عقب‌ماندگی‌های عمرانی و اقتصادی قم باید جبران شود

قم – ایرنا – رئیس دانشگاه طلوع مهر قم با تاکید بر وجود عقب ماندگی‌های متراکم در این استان گفت: مشکلات مالی، بانکی واعتبارات استان در بعد ملی و استانی باید مورد توجه قرار گیرد تا زمینه برای جبران بخشی از عقب‌ماندگی‌های قم فراهم شود.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین  علی بنایی روز دوشنبه  در سلسله  نشست‌های علمی ،تخصصی اقتصاد مقاومتی با موضوع " اقتصاد قوی؛ ابعاد و مؤلفه‌ها" افزود: با برگزاری مستمر جلسات اتاق فکر توسعه قم به دنبال بررسی مسائل کلان اقتصادی  استان در بعد ملی واستانی هستیم.

وی با اشاره به شکل گیری اتاق فکر توسعه استان قم افزود:جلسات اتاق فکرتوسعه  قم  از سال ۸۹ پس از سفر ۱۰ روزه مقام معظم رهبری  به این استان به منظور پیگیری مصوبات سفر مقام معظم رهبری آغاز شده است.

نماینده اسبق قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این اتاق فکر با عنوان "کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان قم " در طی فعالیت خود توانسته است با ارائه طرح های کارشناسی به کمک استان و مجموعه مدیران قم بیاید.

وی افزود: در جلسه‌های متعدد این اتاق فکر موضوع های مورد نیاز استان و مشکل‌های مبتلا به قم با حضور کارشناسان و صاحب نظران مورد بحث و گفت و گو قرار می‌گیرد و نتیجه این مباحث به صورت جمع بندی شده برای عملیاتی شده و بهره گیری مدیران ارائه می شود.

رئیس کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان قم ادامه داد: جلسات اتاق فکر توسعه استان بر اساس حس مشترک و سلسله نیازهای واقعی مردم قم و زائران حضرت فاطمه معصومه (س) تشکیل شده و مسائل مورد بحث با مطالعه قبلی و اندیشیده شده، چکش‌کاری و منعکس می‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه طلوع مهر و سخنگوی اتاق فکر توسعه و تعالی استان قم نیز در این نشست گفت: در سال های اخیر مباحث و مسائل اقتصادی در صدر اولویت های کشور قرار گرفته و رسالت اجتماعی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی و تشکل های مردم نهاد ایجاب می کند که در این زمینه نقش آفرینی کنند.

حسین محمودی افزود:‌ مراکز علمی و پژوهشی باید با استفاده از ظرفیت تشکل های مردم‌نهاد که ارتباط عمیق و گسترده و عینی با جامعه دارند، و با رویکرد علمی و کاربردی در یافتن راه حل نوآورانه برای مسائل اقتصادی جامعه ایفای نقش کنند.

مدیر پژوهش مؤسسه آموزش عالی طلوع مهر اظهار داشت: « سلسله نشست های اقتصاد مقاومتی» در تعامل با اتاق فکر توسعه و تعالی استان قم پیش بینی شده است که در قالب نشست های علمی – تخصصی و کرسی های نظریه پردازی و نقد و مناظره به اجرا در خواهد آمد.

ویژگی‌ها و موقعیت‌های ممتاز قم نادیده گرفته می‌شود

مدیرعامل اتاق فکر توسعه و تعالی استان قم نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت بهره  گیری از ظرفیت های اقتصادی موجود در استان گفت: اقتصاد کشور در سه بخش دولتی، خصوص و تعاون تقسیم‌شده است و تعاون با سهم ۲۵ درصد می‌تواند در این بخش اقتصادی راهگشا باشد.

محسن صابری مقدم افزود: استان قم ازنظر سرمایه‌گذاری مردم نزد بانک‌ها رتبه ششم را دارد و این سهم از پول که در اختیار بانک‌ها قرار دارد باید به‌درستی در استان استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت قم در حوزه زیرساخت های حمل و نقل ریلی از جمله ویژگی های ممتاز این استان است، گفت:  راه‌آهن‌های استان اکگر چه در حدود ۳ درصد از کل خطوط ریلی کشور را شامل می شود ولی از نظر  اثرگذاری آن در کشور، سهم آن بیش از ۵۰ درصد است.

مدید عامل اتاق فکر توسعه و تعالی استان قم، کشاورزی و تولید مرغ و تخم‌مرغ را از جمله دیگر ویژگی‌های ممتاز استان قم دانست و گفت: این زمینه با توجه به منابع مالی موجود در آن، می‌تواند آثار بسیار خوبی را برای اقتصاد و توسعه قم داسته باشد.

صابری با اشاره به ظرفیت های استان قم در موضوع اقتصاد حلال گفت: قم به‌عنوان یک جهانشهر ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند به تولید ثروت تبدیل‌شود و الگویی راهگشا برای استان و کشور باشد.

از همان اول با توزیع یارانه های نقدی در کشور مخالف بودیم

استاد اقتصاد دانشگاه طلوع مهر قم نیز دراین نشست با انتقاد از توزیع یارانه‌ به صورت نقدی گفت: از همان اولی که سیاست توزیع یارانه های نقدی در کشور ترسیم شد ما مخالف آن بودیم چرا که توزیع مستقیم پول به مردم برای اقتصاد آسیب زا ست.

مهدی جعفری افزود: اگر سال ۹۲ همین ۴۵ هزار میلیارد تومانی که در قالب یارانه نقدی به مردم داده شد، صرف ساخت مسکن برای طبقات محروم به‌عنوان مسکن دولتی می شد، حدود ۸۰۰ هزار مسکن احداث می‌شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه طلوع مهر قم گفت: موضوع یارانه، نهادهای حمایتی هستند و باید از آن طریق داده شود و این پولی که داریم باید صرف زیرساخت‌ها و عمران کشور کنیم که مشکل و کمبود در مسائلی ازجمله برق نداشته باشیم.

وی با اشاره به برخی از ابعاد و مؤلفه های اقتصاد قوی گفت: مقام معظم رهبری در کنار موضوع اقتصاد مقاومتی، موضوع اقتصاد قوی را نیز مورد تاکید قرار داده اند به همین دلیل تبیین شاخص های شکل گیری یک اقتصاد قوی ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه طلوع مهر مقاوم سازی اقتصاد را عامل تعیین کننده در رفع مشکلات اقتصادی کشور دانت و افزود: در نظریه‌های تاب‌آوری اقتصادی، هر اقتصادی که آسیب‌پذیری آن کمتر باشد، مقاوم است.

وی، اقتصاد چین را نمونه ای از اقتصاد مقاوم دانست و ادامه داد: در بحران شیوع ویروس کرونا، تنها اقتصادی که زمین نخورد و با یک رشد منفی جزئی توانست بازگردد، اقتصاد چین بود که به‌خوبی توانست در مواجهه با مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا تحمل داشته باشد.

جعفری، با تاکید بر اینکه دلیل اثرگذار بودن تحریم بر اقتصاد کشور، ضعف در مدیریت داخلی است، افزود: خود دشمنان نظام اسلامی اعتراف کرده اند که آنچه موجب نتیجه بخش بودن تحریم آنها علیه ایران شده است، سوء مدیریت داخلی است به همین دلیل اگر این‌سو مدیریت‌ها نباشد، تأثیر تحریم‌ها بسیار کم می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه طلوع مهر قم در تبیین رابطه مدیریت منابع طبیعی و اقتصاد قوی گفت: اگر ساختار مناسبی برای استفاده از ظرفیت های منابع طبیعی وجود نداشته باشد،‌ به طور قطع با مشکل مواجه می شویم ضمن اینکه در استفاده از این منابع باید به این موضوع توجه شود که بهره گیری از این منابع نباید منابعی برای هزینه های جاری کشور باشد.

وی نظام مالی و اقتصاد دانش‌بنیان را دو شاخص اثرگذار بر تحقق اقتصاد قوی دانست و گفت: اقتصاد دانش‌بنیان مسیر میانبر تحقق اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند ما را سریع‌تر به اقتصاد مقاومتی نزدیک کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه طلوع مهر قم با تاکید بر اینکه باید فرهنگ کارآفرینی در کشور ایجاد شود نه فرهنگ دلالی، ادامه داد: فلسفه نظام مالی باید واسطه پس‌انداز کننده و سرمایه‌گذار باشد، اینکه چقدر نظام مالی ما کارا است نیز مهم است

جعفری با اشاره به اهمیت توجه به دیپلماسی اقتصادی  در مقاوم سازی اقتصاد کشور گفت: متاسفانه در گذشته توجه جدی به اهمیت جایگاه دیپلماسی اقتصادی در کشور صورت نگرفته است و وقتی‌که موضوع تحریم‌ها مطرح می‌شود، این نوع دیپلماسی در وزارت امور خارجه مجدد احیا شده و در راستای کمک به اقتصاد تلاش می کند.

وی گفت: باید کارآفرینان جامعه تبدیل به سلبریتی شوند چرا که تلاش گسترده کرده و می‌کوشند تا اقتصاد پویا و فعال در کشور ایجاد شود.

این سلسله نشست‌ها به همت دانشگاه طلوع مهر قم و کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان قم  به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =