۱۰۰میلیارد ریال برای تامین آب شرب عشایر چهارمحال و بختیاری تخصیص یافت
عکس تزیینی است

شهرکرد-ایرنا- مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: امسال افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای شبکه گذاری، انتقال و تامین آب شرب سالم یک هزار و ۴۰۴ خانوار عشایری این استان اختصاص یافت.

یحیی حسین‌پور روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت:در طرح آبرسانی سیار، سال گذشته افزون بر ۵۸میلیون لیتر آب شرب سالم از سرچشمه تا حوالی چادرهای عشایر نزدیک‌رسانی شد و با تخصیص مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار، حدود ۶۵ کیلومتر لوله‌گذاری برای آب‌رسانی به محل استقرار عشایر انجام شد.

وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که در راستای بهسازی زندگی عشایری انجام شده است، گفت: تاکنون تعداد ۵۰ دهنه پل بزرگ،متوسط و کوچک در مسیر ایلراه‌ها احداث شده است.

حسین‌پور افزود:در بخش خانه بهداشت نیز با همکاری شبکه بهداشت ۴۶ باب خانه بهداشت سیار در مناطق عشایری مستقر می‌شود و با امکاناتی که هر خانه بهداشت روستایی خدمات‌رسانی دارند این خانه‌های بهداشت سیار عشایری نیز تجهیز شوند.

حسین‌پور در خصوص تامین کالا مورد نیاز و ارزاق عشایری نیز گفت: تامین ارزاق و مایحتاج جمعیت عشایری و همچنین تامین خوراک دام این قشر مولد از طریق هشت تعاونی، ۱۰۵ عامل فروش عشایری و یک اتحادیه عشایر صورت می‌گیرد که ارزاق شامل آرد، قند، شکر و دیگر مایحتاج‌های عشایر توسط تعاونی ها و اتحادیه تامین می‌شود.

وی گفت: هر ساله به طور متوسط ماهانه هزار و۱۰۰ تن آرد بین عشایر به‌صورت یارانه‌ای توزیع می‌شود که از این طریق نیاز بسیاری از عشایر به آرد برآورده می‌شود.

مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت:در خصوص تسهیلات ارزان‌قیمت که بیش از ۱۰ میلیارد ریال در سال اخیر در قالب زنجیره تولید گوشت قرمز و برای جبران خسارت ناشی از خشک‌سالی به عشایر پرداخت شد.

وی از دیگر اقدامات این اداره کل برای عشایر استان را توزیع ۱۱ میلیون لیتر نفت سفید و ۳۷۰ هزار عدد سیلندر گاز مایع عنوان کرد.

حسین‌پور در خصوص تولیدات و صنایع‌دستی عشایر عنوان کرد: در بخش دامپروری سالانه حدود ۱۱ هزار تن تولیدات گوشت، ۳۵ هزار تن شیر و یک هزار تن پشم تولید می‌شود و در زمینهٔ صنایع‌دستی، حدود ۳۰ درصد صنایع‌دستی استان  توسط عشایر تولید می‌شود که هر ساله ۱۱ هزار مورد صنایع‌دستی دامی و ۱۰ هزار مترمربع غیر دامی در این بخش تولید می‌شود و همچنین در بخش کشاورزی نیز میزان تولید زراعتی توسط عشایر ۱۰۰هزار تن  و تولیدات باغی سه هزار تن است.

وی با تاکید بر ضرورت تامین پنل‌های خورشیدی برای عشایر افزود: اقداماتی از سال گذشته تاکنون صورت گرفت و هرساله بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ عدد پنل خورشیدی بین عشایر توزیع می‌شد و با همکاری وزارت نیرو حدود ۸۰۰ عدد پنل خورشیدی در سال آینده یا تا پایان سال جاری بین عشایر استان توزیع خواهد شد.

حسین‌پور در رابطه با تعداد عشایر استان گفت: تعداد کل عشایر این استان ۲۸ هزار و ۴۲۵ خانوار است که از این تعداد چهار هزار و ۴۶۵ خانوار درون کوچ و مابقی برون کوچ  هستند.

وی تعداد دام سبک عشایر را یک‌میلیون و۵۵۰ هزار راس دام و ۲ هزار و۷۰۰ راس دام سنگین عنوان کرد.

مدیرکل امور عشایر استان در رابطه با ایل راه‌های عشایری گفت: مجموع ایل راه‌های  چهارمحال و بختیاری در بخش عشایر چهار هزار و۹۸۰ کیلومتر است که هر ساله حدود ۲۰۰ کیلومتر از این ایل راه‌ها بهسازی می شود و سال گذشته ۷۳ کیلومتر ایلراه احداث شد.

به گزارش ایرنا،چهارمحال و بختیاری با داشتن بیش از ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و۵۰۰ هزار راس دام سبک دومین استان عشایرنشین کشور بعد از استان فارس است.

عشایر چهارمحال و بختیاری در فصل پاییز به خوزستان و در فصل بهار از خوزستان به چهارمحال و بختیاری کوچ می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها