دمای معمولی در این دوره از سال، برسد،  اما فلوریدا با بیشینه دمایی بالاتر از حالت عادی در حدود ۲۷ درجه سلسیوس (سانتیگراد)، همچنان گرم ترین بخش ایالات متحده باقی خواهد ماند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان