نقش امامین در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جبهه مقاومت بررسی می شود

تهران-ایرنا- رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس گفت: در جشنواره ملی «پرچمداران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت»،‌ نقش امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جبهه مقاومت بررسی می شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام حیدر مصلحی رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس روز دوشنبه در نشست خبری اولین جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت که در سالن قصر شیرین موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد گفت: جشنواره از ۹ دی آغاز و در سطح کشور و استان‌ها برگزار شده و اختتامیه آن سوم اسفند همرمان با سالروز شهادت شهید فضل‌الله محلاتی و روز روحانیت و دفاع مقدس در قم برگزار خواهد شد.

وی گفت: در اختتامیه این مراسم سردار لشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح، اعرافی رییس حوزه های علمیه و حسینی بوشهری ریاست جامعه مدرسین و حجت الاسلام حیدر مصلحی دبیر جشنواره سخنرانی خواهند کرد که  این برنامه قرار است از سه شبکه تلویزیون به صورت زنده پخش شود.

مصلحی با اشاره به محورهای این جشنواره افزود: محور اول بررسی نقش امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جبهه مقاومت است چرا که به نقش مدیریت حضرت امام (ره) آنطور که باید توجه نشده است.

رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانی در دفاع مقدس ادامه داد:اینکه در دوران دفاع مقدس و با توجه به تحریم‌های سنگین امام (ره) چگونه با تدبیر و به صحنه آوردن مردم شرایط را مدیریت کردند، قابل بررسی است. نسل جوان آن موقع در تبعیت از امام معجزه‌های بزرگی به وجود آوردند.

وی تاکید کرد: ما در این جشنواره آن چیزی را که جدی دنبال می کنیم بعد علمی کار است که روحانیت چه نقشی داشته و می تواند در آینده در بحث مقاومت و تبلیغ مبانی دینی از دفاع مقدس و گنجینه‌های آن داشته باشند.

مصلحی در ادامه گفت: محور دوم نقش مراجع تقلید و ائمه جمعه و جماعات است که یکی از کارهای صورت گرفته جمع آوری خاطرات آنان از زمان دفاع مقدس است. این اسناد گاهی برای خود این افراد نیز جذاب بوده. سومین مورد نقش حوزه‌های علمیه و طلاب است که در بخش‌های پنجگانه‌ای دنبال می‌شود که اولین آن تالیف و تهیه کتاب است. در زمان دفاع مقدس برخی از مدرسین حوزه علمیه قم مباحث خارج از فقه را به جهاد و دفاع مقدس اختصاص دادند. حتی در حال گردآوری صحبت‌های آیت الله بهجت (ره) در خصوص جهاد هستیم.

رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس افزود: بخش بعدی تحقیق و پژوهش است که مقالات علمی در حوزه‌های علمیه در حال جمع آوری است. بخش دیگر جمع آوری و ارائه مقالات تخصصی در باب بیانیه گام دوم و دفاع مقدس است. بخش دیگر تولیدات مکتوب و چند رسانه‌ای برای استفاده ائمه جمعه و جماعات در حوزه دفاع مقدس را شامل می‌شود. بخش دیگر به فیلمنامه‌های بلند و کوتاه پرداخته شده و استقبال خوبی صورت گرفته است. بخش بعدی نیز مربوط به تولیدات چند رسانه‌ای، فضای مجازی و تولیدات مربوط با موضوعات مطرح‌شده است.

وی ادامه داد: حدود شش سال است که در حال جمع آوری اسناد و مصاحبه‌ها با امامان جماعت و روحانیون فعال در دفاع مقدس هستیم. یکی از موارد تحقیق حوزه نجف و ارتباط آن با دفاع مقدس بود، حوزه‌ای که در خاک عراق قرار داشته. مطالب بسیار جالبی تهیه شده که در آینده منتشر خواهد شد.

مصلحی یادآور شد: اقدامات اجرایی خوبی داشتیم و در این مسیر دستگاه‌های مختلفی همراهی کردند و مشارکت داشتند. حوزه‌های علمیه و جامعه مدرسین قم تمام‌قد به میدان آمدند. در حوزه‌های علمیه بحث دوران دفاع مقدس و نقش روحانیت به عنوان دو واحد درسی در بین دورس حوزوی قرار داده شده است. مجموعه حوزه‌های علمیه به خوبی در حوزه دفاع مقدس ورود داشتند.

رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس برگزاری این جشنواره را در سطح ملی دانست و افزود: تیپ ۸۳ امام جعفر صادق (ع) در دفاع مقدس متعلق به روحانیت بود و نیروهای آن با گذراندن دوره‌‎های نظامی، وارد گردان‌ها می‎‌شدند و هدف از به وجود آمدنش به حرکت درآوردن رزمنده‌ها و روحیه دادن به آنان بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

سرخط اخبار سیاست