وزیر نیرو ۳۸ پروژه صنعت آب و برق خراسان شمالی را افتتاح می‌کند

بجنورد-ایرنا- رییس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در خراسان شمالی گفت: ۳۸ پروژه در قالب ۱۱ طرح صنعت آب و برق استان با ۸۹۰ میلیارد ریال اعتبار فردا -سه‌شنبه- با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو در قالب پویش هرهفته الف_ب_ایران افتتاح می‌شود.

غلامحسین ساقی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۳۳ پروژه از ۳۸ پروژه آماده افتتاح، مربوط به شرکت آب و فاضلاب است که در این زمینه بیش از ۷۹۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: در این روز همچنین آبرسانی به ۳۲ روستا و یک شهرک جدید افتتاح می شود و برای دومین بار در سال جاری پس از یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب طرح آبرسانی پایدار به این روستاها بهره برداری شده و ۱۶ هزار و ۳۰۰ نفر از روستاییان از آب با کیفیت و بهداشتی بهرمند شدند.

وی گفت: برای اجرای این پروژه ها ۹۸ کیلو متر خطوط انتقال و اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب، احداث و تجهیز پنج باب مخزن ذخیره آب با ظرفیت چهار هزار و ۲۵۰ متر مکعب، احداث ۲ باب ایستگاه پمپاژ، احداث ۵۲ باب حوضچه شیرآلات، حفر و تجهیر ۲ حلقه چاه و بهسازی یک دهنه چشمه انجام شده است.

ساقی خاطرنشان کرد: پروژه های این شرکت شامل آبرسانی به ۲۴ روستا در قالب اجرای مجتمع آبرسانی سینان در شهرستان اسفراین، آبرسانی به چهار روستا در شهرستان شیروان، ۲ روستا در شهرستان گرمه، یک روستا از مجتمع آبرسانی ناویا در شهرستان جاجرم، یک روستا در شهرستان بجنورد و توسعه شبکه توزیع آب در شهرک جدید تیتکانلو است. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: شرکت آب منطقه ای استان یک پروژه و شرکت توزیع نیروی برق استان هم چهار پروژه را آماده بهره برداری کرده است.

شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی بیش از ۲۰۰ هزار مشترک آب در شهرها، ۱۲۱ هزار مشترک آب در روستاها و ۶۰ هزار مشترک فاضلاب دارد. 

افتتاح پروژه آبگیر موقت سطحی سد شیرین دره  

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی هم گفت: همزمان با چهل و یکمین پویش هفتگی وزارت نیرو، پروژه آبگیر موقت سطحی سد شیرین دره در شهرستان مانه و سملقان افتتاح می شود.

سید عقیل مرتضوی با اشاره به گلایه مردم از کاهش کیفیت آب سد شیرین دره در برخی از مقاطع سال اظهار داشت: این پروژه با هدف بهبود کیفیت آب آشامیدن و کاهش هزینه های تصفیه آب و امکان برداشت آب از ترازهای بالاتر مخزن سد شیرین دره اجرا شده است. 

وی افزود: بهبود شرایط کیفی آب شرب شهر بجنورد و روستاهای مسیر خط انتقال به میزان سالانه بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب هدف دیگر اجرای پروژه آبگیر موقت سطحی سد شیرین دره است.

مرتضوی گفت:  در این پروژه یک خط لوله فولادی به طول ۲ هزار و ۲۶۸ متر و قطر ۶۰۰ میلیمتر و چهار خط لوله دیگر به طول ۵۸ متر و قطر ۲۵۰ میلیمتر اجرا شده است که آب مورد نیاز را به وسیله چهار دستگاه پمپ شناور به ظرفیت ۱۵۰ لیتر بر ثانیه از داخل مخزن سد شیرین دره به خط انتقال طرح آبرسانی بجنورد منتقل می کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی افزود: برای این پروژه ۷۱ میلیارد و ۵۶۵ میلیون ریال اعتبار هزینه شده و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت شهر بجنورد  ۹ هزار نفر جمعیت روستایی از مزایای آن بهره مند می شوند.

سد شیرین دره واقع در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد، در محدوده شهرستان مانه و سملقان، بزرگترین سد خراسان شمالی است که بر روی رودخانه ای به همین نام، از سرشاخه ‌های رود اترک ساخته شد.

این سد با هدف کنترل و مهار سیلاب‌ها، تامین آب آشامیدنی مورد نیاز برای شهر بجنورد و روستاهای مسیر خط انتقال، آب مورد نیاز صنایع و تامین آب لازم برای بهبود و توسعه کشاورزی زمین‌های پایین دست ساخته شده است.

عملیات ساخت این سد در مهرماه سال ۷۵ آغاز شد و در فروردین سال ۸۴ به بهره برداری رسید.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha