رفت و آمد مسافر در مرز دوغارون به روال عادی بازگشته است

مشهد- ایرنا- رییس اداره ترانزیت اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: روال رفت و آمد مسافران پیاده از گذرگاه مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق این استان پس از آتش‌سوزی گسترده تاسیسات گمرکی اسلام قلعه افغانستان هم‌اینک عادی شده و از دیروز ۲۶ بهمن ماه بدون وقفه در حال انجام است.

حمید محمدی‌فاز ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا بیشترین موارد کنونی تردد مرزی مسافران پیاده را از طریق گذرگاه دوغارون مربوط به خروج از ایران ذکر و بیان کرد: رفت و آمد ورودی و خروجی مسافران از طریق این گذرگاه مرزی فعلا بدون استفاده از خودرو انجام می‌شود. 

وی بدون اشاره به آمارهای امسال افزود: پارسال بطور روزانه چهار هزار مسافر در مرز دوغارون بین ایران و افغانستان رفت و آمد داشتند.

رییس اداره ترانزیت اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی به آتش‌سوزی دو روز پیش در تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه افغانستان اشاره و بیان کرد: آن حادثه هیچگونه خسارتی جانی و مالی در محدوده پایانه مرزی دوغارون در خاک ایران نداشته است.

وی ادامه داد: اعلام جزییات در خصوص میزان خسارات و تعداد خودروهای آسیب‌دیده ناوگان حمل و نقل باری این حادثه پس از تکمیل بررسی توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور صورت خواهد گرفت. 

محسن سیاح، فرماندار تایباد نیز عصر دیروز به خبرنگار ایرنا گفت: در پی مهار آتش‌سوزی وسیع در اسلام‌قلعه افغانستان، رفت‌وآمد ناوگان ترانزیت، حمل و نقل و جابه‌جایی بار و کالا که دچار وقفه شده، ظرف ۴۸ ساعت آینده در گذرگاه مرزی دوغارون به روال عادی پیشین خود بازخواهد گشت.

ساعت ۱۳ روز شنبه ۲۵ بهمن ماه انفجار بزرگی در تاسیسات گمرکی اسلام ‌قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی رخ داد.
انفجار اولیه بخاطر حضور تانکرهای حامل سوخت و گاز در منطقه به دهها انفجار پی در پی و آتش سوزی بسیار گسترده انجامید لذا والی هرات از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کرد.

گمرک اسلام‌قلعه در خاک افغانستان و فاصله ۲۵ کیلومتری از شرق شهر تایباد قرار دارد. 
استاندار خراسان رضوی علاوه بر دستور سریع به نهادهای امدادی برای گسیل به منطقه آسیب‌ دیده، عصر دیروز به بازدید مرز دوغارون رفت.

۱۰۰ آتش‌نشان زبده اعزامی از شهرهای مشهد، تایباد، تربت‌جام، باخرز، فریمان و خواف با بکارگیری ۴۰ دستگاه خودروهای سنگین آتش‌نشانی عملیات مهار آتش گسترده و انفجارهای پی در پی را در اسلام‌قلعه افغانستان به دست گرفته و آن را ظرف کمتر از ۲۰ ساعت با موفقیت به پایان رساندند.  
همچنین ۱۰ نیروی آتش‌نشان افغانستان با دو خودروی آتش‌نشانی در جریان مهار حریق گسترده اسلام‌قلعه حضور و مشارکت فعال داشتند. 

گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد. مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد نیز در  فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha