لاوروف: دیگر چیزی از روابط روسیه و اروپا باقی نمانده است

مسکو - ایرنا- «سرگئی لاوروف» وزیرامورخارجه روسیه با بیان اینکه دیگر چیز زیادی از روابط روبه افول روسیه و اروپا باقی نمانده است،تاکید کرد: روند نزولی روابط روسیه با اروپا سالهاست که درحال وقوع است و اروپا آغازگر آن است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا لاوروف در دیدار با وزیر خارجه فنلاند در مسکو در باره احتمال قطع روابط روسیه با اروپا گفت: این اتفاق سالهاست که در حال وقوع است و اروپا آغازگر آن است.

وی تصریح کرد: مسکو آمادگی احیای روابط با اروپا را دارد ولی همه چیز به بروکسل بستگی دارد؛ باید برای هر اتفاقی آماده بود.

لاوروف با بیان اینکه "چارچوب روابط بین فدراسیون روسیه و اتحادیه اروپا به طور عمدی توسط بروکسل از بین رفت،  افزود: اگر اتحادیه اروپا تصمیم به برقراری روابط بگیرد، مسکو آماده این امر خواهد بود.

وزیرامور خارجه همچنین گفت: تبانی اتحادیه اروپا در مورد نقض حقوق روس زبانان از فاصله اتحادیه اروپا با روسیه حکایت دارد.

لاوروف سه روز پیش آمادگی کشورش را برای قطع روابط با اتحادیه اروپا در صورت اعمال تحریم علیه مسکو اعلام کرده بود. وی در گفت وگو با ولادیمیر سالاویف مجری سیاسی شبکه تلویزیونی روسیه-یک که از کانال یوتیوب «سالاویف لایو» و سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شد، در واکنش به این پرسش که آیا ما به سوی قطع روابط با اتحادیه اروپا حرکت می کنیم، اظهار داشت: ما بر این باوریم که برای چنین وضعیتی (قطع روابط روسیه با اتحادیه اروپا) آماده هستیم.  

وی افزود: ما در صورتی که یک باردیگر ببینیم (در گذشته بارها شاهد بودیم) که اگر در حوزه ای روسیه را تحریم می کنند و ریسک و خطر برای اقتصاد این کشور ازجمله در حساس ترین عرصه ها ایجاد می کنند، چنین واقعه ای رخ خواهد داد.

اما بلافاصله دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که سخنان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد قطع روابط با اتحادیه اروپا تحریف شده است.


وی افزود: معنای سخنان لاوروف این بود که ما نمی خواهیم با اتحادیه اروپا روابط را قطع کنیم اما اگر این اتحادیه در این مسیر حرکت کند در آن صورت ما آماده خواهیم بود

پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را که در اقدامات غیرقانونی در مسکو و سن پترزبورگ در ۲۳ ژانویه(۴ بهمن ماه جاری) مشارکت داشتند عنصر نامطلوب اعلام کرده بود و نمایندگان این کشورها به وزارت خارجه روسیه احضار شدند. این کشورها روسیه را به اقدام تلافی جویانه تهدید کردند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرده بود که اخراج دیپلمات های اروپایی نتیجه اقدامات برخی نمایندگی های خارجی در رابطه با تجمعات غیرقانونی روسیه بوده است.

وزارت امورخارجه روسیه اوایل ماه میلادی جاری دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را بخاطر آنچه که شرکت در اعتراض های  غیرقانونی در روسیه خواند، عنصر نامطلوب دانست و اعلام کرد که که باید خاک این کشور را ترک کنند.

بورل امروز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اخراج سه دیپلمات اروپایی نشان داد که روسیه نمی خواهد از فرصت گفتمان سازنده با اتحادیه اروپا استفاده کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  به تصمیم های  پیش روی اروپایی ها اشاره کرد و ادامه داد که کشورهای عضو در مورد گام های بعدی تصمیم خواهند گرفت و قطعا این گام ها می تواند شامل تحریم ها شود.

پس از سفر جنجالی بورل به روسیه که روز شنبه ۱۸ بهمن پایان یافت، اختلاف نظرهایی بین ۲۷ عضو اتحادیه اروپا شکل گرفت. فرانسه و آلمان خواهان مذاکره با کرملین شدند در حالیکه دیگر کشورها از موضع سختگیرانه تر نسبت به روسیه پس از دستگیری الکس ناوالنی رهبر مخالفان کرملین حمایت می کنند.

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه ۱۷ بهمن در بیانیه ای اعلام کرد: سفیر پادشاهی سوئد در روسیه، کاردار موقت سفارت لهستان در مسکو و دبیر سیاسی سفارت آلمان در روسیه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شدند.

در بیانیه آمده است: به دیپلمات های این کشورها، مراتب اعتراض روسیه بخاطر شرکت کارکنان کنسولگری سوئد و لهستان در سن پترزبورگ و سفارت آلمان در مسکو در اعتراضات غیرقانونی در روز ۲۳ ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ (۴ بهمن ماه جاری) اعلام و خاطرنشان شد که این گونه اعمال ازسوی آنها غیرقابل قبول بوده و با موقعیت دیپلماتیک آنها مطابقت نمی کند.   

وزارت خارجه روسیه می گوید: دیپلمات های شرکت کننده در اعتراضات در روسیه مطابق کنوانسیون وین سال ۱۹۶۱ در مورد مناسبات دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناخته شده و به آنها اعلام شده است که در آینده نزدیک باید روسیه را ترک کنند.   

تظاهرات در روسیه روزهای ۲۳ و ۳۱ ماه ژانویه (چهارم و دوازدهم بهمن) و دوم  فوریه (۱۴ بهمن) در اعتراض به دستگیری و حکم حبس الکسی ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت  در مسکو و چندین شهر این کشور برگزار و ماموران امنیتی با توجه به غیرقانونی بودن این اعتراضات شمار زیادی از افراد شرکت کننده را دستگیر کردند.

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha