کالاهای تجاری در مرز دوغارون ساماندهی می‌شود

تهران- ایرنا- سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حادثه آتش سوزی در مرز اسلام قلعه افغانستان، گفت: کامیون‌های دو کشور در منطقه تایباد به پارکینگ‌های مشخص شده هدایت شد و ایران آمادگی دارد تا شرایط انتقال کالاهای صادراتی و ترانزیتی از مرزهای دیگر به افغانستان را فراهم کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از گمرک، «سید روح اله لطیفی» اظهار داشت: در جلسه امروز مدیریت بحران شهرستان تایباد، وضعیت کامیون های متوقف در مرز بررسی شد و با همکاری و مدیریت انجام شده در این شهرستان، تمام کامیون ها از مسیر جاده به پارکینگ های در نظر گرفته شده هدایت شدند.

وی افزود: برای کاهش توقف کامیون ها، گمرک اعلام آمادگی کرده است تا در خصوص محموله های صادراتی با اولویت مواد فاسد شدنی و سوخت در صورت تقاضای صاحب کالا در سامانه جامع گمرکی، با هماهنگی گمرکات مبداء اظهارنامه ها ابطال یا به سایر مرزها تغییر مسیر داده شود.

لطیفی در خصوص کالاهای ترانزیتی گفت: درخصوص محموله های  ترانزیتی نیز پیشنهاد شد در صورت تقاضای صاحبان کالا، به گمرکات میلک در سیستان و بلوچستان و ماهیرود در خراسان جنوبی که هم مرز با افغانستان هستند مجدد ترانزیت شود.

وی در خصوص کالاهای برگشتی از افغانستان و کالاهای فاسد شدنی، تصریح کرد: در صورت اعلام آمادگی گمرک افغانستان، محموله های برگشتی از افغانستان (کامیون هایی که به علت حریق از گمرک اسلام قلعه افغانستان  به سمت ایران آمده اند)  و سایر محموله ها با اولویت مواد فاسد شدنی و سوخت، پیشنهاد شد می توان بخشی از  اقدامات گمرکی آنها در  ایران صورت گیرد و در گمرکات دیگر افغانستان تشریفات گمرکی طرف مقابل انجام شود که در این خصوص لازم است از طریق وزارت امور خارجه این آمادگی به کابل  اعلام شود و هماهنگی های لازم در این خصوص به عمل آید.

لطیفی در خصوص رویه مسافری در گمرک دوغارون اظهار داشت: از روز گذشته خروج مسافر از کشور از مرز دوغارون  مجددا از سر گرفته شده است.

سخنگوی گمرک در  خصوص خسارات جانی و مالی در گمرک اسلام قلعه افغانستان گفت: این حادثه بسیار مهیب  با حجم بالای آتش بود ولی از آنجا که در خاک کشور افغانستان به وقوع پیوسته، از لحاظ حقوق بین الملل صلاحیت اظهار نظر در خصوص خسارات جانی و مالی حادثه با کابل و مقامات رسمی افغانستان است.

وی افزود: ایران به دلیل پیگیری موارد مرتبط با اتباع و تجار ایرانی از طریق اطلاعاتی که کابل به تهران از طریق وزارت امورخارجه اعلام خواهد کرد و با استناد به گزارش مقامات رسمی آن کشور قابل پیگیری است، مگر اینکه با موافقت دو کشور از طریق دستگاه دیپلماسی بررسی سانحه و خسارات به صورت مشترک دنبال شود.

لطیفی خاطرنشان کرد: هرگونه اظهار نظر در خصوص این حادثه، در شرایط فعلی، مبتنی بر حدس و گمان و غیر رسمی است.

به گزارش ایرنا، روز شنبه ۲۵ بهمن ماه انفجار مهیبی در نقطه صفر مرزی  به سمت گمرک اسلام قلعه در خاک  افغانستان به وقوع پیوست.

مرز دوغارون خراسان رضوی برای بازگشت کامیون ها و دور شدن از خطرات احتمالی برای محموله ها مسیرهای ورودی باز گذاشته شد و کامیون های حامل گاز و سوخت از محل خارج شده اند، و سایر کامیون ها نیز در پاسگاه ۱۷ شهریور که بیش از پنج کیلومتر با محل انفجار فاصله دارد، مستقر شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =