برهم صالح: امنیت منطقه با ثبات عراق و سوریه پیوند خورده است

بغداد – ایرنا- رئیس جمهوری عراق امروز (دوشنبه) بر حل تنش‌ها در منطقه تاکید کرد و گفت که امنیت و آرامش منطقه با ثبات عراق و سوریه پیونده خورده است.

به گزارش ایرنا در بیانیه امروز دفتر «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق آمده است: «سطام جدعان الدندح» سفیر سوریه در عراق امروز با برهم صالح در کاخ «السلام» در بغداد دیدار کرد .
براساس این بیانیه، دوطرف در این دیدار روابط مشترک بین دو کشور و دو ملت برادر عراق و سوریه را که از پیوندهای مستحکم تاریخی و اجتماعی برخوردار هستند، بررسی کردند.
این بیانیه افزود: رئیس جمهوری عراق و سفیر سوریه همچنین اهمیت تلاش برای توسعه روابط دمشق و بغداد را مورد بحث و بررسی قرار دادند زیرا به امنیت و ثبات و منافع دو کشور کمک می کند.
برهم صالح گفت: جامعه بین المللی و کشورهای منطقه مسئولیت بزرگی برای گذر از بحران ها و تنش ها در خاورمیانه دارند و همیاری تلاش ها و ایجاد گفت وگوهای مشترک برای تحکیم ارکان ثبات منطقه ای ضروری است.
بر پایه این بیانیه، رئیس جمهوری عراق بر این نکته که " ثبات منطقه با ثبات عراق و سوریه در ارتباط است " تاکید کرد و از مسیرهای همکاری و تکامل بین کشورهای منطقه حمایت به عمل آورد. 
عراق و سوریه درحال حاضر در چارچوب کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات بین بغداد، تهران، مسکو و دمشق برای مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنند.
کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با ایران، روسیه و سوریه، با هدف همکاری و تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم از سال ۱۳۹۴ با عضویت وابستگان نظامی این کشورها و نماینده عراق در بغداد راه‌اندازی شده است.
تبادل اطلاعات به ویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی و سوری در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس گروه تروریستی داعش و تکفیری‌ها در عراق و مواردی نیز در سوریه یکی از مهمترین و موفق‌ترین کارکردهای این مرکز بوده است.
عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.
نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار جهان