۲۷ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84230399
۰ نفر

برچسب‌ها

سیر نزولی آزادی بیان در انگلیس

لندن – ایرنا – نتایج یک تحقیق صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد بالغ بر نیمی از مردم این کشور معتقدند که آزادی بیان در انگلیس طی پنج سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، بررسی‌ نشریه دیلی تلگراف انگلیس حاکیست که ۵۰ درصد مردم این کشور بر این باورند که آزادی بیان در معرض خطر قرار دارد.  تنها ۲۴ درصد مخالف آن هستند. این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که فقط ۱۲ درصد مردم انگلیس معتقدند که سطح آزادی بیان نسبت به پنج سال گذشته بهبود یافته و ۴۹ درصد خلاف آن را باور دارند.

در بخش دیگری از یافته‌های دیلی تلگراف می‌خوانیم که بر اثر رواج اندیشه‌های راست افراطی در پی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، ۴ نفر از هر ۱۰ انگلیسی (۴۳ درصد)، از بیان عقاید خود درباره مهاجرت می‌ترسند. ۲۸ درصد خلاف آن فکر می‌کنند.

در همین حال  ۴۳ درصد در مقابل ۲۳ درصد مردم، از بیان و اشتراک عقاید خود با پلیس این کشور واهمه دارند. درصد بیشتر این افراد بر اساس یافته‌های دیلی تلگراف، طرفدار پویش‌های حقوق بشری مانند نهضت «جان سیاهان ارزش دارد» هستند که سال گذشته در اعتراض به قتل شهروند سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس این کشور در انگلیس دست به تظاهرات زدند.

جالب‌تر آنکه یافته‌های این نشریه انگلیسی نشان می‌دهد که ۵۶ درصد مردم از بیان عقاید خود در خانه احساس رضایت بیشتری دارند. این مساله در محیط رستوران ۴۵ درصد و در محل کار ۲۴ درصد ارزیابی شده است.

این آمار زمانی معنای بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم انگلیس تنها کشوری در جهان است که در چارچوب قانون موسوم به پرونت از عقاید شهروندان جاسوسی می‌کند. قانونی که تجربه نشان داده اقلیت های قومی و مذهبی به ویژه مسلمانان از جمله اهداف آن هستند.

یافته‌های دیلی تلگراف همچنین با تحقیقاتی که پیشتر از سوی نشریه تایمز لندن در این زمینه صورت گرفته بود تطابق دارد. گزارش تایمز حاکی از عمق نژادپرستی در پلیس این کشور است، به طوریکه که ۹۰ درصد شکایت‌های تبعیض‌نژادی راه به جایی نمی‌برد.

بر اساس این تحقیقات، سال گذشته ۶۱۱ فقره شکایت از پلیس ثبت شده که در قیاس با پنج سال پیش، تقریبا دو برابر افزایش داشته، اما بیشتر آن‌ها راه به جایی نبرده است.

مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی پیشتر در گفت و گو با ایرنا گفته بود: بسیاری از مسلمانان به دلایل مشخصی جرائم اسلام هراسی را به پلیس انگلیس گزارش نمی‌کنند. 

وی در این رابطه افزود: پلیس انگلیس نیز این قبیل جرائم را جدی نمی‌گیرد، آنها را پیگیری نمی‌کند، پلیس متخصص برای این‌گونه جرائم ندارد و هیچ ساز و کاری برای قربانیان در نظر گرفته نشده است. 

شجره ادامه داد: البته این مساله فقط در خصوص اسلام هراسی نیست، بلکه این معضل در خصوص سایر موضوعات اجتماعی صدق می‌کند، به‌گونه‌ای که قربانیان ترجیح می‌دهند موارد را گزارش نکنند، چون پلیس انگلیس به بیشتر این گزارش ها توجه نمی کند و قربانیان مورد حمایت نمی‌گیرند. 

وی گفت: 'از این ‌رو در نبود یک مکانیسم حقوقی مشخص، افراد در تعامل با پلیس احساس حماقت می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند که اگر به پلیس گزارش کنند، موضوع جدی گرفته نمی‌شود، بالاخص اینکه بسیاری از پرونده ها در گزارش‌های پلیس درج نمی‌شود. 

بنابراین به گفته وی، مادامی‌که پلیس انگلیس چنین فرهنگی را ترویج می‌دهد، مردم علاقه‌ای برای گزارش به پلیس ندارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار جهان