خبرگزاری کوبا: تهران _ هاوانا مصمم به تقویت مناسبات هستند

تهران - ایرنا - خبرگزاری کوبا در خبری با اشاره به دیدار سفیر این کشور در تهران با سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نوشت: ایران و کوبا، بر عزم و اراده خود برای تقویت روابط دوستانه تاکید کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، خبرگزاری کوبایی پرِنسا لاتینا در گزارشی با اشاره به دیدار «آلکسیس باندریچ‌وگا» (Alexis Bandrich) سفیر کوبا در تهران و «ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که به عنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران_ کوبا نیز فعالیت می‌کند، نوشت: ایران و کوبا، بر عزم و اراده خود برای تقویت روابط دوستانه ای که عامل ایجاد اتحاد میان پارلمان‌ها، مردم و دو دولت است، صحه گذاشتند.

به نوشته پرنسا لاتینا در نشست دیروز (یکشنبه) مقام‌های کوبایی و ایرانی، رویدادهای بین‌المللی، منطقه ای و وضعیت روابط دو جانبه بررسی کردند.

همکاری های مشترک ایران در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا سبب شد تا فصل جدیدی در همکاری ها و روابط دیرینه تهران- هاوانا و این بار در زمینه تولید واکسن کرونا ایجاد شود؛ تولید مشترک واکسن «سوبرانا ۰۲ » افزایش سطح همکاری‌ها را بدبنال داشته و یکی از موفقیت‌آمیزترین طرح‌های تولیدی واکسن کرونا را به مراحل پایانی نزدیک کرده است.

این واکسن که در همکاری مشترک میان موسسه فینلای کوبا و موسسه انستیتوپاستور ایران در حال گذراندن مراحل آزمایش های انسانی است، پیشرفته ترین واکسن از میان ۴ گزینه منتخب هاوانا برای مقابله با کرونا شناخته شده است.

به گفته «کیانوش جهانپور» رئیس سازمان غذا و دارو، فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا مشترک بین انستیتو پاستور ایران و یک شرکت کوبایی تا قبل از عید در ایران انجام می شود.

خبرگزاری خانه ملت نیز با اشاره به گفت‌وگوهای دوجانبه نوشت: عمویی در ابتدای این دیدار به اشتراکات فیمابین دو کشور اشاره کرد و گفت، مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کوبا، با توجه به مشی انقلابی دو کشور و سابقه مبارزات طولانی با استکبار جهانی به رهبری آمریکا، باید بیش از پیش در حوزه های مورد علاقه گسترش یابد.

وی در این راستا تصریح کرد: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کوبا در مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از توسعه ارتباطات و همکاری های دو کشور در عرصه‌های مختلف، آمادگی خود را جهت کمک به رفع موانع موجود در مسیر افزایش تعاملات دوستانه فیمابین اعلام می‌کند.  

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ناکارآمدی تحریم‌های غیرانسانی علیه مردم ایران و کوبا طی سالیان گذشته آشکار شده است و برآیند آن، تداوم استقلال و عدالت­خواهی در دو کشور و حرکت به سوی توسعه و پیشرفت با اتکاء به نیروهای بومی در عرصه‌های مختلف است.

آلکسیس باندریچ وگا، سفیر کوبا در تهران نیز در این دیدار با اشاره به سابقه مناسبات دوستانه و رو به گسترش دو کشور گفت: جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در عرصه های منطقه ای و جهانی بویژه نزد سازمان ملل متحد، اهمیت توسعه مناسبات فیمابین را دو چندان ساخته است.

سفیر کوبا در پایان این دیدار، گسترش ارتباطات و همکاری­های دو کشور در عرصه های اقتصادی، پزشکی، صنعتی و گردشگری را خواستار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار جهان