برهم صالح: امنیت منطقه با ثبات عراق و سوریه پیوند خورده است

بغداد – ایرنا- رئیس جمهوری عراق امروز (دوشنبه) بر حل تنش‌ها در منطقه تاکید کرد و گفت که امنیت و آرامش منطقه با ثبات عراق و سوریه پیونده خورده است.

به گزارش ایرنا در بیانیه امروز دفتر «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق آمده است: «سطام جدعان الدندح» سفیر سوریه در عراق امروز با برهم صالح در کاخ «السلام» در بغداد دیدار کرد .
براساس این بیانیه، دوطرف در این دیدار روابط مشترک بین دو کشور و دو ملت برادر عراق و سوریه را که از پیوندهای مستحکم تاریخی و اجتماعی برخوردار هستند، بررسی کردند.
این بیانیه افزود: رئیس جمهوری عراق و سفیر سوریه همچنین اهمیت تلاش برای توسعه روابط دمشق و بغداد را مورد بحث و بررسی قرار دادند زیرا به امنیت و ثبات و منافع دو کشور کمک می کند.
برهم صالح گفت: جامعه بین المللی و کشورهای منطقه مسئولیت بزرگی برای گذر از بحران ها و تنش ها در خاورمیانه دارند و همیاری تلاش ها و ایجاد گفت وگوهای مشترک برای تحکیم ارکان ثبات منطقه ای ضروری است.
بر پایه این بیانیه، رئیس جمهوری عراق بر این نکته که " ثبات منطقه با ثبات عراق و سوریه در ارتباط است " تاکید کرد و از مسیرهای همکاری و تکامل بین کشورهای منطقه حمایت به عمل آورد. 
عراق و سوریه درحال حاضر در چارچوب کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات بین بغداد، تهران، مسکو و دمشق برای مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنند.
کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با ایران، روسیه و سوریه، با هدف همکاری و تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم از سال ۱۳۹۴ با عضویت وابستگان نظامی این کشورها و نماینده عراق در بغداد راه‌اندازی شده است.
تبادل اطلاعات به ویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی و سوری در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس گروه تروریستی داعش و تکفیری‌ها در عراق و مواردی نیز در سوریه یکی از مهمترین و موفق‌ترین کارکردهای این مرکز بوده است.
عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.
نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =