۶۰ هزار نفر در قوچان غربالگری کرونا شدند

مشهد- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان گفت: در اجرای طرح شهید سلیمانی تاکنون ۶۰ هزار نفر در شهر و روستاهای این شهرستان از نظر کرونا غربالگری شده و افراد دارای علائم به ۲۴ مرکز شهری و روستایی معرفی شدند.

فرشید فتحی مقدم روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران با بیان اینکه هدف این طرح ارائه مراقبت‌ها و خدمات ضروری بهداشتی، شناسایی زودهنگام کرونا و افراد در معرض تماس نزدیک،  قرنطینه خانگی و غیرخانگی، مراقبت از گروه‌های در معرض خطر، توسعه درمان سرپایی و ارتقای کیفیت مراقبت‌های بستری است افزود: در این طرح علمی و فنی از ظرفیت بسیج مردمی استفاده ‌شده و ۱۰۰ درصد ظرفیت مورد استفاده قرار گرفته است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات خوب در این طرح حمایت از اقشار آسیب‌ پذیر بود که با اولویت مادران باردار و خانواده‌های حاشیه شهر تاکنون هزار و ۳۶۲ بسته کمک معیشتی به ارزش تقریبی هر بسته ۵۰۰ هزار تومان شامل برنج، روغن، گوشت مرغ، ماکارونی و رب گوجه فرنگی توزیع ‌شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان گفت: تاکنون ۲ هزار و ۲۰۰ کیت تشخیص سریع کرونا به این شبکه تحویل ‌شده که ۷۶۶ کیت هنوز مصرف نشده است.

وی با اشاره به تشکیل ۱۳ تیم نظارتی و پایش ۶ هزار کسبه واحد صنعتی در این شهرستان افزود: علاوه بر بازرسی ۴ هزار و ۲۷۷ واحد توسط ۳۰ داوطلب جمعیت هلال ‌احمر، تیم سلامت نیز ۳ هزار و ۶۲۴ مورد بازرسی انجام داده که این بازدیدها منجر به ۲۳۳ اخطار و ۲۲ پلمب واحد متخلف شده است.

فتحی مقدم با بیان اینکه تاکنون ۳ هزار و ۲۰۹ تست در این شهرستان گرفته ‌شده است ادامه داد: از ۱۸۱ معلم و ۲۱۳ دانش‌آموز نیز تاکنون نمونه‌گیری انجام ‌شده که ۱۰۲ مورد مثبت در میان کادر آموزشی و ۵۸ مورد مثبت در بین دانش‌آموزان شناسایی ‌شده است.

وی در باره خواسته رانندگان تاکسی‌های درون ‌شهری مبنی بر لغو مصوبه سوارکردن حداکثر ۲ مسافر در صندلی عقب خودرو گفت: در پیشگیری و مقابله با کرونا با هیچ ‌کس تعارف نداریم و در ستاد مقابله با کرونا از این مصوبه دفاع می‌کنیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان با بیان اینکه افزایش کرایه سرنشین حذف ‌شده برای تاکسی‌ها در نظر گرفته شده است افزود: با توجه به مصوبه ستاد مقابله با کرونا مقررشده است با کمک پلیس راهنمایی و رانندگی و با محوریت شهرداری تخلفات تاکسی‌ها در این زمینه رسیدگی شود که تاکنون ۱۵ دفترچه تاکسی از رانندگان متخلف اخذ شده است.

وی ادامه داد: با اشاره به برگزاری مراسم نورافشانی ۲۲ بهمن در میدان مرکزی قوچان ادامه داد: برای اجرای این مراسم  دستورالعمل‌هایی مبنی بر وجود صندلی، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک اعلام ‌شده بود اما رعایت کامل دستورالعمل‌ها در این مراسم را شاهد نبودیم.

فتحی مقدم  با ابراز نگرانی از آغاز موج چهارم شیوع کرونا در این شهرستان و احتمال شدید بودن آن نسبت به گذشته گفت: یکی از عوامل کمک‌ کننده در کنترل شیوع این ویروس اعمال محدودیت‌های تردد و رعایت دستورالعملها توسط مردم بود اما با برخی عادی انگاری‌ها، افزایش دورهمی ها و مهمانی ها، نگرانی شیوع دوباره این ویروس وجود دارد.

وی از انجام واکسیناسیون کرونا هم‌زمان با سراسر کشور در این شهرستان خبر داد و افزود: سهمیه مرحله اول واکسن برای قوچان ۳۰ دز بوده که با اولویت کارکنان بخش ویژه کرونا و پزشکان مرتبط با این بخش تزریق آن انجام شده و در مرحله دوم افراد مسن دارای بیماری زمینه‌ای و سپس سایر افراد دارای بیماری زمینه‌ای در اولویت خواهند بود.

شهرستان قوچان در ۱۳۷ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها