استاندار تهران: شیوع ویروس کرونا در پایتخت سیر صعودی گرفته است

تهران- ایرنا- استاندار تهران با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا در بهمن ماه نسبت به ماه گذشته اوج گرفته اظهار داشت: هر گونه عادی و ساده انگاری شرایط را سخت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی عصر دوشنبه در جلسه هفتگی ستاد مبارزه با کرونا استان تهران  اظهار داشت: بر اساس ارزیابی های انجام شده در بهمن ماه شاهد افزایش میزان مبتلایان هستیم.

وی افزود: هم اکنون روزانه ۲۹۰ بیمار در بیمارستان های استان تهران بستری می شوند و میزان مراجعان و تعداد بستری ها روند افزایشی دارد.

استاندار تهران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ۲۵ نهاد اعم از سپاه، بسیج، دادستانی و دادگستری، بازرسی کل کشور و دانشگاه های علوم پزشکی در ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران فعالیت دارند گفت: با همه پیچیدگی هایی که این استان دارد با داشتن ۹ میلیون جمعیت ثابت، سه و نیم میلیون جمعیت شناور و همچنین یک و نیم میلیون نفر جمعیت اتباع اقدامات خیلی مناسبی در طرح شهید سلیمانی انجام شد.

وی ادامه داد: با این همه هم افزایی و تلاش موجب شد که با جمعیت ۱۴ میلیون نفری تنها روزانه ۲۵۰ نفر در بیمارستان های استان تهران بستری می شوند.

بندپی با هشدار به شناسایی افراد مبتلایان ویروس کرونای انگلیسی در استان تهران نیز گفت: هفت نفر در این استان به این ویروس جهش یافته و خطرناک مبتلا شده اند به همین منظور باید مراقبت بیشتری در زمینه شناسایی و قرنطینه انجام شود.

به گفته وی، قرنطینه در فرودگاه های شهر تهران در حال انجام است و با تلاش های شبانه روزی تلاش داریم این ویروس جهش یافته در استان تهران وسعت پیدا نکند و همچنین در منطقه آبیک قزوین که در همسایگی استان تهران است این ویروس شیوع یافته است که باید مراقبت کنیم.

استاندار تهران با بیان اینکه در جشنواره فیلم فجر فاصله گذاری اجتماعی اصلا رعایت نشد گفت: قبل از شروع این جشنواره تفاهم شده بود که این فیلم ها با ظرفیت ۳۰ درصدی سینماها اکران شود که این میزان رعایت نشد و قرار شد جشنواره موسیقی فجر مجازی برگزار شود.

به گفته وی، در مراسم ۲۲ بهمن ماه رعایت فاصله گذاری اجتماعی به شکل قابل قبولی رعایت شد.

بندپی با اشاره به اهمیت طرح شهید سلیمانی نیز گفت: این طرح در ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار خانه شهر تهران و یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه در شهرستان های استان تهران انجام شد.

واکسن کرونا براساس دستورالعمل‌های ستاد استفاده می‌شود
استاندار تهران همچنین در پایان جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ واکسن کرونا بر اساس دستورالعمل های ستاد مبارزه با کرونا باید استفاده شود که کادر درمان و افراد دارای بیماری زمینه ای در اولویت هستند.

وی گفت: ویروس جهش یافته که در کشور می‌چرخد و این ویروس وارداتی است، ولی اینکه بگوییم هرکسی که از خارج  کشور وارد می‌شود و معطوف به آن باشیم قطعا ما را از اهدافی که نسبت به شناسایی کل چرخش این ویروس در کشور است، غافل می‌کند.

بندپی افزود: چیزی که ما در خیابان وحدت اسلامی و آبیک قزوین شاهد بودیم، منشا این ویروس مشخص است ولی ما می‌خواهیم بگوییم که این ویروس در حال چرخش در کشور است و باید بعد از شناسایی نسبت به شناسایی، قرنطینه و ایزوله کردن نسبت به آن‌هایی که هم ویروس جهش یافته گرفته اند و هم ویروس قبلی را گرفته اند، اقدام کنیم.

استاندار تهران ادامه داد: طبق آخرین آماری که دیروز اعلام شد، ۷ نفر در تهران به این ویروس جهش یافته مبتلا شده اند که تیم نظارتی تشکیل شده و مکلف شده اند نسبت به آن چیزی که باعث تشدید و تقویت نظارت‌ها است، اقدام کنند.

وی تاکید کرد: نقطه قوتی که امروز داریم، همکاری مردم در استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اعمال مدیریت‌های جامع و هوشمند است که ما را به عنوان یکی از موفق‌ترین های کشورها در اعمال مدیریت بیماری کرونا جلوه می دهد.

به گفته بندپی، لازم است که در مترو و اتوبوس و هرجایی که لازم است این موارد رعایت شود، چنانچه در یک شب برگزاری نامناسب جشنواره فیلم فجر بودیم.

وی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا انگلیسی شیوع و انتقال بیشتری دارد، کشندگی اش بیشتر است و در آمار اعلام شده که آمار بستری افراد زیر ۱۵ سال که ۹ دهم درصد بود، به ۱۱ و نیم درصد رسیده و فوتی‌ها قبلا ۷ دهم درصد بود که الان ۳.۶ دهم درصد رسیده، بنابراین نشان می‌دهد که ما باید دقت و مراقبت و فاصله گذاری اجتماعی را ادامه دهیم.

استاندار تهران درباره رعایت فاصله گذاری اجتماعی در پایتخت نیز گفت: این میزان در حال حاضر ۷۵.۵ دهم درصد است که باید آن را ارتقا دهیم و انشاالله شرایطی را فراهم کنیم که بتوانیم به مرور هم نظارت‌ها را قوی‌تر کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها