مصارف بانک توسعه تعاون در آذربایجان شرقی ۱۴ درصد بیشتر از منابع است

تبریز - ایرنا - مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان‌شرقی با اشاره به پرداخت چهار هزار و ۶۳ میلیارد ریال تسهیلات توسط این بانک در ۱۰ ماهه سال جاری گفت: در این مدت نسبت مصارف بانک در استان ۱۴ درصد بیشتر از منابع بود .

ناصر اسدی، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه این بانک از جمله بانک های فعال استان است، افزود: نسبت مصارف به منابع در بسیاری از بانک ها بسیار کمتر است.

وی اظهار داشت: تسهیلات پرداختی استان در سال جهش تولید تا پایان دی ماه برای ۱۲ هزار و ۳۰۳  فقره پرونده به مبلغ چهار هزار و ۶۳ میلیارد ریال بوده که در بخش کشاورزی ۳۸۵ میلیارد ریال طی ۷۸۲ فقره پرونده، در بخش صنعت و معدن ۲ هزار و ۱۱۷ میلیارد ریال طی ۲ هزار و ۳۹۶ فقره پرونده و در بخش مسکن و خدمات بازرگانی یک هزار و ۵۶۱ میلیارد ریال طی ۹ هزار و ۱۲۵ فقره پرونده است.

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مجموع تسهیلات بخش تولید و کشاورزی که همگی در راستای تولید پرداخت شده در مجموع به مبلغ ۲ هزار و ۵۰۲ میلیارد ریال طی سه هزار و ۱۷۱ فقره پرونده تسهیلاتی است، گفت: این میزان تسهیلات، ۶۲ درصد از کل تسهیلات پرداختی استان را شامل می شود.

اسدی، با اشاره به اینکه رویکرد پرداخت تسهیلات در سال جهش تولید در استان به صورت عمده پرداخت تسهیلات به بخش های تولیدی است، ادامه داد: با شناسایی واحدهای تولیدی که نقش مستقیمی در تولید و جلوگیری از واردات و خروج ارز از کشور داشته اند از جمله صنایع پلیمری و پلی اورتان و سایر صنایع، پرداخت تسهیلات انجام شده واحدهای تولیدی که در ایجاد اشتغال در استان تاثیر مستقیم داشته اند و در شرایط کرونایی باعث حفظ اشتغال در واحدهای تولیدی استان شده اند.

وی یادآوری کرد: از رسالت های بانک توسعه تعاون پرداخت تسهیلات ازدواج به زوج های جوان بوده که تا پایان دی ماه امسال ۵۰۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در قالب تسهیلات قرض الحسنه ازدواج طی ۸۸۸ فقره پرونده تسهیلاتی به زوج های جوان استان پرداخت شده است.

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی گفت: تسهیلات پرداختی از محل بند الف تبصره ۱۸ و ماده ۵۲ طی سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ اجرایی شد که ۸۸۵ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال از این محل به متقاضیان تسهیلات پرداخت شده است.

اسدی، افزود: در طول سال جاری ۸۶۵ میلیارد ریال در قالب طرح رونق تولید و ۷۱۶ میلیارد و ۳۷۲ میلیون ریال در قالب طرح ملی اشتغال پایدار روستایی و عشایری در قالب ۷۹۰ پرونده پرداخت شده است.

وی در خصوص مزایای این نوع تسهیلات اظهار داشت: تسهیلات پرداختی از محل طرح ملی اشتغال پایدار روستایی و عشایری باعث جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و ایجاد فرصت های اشتغال در روستاها و به عبارتی مهاجرت معکوس از شهر به روستا  شده است.

رشد ۶۸ درصدی تسهیلات در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی با بیان اینکه در این استان بانک توسعه تعاون با ۲۲ واحد بانک به عنوان تنها بانک تخصصی بخش تعاون کشور فعالیت می کند، گفت: تا پایان دی ماه سال جاری چهار هزار و ۶۳ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با وجود محدودیت ها و شرایط کرونایی ۶۸ درصد رشد یافته است به طوری که تعهدات پرداخت در مدت مشابه به سال قبل ۲ هزار و ۴۲۳  میلیارد ریال بود.

اسدی، با اشاره به اینکه در زمان کنونی جذب منابع سپرده ای این بانک نسبت به ۱۰ سال اول فعالیت خود در سطح استان ۶۶ درصد افزایش یافته است، ادامه داد:  بانک توسعه تعاون از سال ۱۳۸۸ به عنوان تنها بانک تخصصی بخش تعاون بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اصل ۴۴ قانون اساسی و حمایت از شرکت های تعاونی تاسیس شده و رویکرد آن حمایت از تعاونی ها و اقشار آسیب پذیر جامعه است.

وی یادآوری کرد: رویکرد این بانک توسعه ای بوده و تلاش دارد با پرسنلی جوان و دانش آموخته مسیر بانکداری نوین را به سرعت طی کند که با وجود جوان بودن بانک، سهم بسزایی در اقتصاد کشور ایفا می کند.

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی گفت: در زمان کنونی بانک توسعه تعاون جایگاه خود را در بخش تعاون پیدا کرده و در نظام بانکی کشور نیز به عنوان یک بانک پویا، چابک و خلاق شناخته می شود.

بخشودگی ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جرایم واحدهای تولیدی استان

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی گفت: در سال جاری تعداد ۱۲ پرونده معرفی شده از سوی کمیته تسهیل و رفع موانع تولید در استان تعیین تکلیف شده و با اجرای طرح بخشودگی نیز مبلغ ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای حمایت از اشتغال و تولید در استان مورد تخفیف و بخشودگی قرار گرفته است.

اسدی، افزود: در زمان کنونی ۹ درصد مطالبات این بانک معوقه بوده که ۶۰ درصد آن ها مربوط به ۱۰ واحد تولیدی است که در بخش تولید با مشکل مواجه شده اند و این بانک تلاش می کند بجاری فشار بر آن ها با تعامل با این واحدها به مطالبات خود دست یابد.

وی اظهار داشت: تعداد ضمانت نامه های صادره از سوی بانک توسعه تعاون استان در سال گذشته ۵۳۴ فقره ضمانت نامه بوده که این تعداد در سال جاری به ۶۴۷ فقره افزایش پیدا کرده است.

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی گفت: در پرداخت تسهیلات تکلیفی بانک توسعه تعاون در استان از محل بودجه نهادهای حمایتی از محل بند ب تبصره ۱۶ حدود ۱۰۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت کرده که ۱۰۰ درصد برنامه در این خصوص محقق شده است.

اسدی، ادامه داد: از بودجه ۵۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریالی متقاضیان سازمان بهزیستی استان نیز ۴۶ میلیارد ریال پرداخت شده که نشان از تحقق ۸۶ درصد برنامه بوده و تا پایان سال بقیه مبلغ نیز پرداخت خواهد شد.

وی یادآوری کرد: از بودجه ۱۰ میلیارد ریالی معرفی شدگان بنیاد شهید استان نیز ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت شده یعنی ۹۲ درصد برنامه در این خصوص محقق شده و تا پایان سال بقیه مبلغ نیز پرداخت می شود.

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی با بیان اینکه سقف پرداخت تسهیلات در بخش مشاغل خانگی ۵۰۰ میلیون ریال با کارمزد چهار درصد است، گفت: در سال جاری از محل مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۳۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

اسدی، افزود: بانک توسعه تعاون در آذربایجان شرقی بیش از ۱۳۳ عنوان تفاهم نامه با نهادها و سازمان های مختلف امضا کرده تا کارکنان آن ها از تسهیلات این بانک استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سیستم بانکداری الکترونیکی بانک توسعه تعاون به روز است، اظهار داشت: ظرفیت های بانکداری الکترونیک این بانک بسیار بالا بوده و در زمان کنونی تعداد مشتریان آن در استان۲۴۲ هزار و ۵۳۹ نفر و تعداد مشتریان الکترونیک بانک ۶۶ هزار و ۵۴۵ نفر است.

طرح «توسکا» دست مشتریان را برای استفاده از تسهیلات بانک توسعه تعاون باز می گذارد

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی با اشاره به طرح جدید این بانک با عنوان « توسکا» ( تسهیلات و سپرده های کارگشا) گفت: این طرح دست مشتریان و متقاضیان برای استفاده از تسهیلات این بانک را باز می گذارد و آنان می توانند خودشان مبلغ تسهیلات، نرخ و دوره بازپرداخت را انتخاب کنند.

اسدی، ادامه داد: در این طرح پس از انتخاب این موارد، سیستم نحوه سپرده گذاری را برای استفاده مشتریان از تسهیلات مشخص می کند و آن ها به محض مراجعه به بانک و ارایه درخواست با نحوه پرداخت تسهیلات آشنا می شود.

۱۱ تعاونی استان برای استفاده از تسهیلات طرح اقدام ملی تامین مسکن به بانک معرفی شده اند

مدیر شعب بانک توسعه تعاون آذربایجان شرقی گفت: در سال جاری ۱۱ تعاونی در سطح استان برای استفاده از تسهیلات طرح اقدام ملی تامین مسکن به این بانک معرفی شده اند.

اسدی، افزود: این تعاونی ها از شهرهای مختلف از جمله تبریز، مرند، میانه و بناب هستند و هم اکنون مراحل تشکیل پرونده برای اعطای تسهیلات به آن ها در حال انجام است.

وی اظهار داشت: برای این تعاونی ها از محل این طرح ۷۵ میلیارد ریال منابع وجود دارد و معرفی این تعاونی ها از سوی وزارت تعاون انجام می شود.

  

    

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =